Kvalitní spánek? Bez dobré matrace zhola nemožný!

1

Zdravý spánek má několik zásad, které musíme dodržet, abychom se ráno cítili dost svěží a odpočatí. Pokud vybíráme, na čem budeme spát, měli bychom vědět, že lví podíl na našem pohodlí během spánku má matrace.

Na co se při výběru matrace zaměřit?

Od výrobce či prodejce bychom se měli dozvědět několik typů informací, podle kterých budeme matrace následně vybírat:

Rozměry?

Na první pohled automatická záležitost. Ale opakování neuškodí – každá postel má jiné rozměry, a tomu musíme přizpůsobit i volbu velikosti matrace. Obecná velikost je 90×200 cm, ale zrovna naše postel může být výjimkou…

Pružinová nebo pěnová?

Pružinové matrace jsou tou levnější variantou. Ale pokud jsou z kvalitních pružin o různé pevnosti v různých místech – podle polohy různých částí těla, můžeme od nich čekat dobrou službu.

Pokud si kvalitou pružin nejsme jistí, že ji výrobce nijak negarantuje, sáhněme raději po matracích z polyuretanové pěny. Ta má paměťový efekt a pro přizpůsobení se tvaru našich těl je mnohem vhodnější.

Oddělené matrace nebo raději dvojmatrace?

Pokud vybíráme matrace do manželského lože, je třeba se rozhodnout, zda budou dvě nebo jedna velká. Pokud jsou manželé podobné hmotnosti, mohou klidně spát na jedné matraci. Ale pokud se jejich hmotnost výrazněji liší, bude lepší volit matrace oddělené.

Ještě je nutno zvážit, zda na spojené matraci nebude některého z vás rušit, když se ten druhý bude otáčet. Dvojmatrace se totiž v tomto případě bude hýbat celá.

Životnost matrace?

Pokud se pohybuje okolo deseti let, stačí to. Většina matrací má mechanickou životnost okolo 20 až 30 let, což sice je možné, ale není to příliš vhodné z hygienického hlediska. Všichni se potíme, a proto matrace neustále zásobujeme množstvím vlhka, soli a odpadních látek. V nich se bohatě uživí kvanta bakterií a roztočů. Proto hygienici doporučují vyměnit matrace po cca 6 – 8 letech.

Je matrace spíše měkká nebo spíše tvrdá?

To poznáte podle stupně označení tvrdosti, kdy jednička je nejměkčí a pětka nejtvrdší. Kdy volit měkčí? Měkčí matrace jsou vhodné spíše pro ženy s výraznějšími boky, které nejčastěji spí právě v poloze na boku. Pokud muži spějí na boku, měli by ti s širšími rameny sáhnout také po měkčí matraci. Tvrdší matraci by měli volit lidé s vyšší hmotností a také ti, co spí nejčastěji na zádech.

Návod na péči o matrace?

Výrobce kvalitních matrací by vám měl dodat i návod na péči o ně. Matrace je nutno pravidelně otáčet, abyste vyrovnávali proleženiny, občas vyprat potah na matraci, pravidelně měnit prostěradlo.


Kupóny

www.kuponovnik.cz/obchod/decodoma-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/jena-nabytek-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/sconto-cz

O autorovi

Domácí kuchyně, přírodní kosmetika, bylinky, zdravá výživa, ale i třeba cestování po ČR, to jsou témata, kterými žiji. Vzhledem k tomu, že mám dvě malé děti, dost se zajímám o produkty pro ně (oblečení, hračky, potraviny), a také o to, kde je dobře koupit.