Kvalitnější hovory přes mobilní telefony, aneb VoLTE. Používáte je?

0

Nebojte se, nejde o politickou agitaci. Shoda s českým slovesem v rozkazovacím způsobu, které vyzývá k pochodu k urnám, je jen náhodná. Celý název pro VoLTE je totiž „Voice Over LTE“ neboli v detailním rpzpisu i „Voice-over-IP over LTE“. Jde o kvalitnější hlasové hovory přes datovou mobilní síť 4G, která umožnila LTE technologii. Používáte VoLTE k vylepšení hovorů a urychlení vytáčení?

Vytočit číslo a dlouhé vteřiny čekat na spojení? To může být minulost!

Hovory skrze starší verze sítí UMTS nebo 2G a 3G, to je běh na dlouhou trať, většinou s příšernou kvalitou zvuku. Vytočíte číslo (kontakt) a pak dlouhé vteřiny čekáte, než to zazvoní u volaného. Jenže když si v telefonu (pokud máte novější model) nastavíte VoLTE, bude tahle zkušenost už navždy minulostí.

VoLTE!
VoLTE!

VoLTE je volitelná služba, ale zdarma

Mobilní operátoři se se zkvalitněním hovorů nijak netrápí. Data v mobilech a tabletech, noteboocích s LTE sice frčí přes 4G (LTE) a brzy snad budou i přes 5G, ale jde o těžce placenou službu, takže tady si mobilní operátoři dávají záležet, aby fungovalo.

Jenže hlasová komunikace přes LTE je zdarma. A tak kdo si ji v telefonu nenastaví, přestože má dostatečně nový přístroj, tomu ji operátor automaticky přepínat nebude. Proč by to také dělal, že?!? Takže je to na vás!

Datové hovory

VoLTE jsou telefonáty v podobě datových balíčků, do kterých byl váš hlas a hlas volaného „zabalen“. Data putují přes LTE sítě velmi rychle, až 100, 150, někde dokonce až 500 MBit/s. Takže přenést trochu hlasových dat přes síť, to je maličkost. A hlavně je to rychlé. Takže zvolíte kontakt, kliknete na hovor a už jste ve spojení, už to zvoní.

VoLTE!
VoLTE!

Přenášený hlas je navíc nerušen venkovními vlivy, takže jak byl vaším telefonem zaznamenán, tak je i přenášen v podobě dat a telefonem příjemce zase přijat. Vyšší kvalita je téměř jistá, ve srovnání se staršími sítěmi 3G nebo OTT VOIP, např. Skype. Jde o HD telefonování.

VoLTE je navíc méně náročné na energii

Možná je to k nevíře, ale hlasová komunikace, tedy telefonní hovor realizovaný přes LTE (VoLTE) sebere až o 40 procent méně energie, než klasické telefonování přes 2G nebo 3G či ještě starší protokoly. Nejenže si užijete kvalitnější hovor, rychlejší spojení bez extra příplatku, ale také spotřebujete méně energie.

Data můžete vypnout

I pokud zvolíte VoLTE, nemusíte mít při hovorech zapnutá data. Převedení hovoru na LTE je věc operátorova, nikoliv vaše. Za spojení VoLTE se nic extra neplatí, protelefovaná data se nesledují, můžete je mít proto vypnutá. Vše zařídí operátor. vy si jen nastavíte, že chcete hovory realizovat skrze VoLTE.

VoLTE!
VoLTE!

Jak poznáte, že váš mobil zvládne VoLTE?

Poznáte to velmi snadno. VoLTE je schopen realizovat každý mobil s operačním systémem, který má LTE technologii. A tu uvidíte hned vedle signálu sítě. Když zapnete data, objeví se symbol 4G, případně 4G+ nebo 4G LTE.

Jakmile však máte jen 2G, 3G nebo ještě starší síť či schopnost komunikace telefonu, budete na VoLTE čekat marně. Pro VoLTE je nutno mít novější smartphone.

Jak nastavit VoLTE ve vašem telefonu?

Jestliže jste majiteli telefonu, který zvládá data přes 4G síť, můžete si VoLTE aktivovat v nastavení. Je nutné se přesunout do nastavení sítě, kde kliknete na mobilní síť a data. Tam kliknete na rozšířená nastavení, kde si zapnete „Vylepšený režim 4G LTE“ či podobně nazvaný režim. V popisku bude něco ve smyslu: používat ke zlepšení hlasové a další komunikace služby LTE. Hotovo.

Pokud chcete koupit nové zařízení s LTE, vězte, že jejich nabídka je široká! Přesvědčte se o tom třeba na Kasa.cz.


Kupóny

www.kuponovnik.cz/obchod/kasa-cz

O autorovi

Domácí kuchyně, přírodní kosmetika, bylinky, zdravá výživa, ale i třeba cestování po ČR, to jsou témata, kterými žiji. Vzhledem k tomu, že mám dvě malé děti, dost se zajímám o produkty pro ně (oblečení, hračky, potraviny), a také o to, kde je dobře koupit.