Maximální bezpečí pro vašeho Androida? Tu jsou prvních 3 kroky, jak ho dosáhnout

0

Když se řekne Android, všichni už si automaticky představí operační systém do mobilu nebo tabletu, případně chytrých wearables. málokoho na první pokus napadne humanoidní robot, jak jej znají skalní příznivci sci-fi. I tento text se bude věnovat Androidu v telefonech a tabletech. Jeho velkou předností je otevřenost celého systému. A ohromným nedostatkem je z otevřenosti plynoucí bezpečnostní ohrožení.

My vám přinášíme první tři tipy, jak dosáhnout vyšší bezpečnosti u svého Androida. Tahle mini série bude mít celkem tři díly. Dnes se podíváme na první tři tipy, jak zvýši bezpečnost svého mobilu či tabletu.

Někdy půjde o poměrně velké omezení komfortu. Ale není nutné aplikovat všechna doporučení, můžete si vybrat jen některá z nich. A postupně si vyzkoušet, kde ještě vyhrává touha po pohodlí a kde už vede touha po pocitu bezpečí svých osobních dat i financí.  Pojďme se podívat na první tři.

Maximální bezpečí pro vašeho Androida
Maximální bezpečí pro vašeho Androida

1. Aplikace berte jen z Google Play Store

Chcete-li být se svým Androidem v bezpečí, je potřeba stahovat jen bezpečné a prověřené aplikace. Místem, kde se koncentrují prověřené aplikace, je Google Play Store. Nejnebezpečnějším místem pro bezpečnost v Androidu totiž není operační systém sám o sobě, ten je vypracován do vysoké míry bezpečnosti.

Ale problémy dělá právě jeho otevřenost a možnost nasadit na jeho základ různé malé aplikace, které budou šikovně napadat vaše zařízení, jeho komunikaci a odesílat vaše data tam, kde je pak využijí proti vám.

Proto nikdy nestahujte program z neoficiálních zdrojů. Když vám třeba online prodejce nabízí svou aplikaci, zkontrolujte si, zda je dostupná i v Google Play Store. To je velká záruka její bezpečnosti a správného nastavení.

A rozhodně se neproklikávejte na odkaz, který vám podbízí email od cizích lidí nebo email, který se tváří, že je od vašeho známého.  V Androidu si můžete dokonce zablokovat možnost instalovat aplikace třetích stran, tedy odkudkoliv jinud, než je Google Play Store.

Také si aktivute pravidelnou kontrolu aplikací, nejlépe spolehlivým antivirem, nebo i jen systémem samotným. Takto se s velkou pravděpodobností vyhnete nebezpečnému malware. Jak zmíněné věci nastavit? běžte do „Nastavení“ a zde zvolte „Zabezpečení“. Zakažte neznámé zdroje a povolte „Google Play protect“.

Maximální bezpečí pro vašeho Androida
Maximální bezpečí pro vašeho Androida

2. Kontrolujte, k čemu všemu chtějí instalované aplikace přístup

jedna věc je kontrola zdroje, odkud berete aplikace, druhá věc je přehled o tom, kam se aplikace chystá ve vašem mobilu sahat a co všechno vy jí povolíte.

Například aplikace, která má jen měnit tapety nebo která je hrou pro děti a má sloužit jen k tomu, aby si dítě mohlo ve vašem tabletu zazávodit s Bleskem MacQueenem, ale přitom chce přístup ke kontaktům, historii volání, SMSkám, k vaší poloze a také vyžaduje neomezený přístup k internetu, tedy i přes data, to rozhodně nebude bezpečná aplikace.

Takovou ihned odinstalujte a Google Play Store (pokud jste ji odsud brali) hned nahlaste své podezření. Povinností správců je celou aplikaci zkontrolovat a v případě, že se vaše podezření potvrdí, ji odstranit a podniknout kroky proti autorům aplikace. Můžete tím ochránit data a peníze mnoha lidí. Nejen svoje.

Pokud jste aplikacím už práva udělili, můžete si je zkontrolovat. A kde? V „Nastavení“ sjeďte na „Google“. Pak na „Připojené aplikace“ a zkontrolujte, které mají přístup do soukromých dat ve vašem mobilu. Ty nepotřebné tu můžete pohodlně odpojit (mohou pak ale přestat fungovat).

3. Zvykněte si na silná hesla

Dalším slabým místem našich zařízení jsou slabá hesla. A tak se naučme je změnit na hesla silná. Co je silné heslo? Takové, které obsahuje alespoň tucet znaků. Mezi nimi malá a velká písmena, čísla, znaky. Během času se hodí tato hesla měnit. Zejména heslo pro odemknutí telefonu, pokud jej ještě nemáte na otisk prstu.

Maximální bezpečí pro vašeho Androida
Maximální bezpečí pro vašeho Androida

PIN nebo gesto z devíti teček, to není zrovna bezpečné zamknutí mobilu. Také si nastavte zhasínání a zamykání obrazovky i po krátké prodlevě. A rozhodně nedovolte, aby se zadávané znaky zobrazovaly byť i na jednu vteřinu.

heslem si zamkněte i některé vnitřní aplikace, které například slouží ke vstupu do online systémů, hlavně v bankovnictví, v pojišťovnictví, v případě plateb kartou nebo i u her, kde jste už investovali dost financí na nákup nových postav a jejich vybavení.

Nastavení otisku prstu patří k nejbezpečnějším formám zabezpečení vašeho telefonu. Zejména nová zařízení již nabízejí kvalitní čtečky otisků prstů, které jen tak něčím neošálíte.


Kupóny

www.kuponovnik.cz/obchod/allianzdirect-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/mall-cz

O autorovi

Domácí kuchyně, přírodní kosmetika, bylinky, zdravá výživa, ale i třeba cestování po ČR, to jsou témata, kterými žiji. Vzhledem k tomu, že mám dvě malé děti, dost se zajímám o produkty pro ně (oblečení, hračky, potraviny), a také o to, kde je dobře koupit.