Jóga: cesta za pevným tělem

0

První zmínky o józe pocházejí z dob před naším letopočtem. Od té doby prošla jóga svým vývojem, nicméně principy jsou velmi podobné. Zatímco dříve šlo o způsob meditace a uctívání, v dnešní uspěchané době bereme jógu spíše jako typ cvičení, který nám pomáhá udržovat štíhlou figuru. Nicméně není na škodu si připomenout, že právě hlavní podstata tohoto cvičení není honba za pálením kalorií, ale spíše honba za poznáním sám sebe. Nejednomu člověku už jóga otevřela oči, uklidnila myšlenky a pomohla najít klid v duši. Ale abychom to nebrali zase tak nadpozemsky, pojďme si odpovědět na nejčastěji kladené otázky.

Pro koho jóga je? 
Pro každého! Nevěříte? Není nic lepšího než se sami na vlastní kůži přesvědčit. V žádném případě nezáleží na věku ani pohlaví, jóga vás postupně dostane do kondice a vzhledem k pomalým a přesným pohybům se o své zdraví bát nemusíte. Pokud jste naprostými začátečníky, jistě zvolíte tomu přizpůsobené lekce s profesionálním instruktorem. Starší lidé si mohou vybrat skupinové lekce pro seniory. Jóga je vhodná i pro lidi s nadváhou, protože nezatěžuje klouby, stejně jako pro těhotné ženy, které se chtějí připravit na porod.

Hubne se při józe? 
Tato otázka je sporná, jóga není běhaní, tedy nedochází k extrémnímu zvýšení tepové frekvence, při které se pálí tuky. Nicméně jóga rozhodně udělá divy s vaší postavou, vybuduje vám totiž svalstvo, o kterém jste ani nevěděli, že ho máte. Možná se vám zdá zbytečné deset minut jen sedět a pomalu dýchat a poté se pomalu přesouvat z jedné polohy do druhé, účinek vás ale překvapí a vy se i po jedné lekci budete cítit skvěle. Díky pomalým pohybům se celé vaše tělo zpevní, vybudujete si stabilitu a především se zklidníte a zapomene na veškerý stres, který hubnutí nikterak nepomáhá.

Kde jógu praktikovat? 
Jak již bylo zmíněno, v dnešní době se v téměř každém větším městě setkáme s centrem jógy či skupinovými lekcemi. Cvičit ale můžete i v pohodlí domova, na internetu totiž najdete spoustu lekcí pro začátečníky i pokročilé. Vyrazit můžete i do přírody, v Praze se například cvičí jóga zdarma v parcích a to je teprve zábava. Navíc je to velmi nízko-nákladový sport, stačí vám je těsné oblečení na tělo a pohodlná podložka.

Samotná jóga mě nebaví, je zde nějaké zpestření? 
Ano! Pokud zvládáte základní cviky a toužíte po něčem více, najděte si lekce, které používají základy z jógy, ale jsou něčím obohacené. Populární je například Power jóga, která je více dynamičtější a zaměřená na opakování jednotlivých cviků. Pro taneční typy bude radost navštívit lekci Dance jógy, nejvíce se ale jistě zapotíte u Hot jógy, která se cvičí v místnostech s teplotou okolo 40°C.


Kupóny

www.kuponovnik.cz/obchod/sanasport-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/amazon-com
www.kuponovnik.cz/obchod/slevy-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/martinus-cz

O autorovi

Je mi 20 let, momentálně studuji v zahraničí obor cestovní ruch. Ve volném čase fotografuji, sportuji a píši články. Nejvíce mě zajímají témata jako sport, zdravý životní styl, móda a design.