Když chcete ozvučit domácnost…

0

Přemýšlíte, čím ozvučíte domácnost? Máte sice televizi a přehrávač, počítač, možná starší rádio, ale jaksi to není ono? Potřebujete něco, co vašemu domu anebo bytu dodá pohodovou zvukovou kulisu, kdykoliv budete potřebovat? Pravděpodobně už při výběru možností v podobných cenových kategoriích narazili hlavně na mini nebo mikro systémy (přehrávač a reproduktory), samostatné domácí reproduktory anebo na soundbary s možností rozšíření na domácí kino. Jaké jsou mezi nimi rozdíly a který z výrobků se vyplatí víc? K čemu se který hodí? A má smysl kupovat dva nebo všechny tři produkty, anebo si vystačíte jen s jedním?

Do kupy jsou to všechno audiosystémy

Když hledáte cokoliv, co vyluzuje zvuky, včetně sluchátek, je potřeba v prodejnách elektra zavítat do kategorie audio. To bychom věděli asi všichni. Ale nelekejte se ani označení audiosystémy. Přestože to vypadá honosně nebo složitě, jde o klasickou audio kategorii, ve které se třeba ale obchod může více zaměřovat na systémy složené z více částí. Ale obyčejnou nabídku obyčejných sluchátek nebo třeba radiopřijímače tu většinou najdete také.

Než se budete rozhodovat, co z audiosystémů pořídíte k ozvučení domácnosti, je potřeba vědět, že každý z nich byl vyroben pro jiné použití. Ano, všechny vydávají zvuky. Ale každý přece jen trochu jinak, s jiným vyladěním a s akcentem na jiné pásmo zvukových vln.

Vévodí u vás hudba?

Pokud jste domácností, kde se nejčastěji pouští hudba, vyhraje u vás jistě mini nebo mikro systém, případně domácí reproduktory (pokud kvalitní přehrávač už máte). A když je usadíte v obýváku, budou stačit pro celý středně velký byt.

Mnoho mini a mikro systémů je totiž osazováno i HDMI výstupem a DVD optickou mechanikou, takže vedle přehrávání hudby zvládnou přehrát i film, přičemž doprovodný zvuk filmu si pustíte právě do beden mini anebo mikro systému.

Ovšem je nutné si uvědomit, že mini a mikrosystémy nenahradí soundbar nebo dokonce domácí kino. Jsou vyladěny na muziku, takže jejich součástí nikdy není tak silný sub woofer jako u soundbarů nebo domácích kin. Proto i hloubka filmového zvuku u mini a mikro systémů pokulhává.

A naopak, hudbu přehrávají velmi dobře. Většinou jsou nastaveny tak, že basy i výšky jsou vyrovnané, zvuk z nich je velmi přirozený. Nabídnou často i ekvalizér podle žánru přehrávané hudby. Mini i mikro systémy jsou jak drátové, tak bezdrátové, přičemž jsou vybaveny technologií Bluetooth, některé dokonce i Wi – Fi nebo NFC.

Do mini a mikro systémů můžete jako zdroj zvuku použít CD, DVD, USB disk, paměťovou kartu. Můžete přímo streamovat z telefonu, tabletu či PC. Možností je hodně, ale každý mini nebo mikro systém je vybaven jiným připojením a jinými optickými jednotkami.

Jednou z možností využití mini nebo mikro systému je ranní buzení či večerní uspávání, což například Soundbar rozhodně nedokáže. Přirozeněji v mini a mikro systému zní i mluvené slovo. Podobně vše platí u domácích reproduktorů určených k přehrávání hudby.

Častěji sledujete filmy?

V tomto případě se při výběru soustřeďte spíše na soundbary a domácí kina. Ty jsou vybaveny jednak výškovými a středovými reproduktory, jednak také velkými subwoofery o jmenovitém výkonu i 200 W. A to je prvek, který zajistí opravdový prožitek doprovodného zvuku k filmu. Letící helikoptéra, to je něco, co domácí kino vystihne dokonale, ale mini nebo mikro systém si s tím moc neporadí. Vymakanější soundbary automaticky rozeznají žánr filmu, takže nastaví zvukové parametry tak, jak daný film vyžaduje.

Soundbar či domácí kino jsou pouze doprovodnými zvukovými přístroji, takže nefungují samostatně. Nedokáží vás probudit hudbou, ani uspávat. Ale i hudbu v nich přehrávat můžete, když potřebujete. Jsou totiž většinou také vybaveny bezdrátovými komunikačními technologiemi. Proto můžete streamovat z mobilu, tabletu, PC.

Soundbary se většinou zapínají automaticky po zapnutí televize. Ale můžete je zapnout i samotné, bez televize, právě k přehrávání hudby. Opět i u soundbarů a domácích kin je potřeba se zaměřit na parametry jednotlivých výrobků, protože každý je trochu jiný. Velká šást soundbarů se dá snadno rozšířit na celé domácí kino (5.1 i 7.1).

Kde se vyplatí obojí?

Pokud máte větší byt a jste fanoušky hudby i filmů, není na škodu pořídit oba zvukové systémy. Tedy jak Soundbar, tak mini nebo mikro systém. Ke sledování filmů a domácích videí použijete soundbar, k poslechu hudby, na ranní probouzení anebo večerní usínání pak mikrosystém, který bude v ložnici bohatě stačit všem vašim požadavkům. Hudební ozvučení do většího obýváku pak obstarejte raději formou mini systému.


Kupóny

www.kuponovnik.cz/obchod/patro-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/okay-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/mall-cz

O autorovi

Domácí kuchyně, přírodní kosmetika, bylinky, zdravá výživa, ale i třeba cestování po ČR, to jsou témata, kterými žiji. Vzhledem k tomu, že mám dvě malé děti, dost se zajímám o produkty pro ně (oblečení, hračky, potraviny), a také o to, kde je dobře koupit.