Karanténa je skvělou příležitostí pro zábavu s dětmi. Jak na to?

1

První dny po zavření škol byly děti blažené radostí, že nemusejí do školy chodit. No, časem zjistily, že učení jim zůstalo, ale přišly o kontakt se všemi kamarády, výsledek tedy v podstatě záporný. A my zjišťujeme, že se dětem postupně stále hůře zavděčíme s běžnou činností. To, co je bavilo v mezičasech mezi učením a kroužky, toho se již nasytily. Dokonce i mobilů a tabletů už mají až nad hlavu. Jak děti zabavit a nejlépe s nimi i sebe? Možností je spousta.

Dejte zelenou tvořivým aktivitám

Dítě potřebuje tvořit, ať je v jakémkoliv věku. Vedle učení a mobilu mu proto dopřejte i další aktivity. Zvažte, co zvládne samostatně a čemu se budete věnovat společně. Čas strávený společnou hrou nebo tvořením není časem ztraceným. Pozornost, kterou dítěti věnujete, je tím nejdůležitějším, co mu můžete dát

Možná jste dosud žili v  domnění, že tvoření není pro vás, že nemáte fantazii a jste nešikovní. Na takové nálady rychle zapomeňte, teď na ně není vhodná doba. Nedostatek nápadů souvisí obvykle pouze s faktem, že na takový způsob práce nezaměřujeme svoji pozornost. K podpoře kreativity mnohdy stačí docela málo: dívejte se kolem sebe a přemýšlejte. Co nového by se mi doma líbilo? Jak to se současným vybavením vytvořit? Co třeba pár papírových figurek na divadlo nebo jen ozdobná zapichovátka do květináčů …

Věnujte dětským nápadům velkou pozornost

Spousta výtvarných potřeb na Sevt.cz
Spousta výtvarných potřeb na Sevt.cz

Poslouchejte také svoje děti. Mnohdy jsou v tvořivých nápadech odvážnější, jejich plány nejsou svázané předsudky, že to nejde, že je to moc drahé, že to musí udělat nějaký odborník a podobně… Vždycky si najdou cestu. A hlavně: netvoříte dokonalou věc. Tvoříte originální věc! Děti spoustu nedostatků prominou, odpustí, nevyžadují dokonalost ve tvoření. Skvěle se k podpoře kreativity budou hodit sady na tvoření, kancelářské potřeby. Spoustu výtvarných potřeb a kreativních drobností nabízí Sevt.cz, tak si je projděte. Mají totiž nejen praktické diáře.

Ale nemusíte utrácet. Třeba jen vyneste ze skříní či z půdy, ze sklepa na světlo zapomenuté poklady. Některé možná budou k ničemu a hodíte je do popelnice, ale určitě najdete i pár zajímavých pokladů (staré barvy, odstřižky látek, barevné knoflíky, kousek překližky…). Ze všeho se dá udělat malý zázrak, jen zapojit fantazii. Nebo internet. Nebo třeba knížku o tvoření z knihkupectví Dobrovský.cz.

Knihy o tvoření
Knihy o tvoření

Kreslení a malování je zábava

Nehodnoťte se, neporovnávejte a užívejte si legraci, kterou s dětmi při tom zažijete. Není tak důležité, jestli místo žirafy nakreslíte srnku. Podstatná je společná aktivita. Děti vás třeba brzy předčí. Nebo se během karantény vypracujete na velmi dobrého kreslíře. Čím víc budete trénovat, tím obrázky budou lepší, u vás i u dětí. Ale o výsledek nejde, jde o tu zábavu a kouzlo tvoření.

Vystřihování a skládání potěší

Můžete s dětmi vytvořit příběh a k němu vyrobit figurky. Holčičky milují převlékání panenek a výroba nových šatů je rozhodně potěší. Kluci si zase mohou vytvořit vlastní zoologickou zahradu nebo velkou garáž s vozidly.

K tomu nemusíte umět kreslit, stačí si na internetu najít obrázky a vytisknout si je. Větší děti to zvládnou samy a alespoň se naučí s počítačem i užitečnější věci než jen online hry. Naučte je i ukládat soubory na vybrané místo, kopírovat, mazat, přesouvat nebo třeba i pracovat v malování.

Prostě origami
Prostě Origami

Naučte se skládat složitější tvary. Kromě čepice, lodičky, solničky a parníku vyzkoušejte nějaké návody na origami. Zkuste prasátko, jeřába, kytičku, děti se se skládáním chytí možná rychleji, než si myslíte. Umějí totiž rychleji zažít pracovní postup, jejich mysl je mnohem otevřenější. Bavit vás budou i Origami pro děti od knihkupectví Kosmas.cz.

Každý den si i s dětmi zacvičte

Karanténa rozhodně není důvodem ke ztrátě kondice. Chodit na pravidelná společná cvičení sice nemůžete, ale existuje hodně on-line kurzů či cvičení zdarma, které podpoří vaši fyzičku a zároveň vám zlepší náladu.

Expandér
Expandér

Menší děti mohou velmi dobře pomáhat jako živé závaží, držet vám nohy, počítat dřepy, starší děti se jistě rády inspirují. Můžete soutěžit, kdo dá sklapovaček víc. Nebo kde vícekrát zvedne nohu v kleče na čtyřech, dospělí samozřejmě s expandérem. Sportovní potřeby Insportline.cz nabídnou spousty sportovních doplňků jak na doma, tak na zahradu, pokud patříte k těm šťastlivcům, co ji mají.

Hoverboard
Hoverboard

Ale i do parku se zatím ještě chodit smí. Tak co třeba s novým hoverboardem od Datart.cz? Nebo raději s Ninebotem? Zjistěte si, jaký je mezi hoverboardem a ninebotem rozdíl. Ninebot vám nabídne pro změnu Alza.cz.

Ninebot
Ninebot

Nechte děti online komunikovat se spolužáky a kamarády

Popovídat si s lidmi stejného věku je pro děti důležité. Sociální sítě jsou jejich klíčovým komunikačním prostředkem, ale nic se nemá přehánět. Dohlédněte, aby děti nečetovaly stále. I studenti mohou mobil odložit minimálně v době jídla. Když bude nejhůř, vypněte jim připojení. A ono dřív nebo později nejhůř bude, co se užívání mobilu týká…

Pexeso
Pexeso se zážitky

Povídejte si

Snažte se najít chvilku na společný příjemný rozhovor bez zbytečného vyčítání a poučování. Přemozte svoji nechuť k nejnovějšímu videu oblíbeného youtubera a nechte si ho převyprávět. Vyprávěním rozvíjí vaše dítě komunikační schopnosti, tříbí svoji slovní zásobu, sblížíte se a možná se časem dostanete i k tématům, která budou bavit obě strany. Ale jestli na řeči moc nejste, co třeba zážitkové pexeso? Je tu pro vás od obchodu Zážitky.cz.

Vytvořte s dětmi novou zahrádku

Jaro je ideálním obdobím na setí prakticky čehokoliv. Motivujte děti, aby se naučily zaset semínka, starat se o ně a posléze sklízet úrodu. Nevadí, pokud nemáte vlastní zahrádku. Hodně radosti udělá i osázený balkón, truhlík na okně či několik květináčů na něm. Ty sedají snadno pořídit online třeba na 4Home.cz.

Květníky
Květníky

Pro malé děti může být pozorování růstu nesmírně zajímavé. Na balkóně dokážete vypěstovat hotovou džungli z bylinek, zeleniny a letniček. Vlastnoručně vypiplaná bazalka, pažitka, petrželka nebo tymián či přímo rajčata, hrášek, okurky totiž voní a chutnají dvojnásob.

Věnujte se fotografování

Zkuste s dětmi vymyslet různá témata a fotografovat série obrázků. Zajímavé mohou být měnící se pohledy z okna, putování zatoulaného pavouka, každodenní proměny dětského pokoje. Pomocí fotografií děti mohou sehrát příběh. Stačí k tomu samozřejmě jejich a vaše mobily. Ale kdo chce povýšil o level výš, může zapojit i zrcadlovku, třeba od Canonu. Pokud jste chtěli začít s focením, je k tomu teď nejlepší příležitost. A zrcadlovku dodá Alza.cz nebo FotoŠkoda.cz

Zrcadlovka pro vyšší level
Zrcadlovka pro vyšší level

Zaveďte tematické vaření

Inspirujte se čtením o jiných kulturách a vyzkoušejte nové recepty a chutě. Nemůžeme sice nyní cestovat, ale poznávat jiné země se dá i prostřednictvím jídla. Možná bude chybět nějaké nádobí, zejména na specializované recepty z asijských zemí, z Afriky, u Jižní Ameriky. Ale to se snadno vyřeší třeba u Tescoma.cz.

Stolní hry neomrzí nikdy

O stolních hrách snad netřeba ani psát. Jsou prvními alternativami, po kterých většina z nás sáhne, když se chceme s rodinou trochu zabavit. V obchodě MrakyHraček.cz najdete také mraky společenských her, pokud ty domácí už máte ohrané.

Stolní hry
Stolní hry

Playstation? Jistě dojde i na tuhle variantu, třeba u Patro.cz. Vám i dětem jistě prospěje, když si některé hry prožijete spolu. I tenhle druh zábavy už do rodinného života patří, ale není dobré jej brát jako něco pro jednotlivce. Zkuste se i ve virtuálním světě bavit spolu.


Kupóny

www.kuponovnik.cz/obchod/sevt-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/knihydobrovsky-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/kosmas-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/insportline-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/datart-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/alza-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/zazitky-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/4home-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/fotoskoda-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/mrakyhracek-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/tescoma-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/patro-cz

O autorovi

Domácí kuchyně, přírodní kosmetika, bylinky, zdravá výživa, ale i třeba cestování po ČR, to jsou témata, kterými žiji. Vzhledem k tomu, že mám dvě malé děti, dost se zajímám o produkty pro ně (oblečení, hračky, potraviny), a také o to, kde je dobře koupit.