Máte rádi trendy Vánoce? Jestli ano, pak si připravte tuto výzdobu!

0

Vánoce jsou pro každého něčím jiným. Pro někoho hlavně dovolenou, pro jiné společný čas s rodinou, pro dalšího zase možnost, jak se plně realizovat v designérském a celkově výtvarném směru. Někdo se rád inspiruje zásadně tím, co je zrovna trendy. A založí na tom celou vánoční podobu svého interiéru. Pokud také patříte k této skupině lidí, budete si muset letos zařídit vánoční dekorace následovně:

Začněme vánočním stromem

Ten letos má být mystický, v pudrové barvě anebo i ve velmi jasných (dokonce absolutně nevánočních) barvách. Trendy vždy určuje Evropská asociace floristů a výrobců dekorací. Ta vždy vydává doporučení ohledně stylu, barev, ovšem i použitých materiálů. Tradičně zůstávají trendy zejména stromky zdobené skleněnými, ručně vyráběnými ozdobami inspirovanými aktuálními právě oněmi trendy. Jaké jsou ty letošní?

Skromné panství

Mezi letošní trendy tedy patří směr „Skromné panství“. Abyste se do něj trefili, je nutno pořídit ozdoby, které oplývají přírodními odstíny, motivy patinovaného dřeva. Inspirací nechť vám je zahrada venku i uvnitř. Nejčastěji prostě musíme mít zastoupené pudrové nebo jemné barvy v kombinaci se šedou.

Nadšencův ateliér

Tady je situace zcela jiná a pro úplně jiné povahy. Trend je striktně moderní a patří k němu čisté linie. A žena. Ano, typické ženské barvy, kterými jsou pro letošek v trendu „Nadšencův ateliér“ vybrány kombinace béžové, šedé, růžové a například oranžové. Častou inspirací mají být květy, které, s výjimkou domnělého květu vánoční hvězdy a skutečných květů vánočních kaktusů, s Vánoci opravdu nemají příliš společného.

Renesance baroka

Tento trend je pro všechny, kdo rádi tlumené, až temné a mystické barvy, tvary, kombinace. Asi to nebude trend vhodný pro Vánoce trávené s menšími dětmi. Ale popřemýšlejte, zda byste s ním neudělali radost třeba odrostlejším adolescentům.

Industriál a vintage

Další z trendů vám může evokovat výjimečný podkrovní byt. Trend kombinuje tzv. industriální a vintage atmosféru. Nejvíce se podle doporučení těch, co se v tom prostě vyznají, hodí například do loftů. Jedná se o další trend, který je plný nevánočních barev. Typická je pro něj kombinace cihel a kovu. Ale i dalších „surových“ a ne zrovna útulností oplývajících materiálů.

Světýlka doma i venku

Rozhodně by vám doma neměla chybět světla. Ta symbolizují naději, že po právě teď začínající zimě přijde za jaro, léto, teplo a plno života. Pokud máte rodinný domek, můžete si vánočně ozdobit i plot a celou zahradu. Na stromy můžete dát bílá nebo barevná světýlka. Na zahradu klidně dejte i další ozdoby, včetně nazdobení stromu. A pamatujte, že v ulicích, zahradách i v domácnostech se vše začíná zdobit již počátkem adventního víkendu.

Jestliže máte jen byt, nazdobte si jej světýlky alespoň vevnitř. Výzdobu můžete dát i do oknech, a to včetně svítících elektrických svícnů v mnoha tvarech.

I dveře si zaslouží

A to minimálně adventní, pak vánoční a posléze povánoční věnec. Pokud máte verandu nebo prostor těsně před dveřmi, jistě i tam věnujte pozornost výzdobě, ta totiž umocní vaši vánoční náladu hned při příchodu k domu. Anebo ji udrží ještě dlouho po odchodu z něj.

Co na vánoční stůl?

Vše je v podstatě na vás a na běžných zvyklostech vaší rodiny. Pokud jste vyznavači čistého dřeva, ponechte váš masivní stůl bez jakékoliv pokrývky. Jestli dřevo až tolik nemilujete anebo máte stůl jen s lamino povrchem, jistě jej nejdříve pokryjte ubrusem. Dominantou stolu by se měl stát vánoční svícen, věnec nebo hvězda.

Spoustu z vánočních dekorací na stůl, ke kterým patří i ubrousky, šupiny, čokoládové mince, si kupujeme v předstihu. Oceníte jistě i vánočně laděné nádobí. Mnoho z dekoracívšak zvládneme vyrobit i doma, stačí mít ten správný materiál. Vánoce mohou být například čistě přírodní záležitostí, takže k výrobě ozdob stačí jedna návštěva v podzimním lese.

Dokoupit pak musíte jen drobnosti typu svíčky, vánoční řetízek k převázání našich domácích výtvorů. Anebo polystyrenový základ právě pro výrobu věnce či třeba ikebany.

Kam se jmelím a s jesličkami?

Jistě bychom neměli zapomenout ani na tradiční jmelí. To patří buď na dveře, nebo nad nás, tedy na lustr. Ozdobte ho ještě červenou stuhou nebo několika přírodninami. A když pod ním projdou dva lidé, měli by si dát pusu.

Jesličky dejme na okno nebo pod stromeček. Ať jsme či nejsme věřící, je to prostě základ Vánoc a bez tradování příběhu o narození a smrti Krista by ani Vánoce nebyly. Museli bychom si k podobnému nákupnímu šílení najít něco jiného.


Kupóny

www.kuponovnik.cz/obchod/venda-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/uzasne-darky-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/uni-svitidla-cz

O autorovi

Domácí kuchyně, přírodní kosmetika, bylinky, zdravá výživa, ale i třeba cestování po ČR, to jsou témata, kterými žiji. Vzhledem k tomu, že mám dvě malé děti, dost se zajímám o produkty pro ně (oblečení, hračky, potraviny), a také o to, kde je dobře koupit.