Ježek bělobřichý – netradiční mazlíček

0

Mnoho lidí si pořizuje jako domácího mazlíčka kočku nebo psa. Takoví mazlíčci jsou totiž nejjednodušší k sehnání a péče o ně, v závislosti na délce srsti a povaze, není vůbec složitá. V poslední době jsou rozšířenější i další druhy mazlíčků, jako jsou činčily, křečci nebo morčátka. Někteří lidé se ale nespokojili s výběrem klasického mazlíčka, a tak si pořizují velké kočkovité šelmy, jako servaly, tygry nebo jiné. A pak jsou tu takoví, kteří jednou chytili malého ježečka, co chodil přes silnici a tyto malé drobečky si zamiloval. Pokud patříte mezi ně, nebo se o těchto drobečcích chcete něco dozvědět, čtěte dál.

Ježci obecní patří do divoké přírody a proto, i kdybychom takové drobečky našli, měli bychom zanechat toto zvíře svému osudu, pouze můžeme poskytnout pomoc nebo zvíře přenechat záchranářům – to je nejlepší, co pro nalezené osiřelé nebo zraněné zvíře můžeme udělat.

Někteří lidé se s tímto faktem ale nechtěli vyrovnat, a tak se pomalu ale jistě začali rozšiřovat ježci bělobřiší, kteří se také nazývají afričtí bělobřiší trpasličí ježci.

Základní informace
Oproti našemu Ježku obecném, je tento druh ježka mnohem menší, váží 300-700 gramů a měří okolo 18-23 cm. Ježek potřebuje být neustále v teple, proto je ideální zařídit osvětlení do terária. Teplota se musí pohybovat od 20°a výše. Velkou výhodou oproti našemu klasickému ježku je také, že se ježek bělobřichý neukládá k spánku a v zajetí vydrží 6-8 let.

Krmení
Podávejte speciální krmení pro ježky, které snadno naleznete ve zverimexu, případně s pomocí prodejkyně. Dále můžete podávat moučné červy, šváby, dokonce i kočičí granule a kapsičky. Velkým úspěchem může být i banán, pokud si ho zrovna váš ježeček oblíbí. Na bylinky a trávu nemají ježci ani pomyšlení, takže pokud chcete ježečkovi podat pampelišku, sedmikrásku nebo jetel, jako je to u hlodavců, u ježků s tímto pokrmem nebudete mít úspěch stejně jako s jiným ovocem či zeleninou. Seno ježci také nejedí a nemělo by se vůbec podávat ani jako podestýlka, jelikož se do něj může ježeček kvůli svým bodlinkám snadno zamotat.

Náročnost mazlíčka
Ježci bělobřiší nepatří mezi náročné mazlíčky. Pokud poskytnete svému dostatek tepla, jídla a občas jej vypustíte ven, bude nadmíru spokojen. Nemusíte se ani bát, že by samotnému ježečkovi bylo smutno. Ježci jsou samotáři a časově jsou také nenároční. Aktivní jsou především v noci, a proto ježka jako mazlíčka uvítají ti, co přicházejí z práce k večeru a chtějí někoho pouze podrbat na bříšku. Je tomu totiž tak, že ježečka se dá i snadno ochočit. Ježeček si vaši přítomnost dobře uvědomuje, a pokud se vám s ním podaří navázat důvěru, může sklopit i ostré bodlinky a rád si lehne na záda na vaši ruku a nechá se drbat na bříšku, kde se nachází velmi jemné chloupky.

Vybavení ubikace
Nejlepší možností terária pro ježečka je podobná, jako je to například u plazů. Potřebují totiž světlo, aby se mohli nahřívat, nějaký kryt (např. domeček ze dřeva nebo rouru), piliny nebo hobliny jako podestýlku, misku a krmení, napáječku nebo misku na vodu. Uvádí se, že napáječku si může ježeček poničit zoubky, proto chovatelé raději volí misky. Zvolit můžete také nějakou zábavu, aby se ježeček v dlouhých dnech nenudil – točité kolo nebo běžící kolo, podobné jaké koupíte pro činčilu nebo křečka, pouze o něco větší.

Vaše domácnost bez obav
Ježci bělobřiší tedy nepatří k těm náročným mazlíčkům, kteří by ničili koberce nebo třeba rozkousávali pohovky, jako třeba pes. I když si koupíte nové porcelánové nádobí, tak nemusíte mít obavy. Jde o malého přítulného tvora s kterým se nemusíte bát si vybavit hezky domácnost novými dekami nebo polštáři a užít si klid domova.


Kupóny

 

 

O autorovi

Je mi 20 let. Studuji na vysoké škole v Brně. Ve volném čase čtu, kreslím a píšu články prakticky o všem, nejčastěji o módě, domácích zvířatech a turistice.