Kočka do bytu? Bez zajištění zábavy to nepůjde

0

Jestli uvažujete o tom, že se vašimi dětmi necháte přemluvit ke koupi kočky a že ji budete chovat v bytě, je nutno doplnit výbavu vašeho bytu nejen o žrádlo a kočičí záchod, ale také o hračky a zejména škrabadlo.

Kočka je tvor od přírody líný, ale jen někdy

Kočky jsou naprogramované na nárazové akce. Jsou to šelmy, které většinu dne prospí, pak si obstarají potravu, chvíli se baví a potom opět spí. Činnost však mít musejí, a to i v bytě, a i ty nepřešlechtěnější domácí polštářky. 

Na hračky jsou nenáročné

Kočka si vyhraje s čímkoliv, co se jen trošku hýbá a do čeho jdou alespoň malinko zatnout drápky. Pokud jí dopřejete její vlastní hračky, je pak pravděpodobnost, že vám zplení byt, o něco menší.

Hračky nemusíte kupovat. Vystačíte si s provázkem, papírem, rolničkou, klubíčkem vlny nebo odstřižky látky (starým oblečením určeným k likvidaci). A do výroby můžete zapojit i děti – pokud kočičku chtějí, bere se jako samozřejmost, se pomůžou o ni postarat. Když pomohou s výrobou hračky, budou se moci také trochu ručně realizovat. Jen musejí být připraveny na to, že jejich výrobek kočka brzy zničí.

Kočkám stačí zmuchlaný papírek obmotaný provázkem, případně doplněný o rolničku. Pokud máte nadbytečné klubko vlny, nechte děti, ať je smotají do kuličky a nabídnou kočce. Možná je pak budou muset motat třeba i třikrát za dopoledne, ale to zvládnou. Výborně poslouží i kulička z alobalu (hliníkové fólie).

Bez čeho to jistě nepůjde, je škrabadlo

Neboli dřevěné a textilní udělátko, na kterém mohou kočky jednak trénovat obratnost a jednak si brousit drápky. Ty totiž neustále dorůstají, tak je potřeba je udržovat ve správné délce a formě. Kočka si drápky bude škrábat vždy. Pokud jí neposkytnete škrabadlo, použije třeba váš nábytek, parkety anebo prahy.

Škrabadlo vám tedy jednak eliminuje možné škody způsobené přítomností kočky v bytě, jednak ji pomůže zabavit. A pokud byste chtěli kočce s drápky pomoci tak, že jí je ostříháte, vězte, že kýženého efektu stop škrábání rozhodně nedosáhnete. Škrábání drápků je pro kočku přirozený pohyb zakódovaný v genech. Jde prostě o instinkt.

Kočka využije škrabadlo i k protažení těla, tréninku obratnosti, udržování se v kondici, ale i k tomu, aby se uklidnila a navodila si příjemnou kočičí náladu.

Až budete škrabadlo vyrábět nebo kupovat…

Dbejte zejména na jeho přirozenost a použití přírodních materiálů, na jeho pevnost a stabilitu, na prostor, který doma pro škrabadlo máte, na možnosti, jaké na škrabadle bude kočka mít. V tomto ohledu se vyplatí zainvestovat. Jak do materiálu, pokud chcete vyrábět sami, tak do hotového výrobku, pokud nejste kutilské typy.

A počítejte i s tím, že Na nové škrabadlo si musí kočka zvyknout.


Kupóny

www.kuponovnik.cz/obchod/dobra-miska-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/pesklub-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/zoohit-cz

O autorovi

Domácí kuchyně, přírodní kosmetika, bylinky, zdravá výživa, ale i třeba cestování po ČR, to jsou témata, kterými žiji. Vzhledem k tomu, že mám dvě malé děti, dost se zajímám o produkty pro ně (oblečení, hračky, potraviny), a také o to, kde je dobře koupit.