Kompletně a hlavně snadno vyčistit celou pračku? Zde je 6 tipů!

0

Pokud vaše pračka nashromáždila prach, písek, žmolky a jiné nečistoty v obalovém lemu, v šuplíku na prací prostředek už se usazuje plíseň a pokud pračka už nevoní ani trochu hezky a pokud zkrátka cítíte, že je nejvyšší čas ji vyčistit, tak se do toho pusťte. Nejde o nic extra složitého, zde je šest tipů, jak postupovat.

1. Šuplíček na prací prostředek

pračky vysuňte zásuvku, do které se sype sypký prostředek na praní. Udělejte to i v případě, že jej neotvíráte, protože nepoužíváte prášek, nýbrž hážete polštářky či lijete gel rovnou do bubnu pračky. Po otevření šuplíčku totiž možná budete překvapeni nánosem plísně, která tu bude. Vlhkost se tu totiž usazuje a plast podporuje růst všeho špatného. Proto se zásuvka na prací prostředek musí čistit také, alespoň dvakrát ročně, lépe však častěji.

Kompletně a hlavně snadno vyčistit celou pračku?
Kompletně a hlavně snadno vyčistit celou pračku?

A jak na samotné vyčištění? Namočte zásuvku do umyvadla s vlažnou vodou, přidejte čisticí prostředek a vydrbejte kartáčkem na zuby. Pak nechte řádně vyschnout. I prosto, kam se zásuvka zastrkává, řádně vydrbejte kartáčkem a spláchněte nejlépe konvičkou na zalévání.

2. Bílý ocet

Dvakrát do roka byste měli pračku nechat projet klasickým octem. Dejte do bubnu pračky litr octa a zapněte krátký program na cirka 30 minut. Ale můžete pračku nechat i vyvařit, podle tvrdosti vody v oblasti, kde žijete. Máchání netřeba zapínat. Po skončení programu bude pračka bez kamene a bez bakterií, tedy ve výsledku i bez zápachu.

3. Vyčistěte gumu okolo bubnu

Gumové pasy, které lemují buben, slouží k zachytávání nečistot. A tak je musíme občas také vytřít, aby se udělal prostor pro nečistoty nové. Usazují se tu bakterie a produkují plyn nevoňavého typu. Stačí použít navlhčený hadr a čisticí prostředek, klidně tekuté mýdlo. Gumu vyndáme tak, aby se jakoby narovnala, řádně ji otřeme, vysušíme a pak zase prolomíme zpět do původní polohy. V jemných záhybech si opět pomůžeme kartáčkem na zuby.

Kompletně a hlavně snadno vyčistit celou pračku?
Kompletně a hlavně snadno vyčistit celou pračku?

4. vyčistěte odtokovou hadici

I odtok z pračky je nutné čistit a udržovat ho bez nánosů. I ty totiž dokáží nelibě zapáchat. Zde stačí čištění jednou do roka, maximálně dvakrát. Zároveň se během čištění ujistíte, že je odtok dobře nasazen a hadice je v dobrém stavu.

Pokud je filtr součástí odtoku, vyjměte jej a vyčistěte podle návodu na vaši pračku. Odpadní hadici vypláchněte v octové vodě, můžete vyčistit i štětkou, nechte vyschnout. Pak teprve ji vracejte zpět.

5. Vyčistěte filtr

Filtr může obsahovat nečistoty a drobnosti, které v něm uvázly, tak je vhodné jej vyčistit také. Nejdříve odstraňte viditelné malé části, pak jej opatrně propláchněte v teplé vodě. A poté nasaďte, ale s velkou pečlivostí, aby dobře těsnil. Nesmí protékat.

Kompletně a hlavně snadno vyčistit celou pračku?
Kompletně a hlavně snadno vyčistit celou pračku?

6. Pračku pravidelně proplachujte

Pračku je nutné pravidelně nechat vyčistit jako program na praní, ale prázdnou, pouze ji zapněte na vyšší teplotu, nejlépe devadesát stupňů. Po každém použití pračky nechte pootevřený buben i šuplíček na prací prostředek, aby pračka větrala. Šuplíček otevírejte i tehdy, když jej nepoužíváte, protože dáváte gel přímo do pračky.  Použít můžete i neutralizátor zápachu.


Kupóny

www.kuponovnik.cz/obchod/patro-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/alori-cz

O autorovi

Domácí kuchyně, přírodní kosmetika, bylinky, zdravá výživa, ale i třeba cestování po ČR, to jsou témata, kterými žiji. Vzhledem k tomu, že mám dvě malé děti, dost se zajímám o produkty pro ně (oblečení, hračky, potraviny), a také o to, kde je dobře koupit.