Koupit netbook nebo tablet? Podle čeho se rozhodovat?

0

Přepadla vás potřeba pořídit počítač na cesty. Nebo pro home office. Případně do terénu, kde prostě trávíte velkou část pracovní doby a potřebujete mít nejen klasické spojení se světem, ale i počítač. Jenže váháte, do čeho investovat, co vám lépe splní vaše očekávání. Tady je pár obecných rad, podle čeho se rozhodnout. Až si je přečtete, tak zjistíte, že je to vlastně docela snadné.

Tablet a netbook – čím se od sebe liší?

Je jasné, že oba stroje jsou výpočetní technika se základními vlastnostmi klasického počítače. Oba také umějí podobné věci, mají dokonce i podobný výkon procesorů, také grafických karet či akcelerátorů. Rozdíly hledejme v discích (kapacitě), operačním systému a klávesnici.

Netbook má totiž hardwarovou klávesnici (tedy klávesnici připojenou k obrazovce) a operační systém stejný jako klasický stolní počítač anebo větší bratříček – notebook. A netbook má také mnohem větší kapacitu disků než i ten nejnašlapanější tablet. Dělat v něm lze to samé, na stolním počítači.

Na druhé straně tablet má klávesnici pouze softwarovou, ta se zobrazuje na obrazovce a zmenšuje tím pracovní plochu. Operační systému je tu ten, který se používá pro mobilní chytrá zařízení (většinou iOS či Android). Tablet vyniká jako multimediální platforma, na které rychle spustíte prezentaci, skouknete film, zahrajete hru nebo si čtěte. Dokonce tablety dokáží nasimulovat vzhled čtečky. Vynikající je schopnost práce v rámci sociálních sítí, systém notifikací je udržení komunikace nedocenitelný.

Z výše zmíněných shod a rozdílů plyne základní pravidlo pro rozhodování se o tom, co koupíte:

Rozhodujte se podle účelu použití

Ano, hlavním kritériem rozhodování je účel použití. Co s kupovaným zařízením plánujete dělat, k čemu jej hlavně budete využívat. Podle odpovědí na tuto otázku si pak snadno určíte, co bude dobré koupit, abyste byli spokojení.

Kdy se rozhodnout pro netbook?

V podstatě tehdy, když potřebujete mobilní doplněk k vašemu stolnímu počítači anebo příliš velkému a příliš těžkému notebooku. Netbook je menší vydání notebooku, ale s podobnými výkony, funkcemi a schopnostmi. Vzhledem k tomu, že běží na stejném operačním systému jako stolní počítač, můžete na něm dělat jakoukoliv kancelářskou práci kdekoliv v terénu nebo na cestách.

Netbooky nabízejí celkem dlouhou výdrž baterie a také slušný výkon. Některé mají i dotykovou obrazovku. Takže pro občasný home office, kdy doděláváte nějaké excelovský tabulky, závěrečné zprávy nebo sestavujete větší objednávku, je netbook dokonalou volbou.

Pro tento účel se lépe hodí nejen díky hardwarové klávesnici, ale i díky tomu, že běží na klasickém operačním systému. Takže vše, co uděláte v netbooku, bude dokonale kompatibilní s tím, co již máte ve stolním PC či v notebooku. Klávesnici sice můžete dokoupit i k tabletu, o tom žádná. Ale: je značně nepohodlné ji s sebou všude tahat. A také může nastat problém – jak nastavit tablet, abyste na něj při práci na klávesnici dobře viděli.

Kdy se rozhodnout pro tablet?

Tablety nijak neztrácejte. Tedy v momentě, kdy nechcete pořizovat mobilní počítač jen pro práci, ale hlavním účelem jeho koupě je možnost zabavit se anebo učit se. Například v dlouhých prodlevách při cestování hromadnou dopravou. S tabletem si totiž můžete ukrátit nudný čas cestování či čekání na spoj právě tím, že si pustíte film, muziku, kurz, čtete knihu anebo prostě gamesíte.

Tablet ale využijete i pracovně. Kdy? Když potřebujete mít u sebe jednoduchý elektronický nástroj pro komunikaci se svými zákazníky, s kolegy. Tabletem můžete pohodlně komunikovat na sociálních sítích a nastavené notifikace vás neustále udržují v obraze. Tablet použijete i jako multimediální platformu, která funguje na pouhý dotek, rychle se spouští a k jejímu použití nepotřebujete žádné velké přípravy.

Tablety mají také poměrně dobrou výdrž. Díky ní můžete spolehlivě prezentovat cokoliv svým obchodním partnerům. A hned s nimi vyřídit i vše potřebné.

Pomoci vám mohou i 2 v 1

Tato zařízení vlastně kombinují výhody obou typů přenosných počítačů. Dokáží fungovat jako tablet i jako netbook. A jejich cena je rozhodně nižší než součet cen dvou zařízení – tabletu a netbooku. Jsou tu dvě varianty jejich podob.

Zařízení 2 v 1 totiž můžete mít buď s odnímatelnou klávesnicí, takže když chcete, máte netbook a když nechcete klávesnici, uděláte si tablet. Druhým typem zařízení 2 v 1 jsou ta, kde klávesnici neodpojujete, ale můžete ji bezpečně otáčet o 360 stupňů. Tím pádem můžete mít běžný tvar notebooku anebo třeba stan, tedy podepřený tablet.

Tato zařízení mají výkon a kapacitu disků jako netbooku, ale najdete u nich i mnoho vlastností tabletů, například dotekovou obrazovku. A jestli stále ještě váháte, z které kategorie vybírat, kontaktujte odborníky z elektro obchodů. Jistě vám rádi poradí.


Kupóny

www.kuponovnik.cz/obchod/okay-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/rozbaleno-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/mall-cz

O autorovi

Domácí kuchyně, přírodní kosmetika, bylinky, zdravá výživa, ale i třeba cestování po ČR, to jsou témata, kterými žiji. Vzhledem k tomu, že mám dvě malé děti, dost se zajímám o produkty pro ně (oblečení, hračky, potraviny), a také o to, kde je dobře koupit.