Kam na vánoční trhy v Evropě? Máme pro vás deset tipů (1)

0

Je to už klasika, vypnout před Vánoci na chvíli shon, starosti a úklidový maraton, nadělit si výlet do vánočního města s vánočními trhy a postavit se díky tomu trochu psychicky na nohy. V České republice je mnoho měst, která pořádají krásné vánoční trhy. Tahle města si zvládneme objet sami, naše země je přece jen poměrně malá.

Ale pojďme se podívat na evropské vánoční trhy, kam se můžeme zajet nebo i zaletět podívat s levnějšími jízdenkami nebo letenkami. Mnozí dopravci totiž nabízejí na cestu na vánoční trhy zajímavé slevy.

Můžete však využít i vlastní dopravu, ale zabookovat si ubytování za tu nejlevnější možnou cenu. Výborně k tomuto účelu poslouží třeba Booking.com, kde najdete ubytování „od útulných venkovských chalup až po stylové apartmány“, jak sami provozovatelé služby Booking.com prohlašují.

Kam se tedy na vánoční trhy podívat? Začněme našimi sousedy v Německu, pokračovat budeme v Rakousku. A ve druhém díle našich tipů na předvánoční trhy se posuneme do Maďarska, Polska, Dánska, Estonska a Ruska.

Velká města to před Vánoci umějí

Velká města to před Vánoci umějí

Norimberk

V Německu je tradičním místem krásných vánočních trhů Norimberk. Norimberský 400 let starý Christkindlmarkt je v Evropě asi nejvíce populární. Město je v adventním čase plné vánočních stromů, světel a dekorací. Svařené víno, vaječný punč se šlehačkou, norimberská klobása, kterou je tu k mání snad ve všech verzích – to vše je požitkářským lákadlem do Norimberku.

Silnějším zážitkem je ale samotná vánoční atmosféra, kterou zde lidé dokáží vytvořit. Děti tu mají své dětské Vánoce, které jsou plné atrakcí a dobrot – nechybí parní vláček či kolotoč. Zajít tu můžete i na vánoční koncerty za dobrovolné vstupné.

Mnichov

I Mnichov je městem, kde mají vánoční trhy dlouhou tradici. Ty nejstarší naleznete v samotném centru města na Marienplatz. Vždy je tu obrovský vánoční strom, děti mají na radnici přístup do dílny, kde si mohou vyzkoušet nejrůznější umělecká řemesla a třeba i pečení vánočních laskomin.

Vánoční trh s názvem Rindermarkt je zaměřen hlavně na betlémy. Takže tu seženete úplně vše, co je potřebné k vytvoření domácího betlému. Nastoupit můžete do speciální tramvaje, kam lze tentokráte jít s perníkem a svařeným vínem v rukou. A to vše dokreslují slavností alpské písně, které z balkonu radnice pouští zástupci města každý podvečer.

Vánoční atmosféra

Vánoční atmosféra

Berlín

V Berlíně mají vánoční trhy vždy speciální náladu, náladu sjednocení. Vzhledem k tomu, že tradiční trhy zde byly přerušeny, mají ty nové, obnovené, nejvíce současný ráz. V celém městě jich potkáte asi 60. Nejlidnatější bude ten u kostela Gedächtniskirch. Kostel byl během 2. světové války vybombardován. Ale opraven byl jen částečně, aby nadále sloužil jako památník.

Proto je zde nejsilnější atmosféra i nejvíce návštěvníků. Vejde se sem asi stovka tradičních dřevěných chatek, co slouží jako stánky na dekorace, řemeslné výrobky, šperky, obrazy i textil. V Berlíně často na vánočních trzích potkáte mladé umělce, kteří nabízejí své moderní ztvárnění Vánoc.

Nyní se přesuňme do Rakouska. I zde vánoční atmosféra vládne konci kalendářního roku.

Salcburk

Rakouský Solnohrad je ideálním místem, kde se duchovně naladit na příchod Vánoc. Město je plné zvonů, které tu celý advent v podvečer zní. Ulice jsou plné vánočních sborů i tradičních dechových kapel, které dotáhnou předvánoční atmosféru k dokonalosti. Zahřejete se tu pečenými kaštany, čerstvě upečeným perníkem nebo svařeným vínem či punčem.

Trhů je zde samozřejmě několik, každýse zaměřuje malinko na něco jiného. Zaměření trhů je například na přehled uměleckých řemesel (pevnost Hohensalzburg), adventní kalendář obřích rozměrů, vynikající pochoutky a zajímavé nápady na vánoční dárky (zámecké nádvoří Hellbrunnu), bohatý hudební a zábavní program (Mirabellplatz).

Velká města to před Vánoci umějí

Velká města to před Vánoci umějí

Vídeň

Vánoční romantiku najdeme také ve Vídni, která je nám polohou velmi blízko. A tradicí též, protože dlouhá staletí jsme byli s Rakouskem v jednom státu a podléhali jsme podobným pravidlům, ale i lidovým zvykům. Klasicky nejnavštěvovanějším je vánoční trh před vídeňskou radnicí. Nazdobený je i celý přilehlý radniční park, kde si užijete nádheru vánočního zdobení v mnoha různých stylech.

Na náměstí Karlsplatz vás zase budou lákat různá vystoupení, například stále magická představení s ohněm. Více řemeslně založené trhy jsou u zámků Belvedere či Schönbrunn. Všude jsou přítomné rakouské dechovky, ale i trubači nebo gospely. Ve Vídni si přijdete na vynikající pečené brambory i kaštany. Anebo bramborák, nazývaný Karzoffelpuffer.


Kupóny

www.kuponovnik.cz/obchod/flixbus-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/booking-com

O autorovi

Domácí kuchyně, přírodní kosmetika, bylinky, zdravá výživa, ale i třeba cestování po ČR, to jsou témata, kterými žiji. Vzhledem k tomu, že mám dvě malé děti, dost se zajímám o produkty pro ně (oblečení, hračky, potraviny), a také o to, kde je dobře koupit.