Máte doma zašlé nerezové nádobí? Poradíme, jak ho zase nablýskat a dlouhodobě udržet ve skvělém stavu!

0

Nerezová ocel je jedním z nejodolnějších materiálů. Proto se používá v mnoha variantách i pro vybavení do domácnosti a samozřejmě též v průmyslu. Povrch je pokryt speciální úpravou s využitím chromu, a tak nerezová ocel dostává odolnost proti korozi a zakalení. Když budeme s nerezem správně zacházet, jeho povrch vydrží dlouhé roky zcela nedotčen. Jak na to?

Nesprávné zacházení je brzda úspěchu

Vždy je nutné si uvědomit, že povrchový film na nerezavějící oceli můžeme poškodit mnoha nesprávnými přístupy – například tím, že v nádobí nebo na povrchu spotřebičů dlouhodobě zanecháme kyselé zbytky jídla, které budou povrchovou úpravu nerezu postupně nabourávat.

Máte doma zašlé nerezové nádobí?
Máte doma zašlé nerezové nádobí?

Proto je také důležité nerez hrnec nebo jiné nádobí nejen správně očistit, ale dlouhodobě ho správně a pravidelně udržovat, používat k jeho ošetřování správné čisticí prostředky. Když budeme postupovat s rozvahou, podaří se nám zachovat povrch materiálu lesklý a nepoškozený po mnoho let.

nebo jiné nádobí nejen správně očistit, ale dlouhodobě ho správně a pravidelně udržovat, používat k jeho ošetřování správné čisticí prostředky. Když budeme postupovat s rozvahou, podaří se nám zachovat povrch materiálu lesklý a nepoškozený po mnoho let.

Jak tedy nerezové nádobí čistit a udržovat?

Udržování nerezového nádobí v dobrém stavu, to vyžaduje dodržení několika základních zásad. Ty jsou zhruba čtyři.

Máte doma zašlé nerezové nádobí?
Máte doma zašlé nerezové nádobí?

Nádobí je potřeba umýt vždy po každém použití.

A to nejlépe ve dřezu, kam jsme si napustili vodu a přidali přípravek na mytí nerezového nádobí. Nerezové nádobí bychom neměli dávat do myčky ale mýt ho pouze v ruce. Myčka totiž dokáže nerezové nádobí poměrně rychle zničit, respektive narušit povrch nerezové úpravy.

Ihned po umytí je nutné utřít nádobí do sucha bavlněnou utěrkou, aby na něm nezaschla voda a nevytvořily se nevzhledné vápenité nebo železité skvrny. Pokud ale voda na hrncích a jiných nerezových nádobách už zaschla, rozmíchejte si ve vodě trochu jedlé sody a hrnce v tomto roztoku umyjte znovu, hned poté je osušte bavlněnou nebo lněnou utěrkou.

Připečené skvrny vždy odstraňujte jemně a trpělivě

Postupujte tak, že do nerezové nádoby dáte 2 až 3 cm vody a postavíte ji na zdroj tepla. Vodu necháte přijít k varu. Jakmile začne vařit, přidáte 2 lžičky soli a jednu lžičku jedlé sody. Posléze nechte vodu pomalu vařit následujících 30 minut. připečené kousky jídla se za tu dobu uvolní.

Máte doma zašlé nerezové nádobí?
Máte doma zašlé nerezové nádobí?

Odstraňte připečené jídlo i z vnějšího povrchu nerezových nádob

A též  z jejich dna. Zde je myšleno úplné dno nádoby, které se během vaření dotýká sporáku. Pokud na povrchu nerezového hrnce nebo pánve zůstanou připečené zbytky jídla nebo tuku, můžeme je odstranit jedlou sodou.

Stačí na připečená místa nasypat jedlou sodu a pak pomocí houbičky nebo plastové či dřevěné drátěnky třít přes celou při pečenou skvrnu, klasicky nejlépe v kruhových pohybech. Můžeme k sodě přidat i trochu vody, aby vznikla hustší čistící pasta.

 jakmile místa dočistíme, okamžitě sodu spláchneme a hned nerezové nádobí osušíme. K odstranění odolných skvrn lze použít jemně abrazivní houbu, se kterou lze provést jemné otřením povrchu. Nikdy nepoužívejte na nerez drátěnky kovové.

Nádobí naleštěte

Lesknoucí se nádobí bude stále vypadat jako nové. A tak ses jeho leštěním dávejte záležet. Můžete si pořídit leštěnku spaciálně na nerezové povrchy, také houbičku, která dokáže nerezový povrch krásně nablýskat. Takové vybavení se čím dál častěji stává běžnou součástí obchodů s domácími potřebami – stejně jako nerezové nádobí stále častěji potkáme v běžných domácnostech a jako si na jeho vzhled klademe vyšší a vyšší nároky.


Kupóny

www.kuponovnik.cz/obchod/tescoma-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/vmd-drogerie-cz

O autorovi

Domácí kuchyně, přírodní kosmetika, bylinky, zdravá výživa, ale i třeba cestování po ČR, to jsou témata, kterými žiji. Vzhledem k tomu, že mám dvě malé děti, dost se zajímám o produkty pro ně (oblečení, hračky, potraviny), a také o to, kde je dobře koupit.