Maximální bezpečí pro vašeho Androida! Další 4 kroky, jak ho dosáhnout

0

Když se řekne Android, všichni už si automaticky představí operační systém do mobilu nebo tabletu, případně chytrých wearables. málokoho na první pokus napadne humanoidní robot, jak jej znají skalní příznivci sci-fi. I tento text se bude věnovat Androidu v telefonech a tabletech. Jeho velkou předností je otevřenost celého systému. A ohromným nedostatkem je z otevřenosti plynoucí bezpečnostní ohrožení.

My vám přinášíme další čtyři tipy, jak dosáhnout vyšší bezpečnosti u svého Androida. Tahle mini série má celkem tři díly a první dva už jste (možná) četli. Dnes se podíváme na poslední čtyři tipy, jak zvýšit bezpečnost vašeho mobilu či tabletu.

Někdy půjde o poměrně velké omezení komfortu. Ale není nutné aplikovat všechna doporučení, můžete si vybrat jen některá z nich. A postupně si vyzkoušet, kde ještě vyhrává touha po pohodlí a kde už vede touha po pocitu bezpečí svých osobních dat i financí.  Pojďme se podívat na poslední čtyři doporučení, která vedou k vyšší bezpečnosti Android operačních systémů.

Maximální bezpečí pro vašeho Androida
Maximální bezpečí pro vašeho Androida

7. Pozor na velkým písmem zobrazené notifikace

Ne že by notifikace samy o sobě byly nějak nebezpečné. Zvyšují vaši informovanost spojenou s telefonem nebo s tabletem, protože na první pohled vidíte, co je v telefonu či tabletu nového – kdo vám co napsal, kdo vám volal, kolik na vás čeká emailů nebo kolik vám bylo strženo z účtu za poslední měsíc ve spojitosti s čerpáním mobilních dat.

Když máte chytré hodinky či náramek, notifikace vám doputují až sem a nemusíte pro ně chodit na zamknutou obrazovku mobilu. A na hodinky a náramek se vám někdo jen tak pohledem nedostane. U notifikací jde totiž zejména o to, že je může odečíst někdo z vašeho okolí, což není zrovna příjemný zásah do vašeho soukromí

Na druhou stranu jsou notifikace na chytrých obrazovkách některých telefonů dovedeny do dokonalosti v tom, že ze zamknuté obrazovky na ně dokážete rovnou odpovědět, respektive si na zamknuté obrazovce nechat zobrazit rovnou celou historii komunikace během aktuálního zamknutí obrazovky. To šetří čas a také energii telefonu. Chytré zamknuté obrazovky nabízí Motorola se svými Moto telefony.

Takže v případě notifikací jde spíš o to, abyste si dávali pozor na to, kdy si notifikace necháte zobrazit a kde na ně odpovídáte, jak máte natočen telefon a kdo sedí vedle vás. Notifikace si můžete nechat zobrazovat menším písmem.

Maximální bezpečí pro vašeho Androida
Maximální bezpečí pro vašeho Androida

8. Nastavte si služby Google

Google chce sledovat vše, co děláte, aby na vás mohl lépe cílit reklamy a doporučení. Jenže v případě útoku na cloudovou službu můžete přijít o data, fotky i peníze. Nebo mohou být například vaše citlivé fotky zveřejněny.

Dá se tomu však zabránit tím, že zakážete Googlu, aby vás sledoval. Nastavíte služby v Google, a to v „Nastavení“, dále „Google“. Přejdete na „polohu“ a zde zakážete sledování vaší polohy. Zakažte také „Google Now“. Pokud máte „Dálkové ovládání Androidu“, tak nastavte „Vyhledání zařízení v okolí“ a zablokujte jim možnost dálkově ovládat váš telefon.

Ještě je potřeba se zastavit u aplikace s fotkami. Jděte na nastavení této aplikace a zablokujte automatické odesílání vašich fotek na server Googlu, do Google Cloudu. Možnost najdete v obecném nastavení nebo přímo v aplikaci Fotky, v jejím menu.

9. Zbavte se nepotřebných aplikací

Jakmile aplikaci nepoužíváte, nemá ve vašem mobilu co dělat. Tedy za předpokladu, že už ji ani používat nebudete. Čím více aplikací, tím vyšší šance na únik dat z vašeho Android zařízení. I když tyto aplikace už nepoužíváte, jsou ve vašem telefonu stále aktivní.

Platí to i o aplikacích, které jsou v mobilu nebo tabletu nainstalovány výrobcem, ale vy je nepoužíváte. V tomto případě nepůjdou odinstalovat, ale dokážete je deaktivovat. Jak na to? Jděte do „Nastavení“, tak do „Aplikace“ a vyberte „Všechny aplikace“. Ty, co nepoužívejte, dejte odinstalovat nebo alespoň vypnout či deaktivovat (podle typu českého překladu).

Maximální bezpečí pro vašeho Androida
Maximální bezpečí pro vašeho Androida

I proto se doporučuje z pohledu bezpečnosti volit raději telefony s čistým androidem, ne s nástavbami plnými nebezpečných prvků.

10. Nastavte ověřování vaší identity založené na dvou krocích

Kdykoliv se budete přihlašovat k účtu Googlu, vždy to založte na dvoufázovém ověření. Dnes jde o jediný bezpečný přístup k jakémukoliv účtu. Když se budete přihlašovat, přijde vám SMS kód, který do přihlášení ještě dopíšete.

Takže i když útočník bude znát vaše heslo, do vašeho účtu se už nedostane, protože nebude mít onu SMS s druhým heslem, které se samozřejmě vstup od vstupu mění. Podobné kroky uplatňují již mnohé banky v přístupu do online bankovnictví. Dvojí přihlašování se nastavuje v prohlížeči na stránkách Google, ve vlastním Google účtu.


Kupóny

www.kuponovnik.cz/obchod/smarty-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/patro-cz

O autorovi

Domácí kuchyně, přírodní kosmetika, bylinky, zdravá výživa, ale i třeba cestování po ČR, to jsou témata, kterými žiji. Vzhledem k tomu, že mám dvě malé děti, dost se zajímám o produkty pro ně (oblečení, hračky, potraviny), a také o to, kde je dobře koupit.