Kam na vánoční trhy v Evropě? Máme pro vás deset tipů (2)

0

Každý z nás potřebuje před Vánoci na chvíli vypnout shon, starosti a úklidový maraton. Perfektní možností, jak toho dosáhnout, je nadělit si výlet do vánočního města s vánočními trhy a užít si vánoční atmosféru z rukou jiných, kteří se na přípravě vánočních trhů podíleli posledního půl roku. V České republice je mnoho měst, která pořádají krásné vánoční trhy. Tahle města si zvládneme objet sami, naše země je přece jen poměrně malá. Jistě se dá doporučit Praha, Brno, Olomouc, Ostrava nebo třeba Plzeň.

Ale pojďme se podívat na evropské vánoční trhy, kam se můžeme zajet nebo i zaletět podívat s levnějšími jízdenkami nebo letenkami. Mnozí dopravci totiž nabízejí na cestu na vánoční trhy zajímavé slevy.

Můžete samozřejmě využít i vlastní dopravu, ale zároveň si zabookovat ubytování za tu nejlevnější možnou cenu. Výborně k tomuto účelu poslouží třeba Booking.com, kde najdete ubytování „od útulných venkovských chalup až po stylové apartmány“, jak sami provozovatelé služby Booking.com prohlašují.

Kam se tedy na vánoční trhy podívat? V minulém díle jsme začali našimi sousedy v Německu, pokračovali v Rakousku. A ve druhém díle našich tipů na předvánoční trhy se posuneme do Maďarska, Polska, Dánska, Estonska a Ruska, kde jsou sice Vánoce o týden později a v jiných kolejích, ale trhy jsou také čarokrásné.

Vánoční atmosféra

Vánoční atmosféra

Začněme téměř severským Dánskem.

Kodaň

Dánské vánoční trhy se specializují na stylové Vánoce. A ten kodaňský není výjimkou. Zlákat vás může trh na na nábřeží Nyhavn či ve vkusných buticích v ulici Strøget. Pokud budete hledat největší trh, najdete jej v nejstarším evropském zábavním parku Tivoli, kde se tradičně prodává gløgg (svařené víno smíchané s likérem a voňavým kořením), æbleskiver (jablková kobliha) a nesmějí chybět ani pražené mandle.

Vzhledem k tomu, že tohle dobou už v Dánsku často mrzne, je velkou atrakcí i hlavní jezero, které slouží jako veřejné kluziště a kde vám samozřejmě půjčí brusle. K nákupu se nabízejí zejména místní výrobky, mezi nimiž nemůže chybě tradiční kodaňský porcelán nebo tolik oblíbené dřevěné panenky. Fotografie s Otcem Vánoc může být krásnou památkou na letošní trhy v Kodani

Tallin

O kousek dál, v Estonsku, nabídne hlavní město Tallin a jeho středověké náměstí Raekoja krásnou kulisu pro vánoční trh. Tallin je městem, kde stál historicky první doložený vánoční strom – a to už v 15. století. Tehdy strom sice nedopadl vůbec dobře, protože byl součástí rituálu, při němž svobodní obchodníci zpívali a tančili s místními dívkami okolo něj. Na konci rituálu byl strom zapálen.

Vláček nejen dětem

Vláček nejen dětem

Vzhledem k tomu, že předvánoční sníh je v Tallinu téměř jistý, jsou místní vánoční trhy považovány za jedny z nejromantičtějších. Takže se jejich návštěva doporučuje zejména pro zamilované páry. Ne že by tu nebylo co nabídnout dětem. Je toho hodně, zejména ručně vyráběné hračky. Díky bývalé příslušnosti k bloku Sovětského svazu jsou vánoční trhy nataženy až do začátku ledna, protože i pravoslavných obyvatel je v Tallinu mnoho.

Budapešť

V Budapešti láká svařák zdarma. Ale samozřejmě o jedinou atrakci, kterou může toto nádherné město před Vánoci nabídnout. Lidé často mluví o nádherném adventním kalendáři zobrazujícím se v oknech domu Gerbeaud. Obdivované jsou i dřevěné stánky plné ukázek místních řemesel.

Maďarská nátura je mnohem temperamentnější než naše, německá nebo rakouská. A tak jsou budapešťské vánoční trhy mnohem více naplněny živou hudební produkcí – k vidění jsou lidové tance v maďarském stylu, ale pro děti i loutkové divadlo na trhu na náměstí Vörösmarty. Většinu nabízených produktů vyrobili řemeslníci ze Sdružení maďarských lidových umělců.

Užít si můžete utajená místa města a komentovanou prohlídku trhů – pokud si najmete průvodce, který vše zvládne v angličtině. Chybět nebudou maďarské klobásy, klasické langoše nebo vynikající voňavý svařák.

Velká města to před Vánoci umějí

Velká města to před Vánoci umějí

Krakov

Polský Krakov je na hlavním náměstí pořadatelem velkého a tradičního vánočního trhu. Poláci jsou více křesťansky založení než my, proto jejich trhy mají souvislejší tradici. Ale i náboženštější ráz. Nabídce vévodí polské ruční výrobky místních umělců. Nabídnou například broušené sklo, pletené košíky, šperky a drobné tradiční vánoční ozdoby, ke kterým patří třeba například hlinění andělé či girlandy.

Celé trhy provázejí lidové koledy a také ukázky lidových tanců. K polským Vánocům patří třešňová vodka nebo samozřejmě svařák, které jsou nabízeny téměř všude. Na jídlo zase můžete pořídit grilovanou klobásu, žebírka nebo speciální uzený sýr s brusinkami.

Petrohrad

Petrohradské vánoční trhy jsou velké. Opravdu velké, jak se na Rusko sluší a patří. Co je na nich však ještě zajímavé, je věnování prostoru různým národům a národnostem, takže na těchto trzích najdete stánky různých zemí, Česko nesmí chybět. Nabízeny tu jsou suvenýry nebo jídlo a pití typické pro každou zem a její vánoční tradice.

Díky zeměpisné poloze je v Petrohradu před Vánoci skoro vždycky mráz. A tak není divu, že vám tu nabídnou veřejné bruslení, samozřejmě vypůjčí i brusle. Ke koupi jsou i tradiční ruské suvenýry nebo jídlo a pití. Alkohol samozřejmě nesmí chybět, jako na žádném z předvánočních trhů v Evropě.


Kupóny

www.kuponovnik.cz/obchod/flixbus-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/booking-com

O autorovi

Domácí kuchyně, přírodní kosmetika, bylinky, zdravá výživa, ale i třeba cestování po ČR, to jsou témata, kterými žiji. Vzhledem k tomu, že mám dvě malé děti, dost se zajímám o produkty pro ně (oblečení, hračky, potraviny), a také o to, kde je dobře koupit.