Maximální bezpečí pro vašeho Androida! Druhé 3 kroky, jak ho dosáhnout

0

Když se řekne Android, všichni už si automaticky představí operační systém do mobilu nebo tabletu, případně chytrých wearables. málokoho na první pokus napadne humanoidní robot, jak jej znají skalní příznivci sci-fi. I tento text se bude věnovat Androidu v telefonech a tabletech. Jeho velkou předností je otevřenost celého systému. A ohromným nedostatkem je z otevřenosti plynoucí bezpečnostní ohrožení.

Minule jsme vám přinesli první tři tipy, jak dosáhnout vyšší bezpečnosti u svého Androida. A slíbili jsme další dvě pokračování. Tady je první, s dalšími třemi tipy, co na Andoidu udělat, aby byl bezpečnější. Tahle mini série bude mít ještě jeden díl, kde budou zmíněny další čtyři tipy pro vyšší bezpečnost Androidů.

Někdy půjde o poměrně velké omezení komfortu, jak jste si ověřili již v prvním dílu. Ale není nutné aplikovat všechna doporučení, můžete si vybrat jen některá z nich. A postupně si vyzkoušet, kde ještě vyhrává touha po pohodlí a kde už vede touha po pocitu bezpečí svých osobních dat i financí.  Pojďme se podívat na další tři.

Maximální bezpečí pro vašeho Androida
Maximální bezpečí pro vašeho Androida

4. Zaheslujte, neboli zašifrujte svá data

To zní děsivě a složitě. Ale dá se to zvládnout. Pojďme se na šifrování (zaheslování) dat podívat blíže. Pokud totiž svá data zašifrujete, tak i když se ztratí nebo se dostanou do špatných rukou, nebudou v nebezpečí. Stačí si k přístupu do telefonu nastavit bezpečné heslo. A pak si v nastavení navolit šifrování dat.

Android je navržen tak, aby se data šifrovala s takovou sílou, jak silné je heslo pro vstup do zařízení. Stačí jen šifrování povolit. Přístup k němu najdete v „Nastavení“, kde půjdete do „Šifrování a identifikační údaje“ a zvolíte „Šifrováno!. Je velmi důležité také nastavit šifrování pro SD kartu, protože ta je jedním z nejslabších míst, co se týká bezpečnosti systému.

5. Pozor na Wi-Fi sítě

Rozhodně si nikdy nenastavujte automatické připojování k free Wi-Fi síti, o které nic nevíte. U které neznáte jejího provozovatele nebo kde si nejste jistí erudovaností provozovatelů. Mezi podezřelé nebo nedostatečně bezpečné sítě zařaďte i sítě ve vlacích, autobusech nebo kavárnách.

Maximální bezpečí pro vašeho Androida
Maximální bezpečí pro vašeho Androida

Být na Wi-Fi všude ve městě a na cestách je sice pohodlné a levné, ale ve výsledku by vás to mohlo vyjít příliš draho. A pokud cizí Wi-Fi přece jen potřebujete, rozhodně z ní nechoďte do banky nebo do přehledu svých investic, třeba na Zonky.

Pokud se totiž k těmto portálům (a kterýmkoliv jiným, kde máte svá data nebo peníze) připojíte z nebezpečné sítě, kde vaše spojení sleduje provozovatel sítě nebo někdo, kdo se do ní šikovně naboural, odposlechne vaši komunikaci a do vašeho účtu se velmi snadno a hlavně rychle dostane.

Jak nastavit, aby se telefon nepřipojoval k volným Wi-Fi sítím automaticky? Jděte na „nastavení“, tam na „Wi-FI“ a v rozšířeném nastavení zadejte „Předvolby Wi-Fi“. A tam vypněte možnost „Připojovat se k otevřeným sítím“. Můžete si nechat zapnutou možnost „Oznamovat veřejné sítě“, což znamená, že vám telefon či tablet dá vědět, kdykoliv bude dostupná kvalitní veřejná síť.

6. V cizích sítích vždy používejte VPN

Pokud už nedodržíte pravidlo s číslem pět a připojíte se do cizích sítí, vždy použijte VPN. VPN pomůže ochránit přenášená data. A jako bonus může obcházet možná omezení přístupu k určitým zdrojům. VPN je sice placená služba, ale dnes je přístup k ní už finančně poměrně únosný.

Moderní routery mají své vlastní VPN, také doma můžete být chráněni automaticky. Venku už je to na nastavení vašeho mobilu či tabletu a platbě za službu VPN. Nejlepší je spolehnout se na L2TP or OpenVPN. Tyto protokoly nabízejí lepší ochranu než PPTP.

Maximální bezpečí pro vašeho Androida
Maximální bezpečí pro vašeho Androida

Aby se nestalo, že nějaká data uniknou ještě před zapnutím VPN, můžete buď vypnout automatickou synchronizaci aplikací, anebo, což je lepší, vynutit si v telefonu používání VPN v každé situaci. Abyste VPN nastavili, jděte do „Nastavení“, pak do „Síť a internet“. Zde se proklikněte do „Siť VPN“ (musíte mít aktivovanou (a většinou zaplacenou) službu VPN, většinou od tvůrců antivirových programů.

U VPN zvolte možnost „Permanentní VPN“. Pokud byste chtěli zrušit synchronizaci aplikací, jděte do „Nastavení“ a zde do nastavení účtů.


Kupóny

www.kuponovnik.cz/obchod/mbank-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/zonky-cz

O autorovi

Domácí kuchyně, přírodní kosmetika, bylinky, zdravá výživa, ale i třeba cestování po ČR, to jsou témata, kterými žiji. Vzhledem k tomu, že mám dvě malé děti, dost se zajímám o produkty pro ně (oblečení, hračky, potraviny), a také o to, kde je dobře koupit.