Listová zelenina vypěstovaná doma? Je vždy čerstvá, vynikající a stačí jí truhlík.

0

Rádi bychom k našim jídlům pravidelně přidávali listy salátů či asijské listové zeleniny. Jenomže jak, když saláty v balení z obchodu tak rychle uvadají? A denně je kupovat nemůžeme – nespotřebovali bychom je.

Odpověď je jednoduchá: Pěstujme si doma vlastní!

Co si budeme povídat: není nad čerstvé řeřichové nebo roketové lístky přimíchané k těstovinám. Čerstvá roketa v domácím hamburgeru, to je přímo pohádka. Chléb proložený šunkou a listy čerstvého hlávkového salátu, to ve škole s chutí zbaští snad každé dítě.

Těstovinové saláty se dobře snoubí se zelenými listy

Těstovinové saláty se dobře snoubí se zelenými listy

Čerstvost nedostatkovým zbožím

Jenomže my ne vždy máme po ruce čerstvě zakoupenou listovou zeleninu. Mnohdy se stane, že ani dnes koupená vanička s listy zeleniny nepůsobí moc čerstvým a jedlým dojmem. Často nám jí dost zbyde, protože balení jsou mnohdy velká. A tak ji vyhodíme. V tom lepším případě do hnědé popelnice.

Tohle se ale může změnit, když si začneme pěstovat některou listovou zeleninu doma. Potřebujeme k tomu jen pěstební nádoby, substrát, trochu dobré vůle a informací.

Hamburger bez salátu, to prostě nejde.

Hamburger bez salátu, to prostě nejde.

Co si můžeme doma vypěstovat ?

V podstatě kteroukoliv listovou zeleninu. Včetně listové petrželky, celeru a bylinek. Dobře nám určitě poroste polníček, mizuna, roketa, hlávkový salát, řeřicha, lichořeřišnice, špenát, listový mangold a mnohé další rostlinky.

V čem pěstovat?

K pěstování můžeme použít například dřevěný květináč nebo plastový truhlík. Substrát bychom měli použít z řady těch kvalitnějších, tedy nejlépe výsevní. Je svou strukturou nejjemnější a měl by obsahovat více dobře dostupných živin.

Dřevěný květináč bude líbivý v každém interiéru

Dřevěný květináč bude líbivý v každém interiéru

Jak s domácím pěstováním začít?

Z počátku si pořiďte sadbu v nejbližším zahradnictví. Doma dejte na dno pěstební nádoby kamínky nebo jinou drenáž, nasypte substrát a do něj sadbu zasaďte. Myslete na pravidelnou zálivku.

V truhlících naroste mnoho druhů zeleniny i bylinek

V truhlících naroste mnoho druhů zeleniny i bylinek

Nebo zvolte systém tzv. obrůstání, kdy nespotřebujete koupenou zeleninu celou (například řapíkatý celer, čínské zelí, petržel, cibuli, česnek), patku zasadíte, zaléváte a zelenina znovu obroste a dá další užitek. Tuto zeleninu můžete dát i do menší skleněné vázy s trochou vody. Také obroste.

Zkušenější to zvládnou ze semínka

Až budete v zacházení s rostlinkami zběhlejší, zkuste pěstovat ze semínek. Například řeřicha či roketa narostou v řádu několika málo týdnů a sklizeň je na spoustu dní. Při zalévání pozor, aby se semínka nevyplavila.

Hlávkové saláty bude nutné přesazovat, ale i s tím si časem poradíte. Stačí si načíst základní informace.

Díky několika jednoduchým krokům budete stále mít v kuchyni čerstvé listy, se kterými se bude parádně pracovat a díky kterým bude rodině i více chutnat.


Kupóny

www.kuponovnik.cz/obchod/bio-country-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/artedio-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/florea-cz

O autorovi

Domácí kuchyně, přírodní kosmetika, bylinky, zdravá výživa, ale i třeba cestování po ČR, to jsou témata, kterými žiji. Vzhledem k tomu, že mám dvě malé děti, dost se zajímám o produkty pro ně (oblečení, hračky, potraviny), a také o to, kde je dobře koupit.