Jestli neznáte Hygge, je na čase to napravit!

0

Když budeme chtít myšlenku Hygge vyjádřit jednou větou, jde o dánské pojetí štěstí, pohodlí, tepla domova a spokojenosti. V posledních letech se začala Hygge rozšiřovat i do jiných zemí, kde zaujala spoustu lidí, jenž trpí vyčerpáním, stresem a celkovým vycucnutím vlivem západního rychlého a zaneprázdněného životního stylu orientovaného na výkon.

Hodně práce a starostí? Přebijte je pomocí HYGGE!

Dánové uplatňují Hygge jako myšlenku dokonalého štěstí, relaxu, pohody a hlavně dobré nálady. A to v každém myslitelném i nemyslitelném okamžiku svého života. Ať už jsou doma, v práci nebo venku, vše dělají tak, aby dostáli myšlence Hygge. Vědí totiž, ze díky ní zůstanou v dobré psychické kondici a bude se jim i výborně dařit.

Nedá se říct, že by Dánové nezažívali stres, problémy nebo deprese. To jistě ne. Ale mají na boj s nimi účinný recept. Když si uvědomíme, jaké počasí vládne v Dánsku, že je to země, kde hodně prší a slunečního svitu tu lidé moc nedostanou, není se pak ani čemu divit, že si radost našli v něčem jiném.

Hygge styl života přebije nonstop honbu za penězi a úspěchem, která v posledních letech docela sužuje nejen Česko. Doba je náročná, rychlá a zapomínáme si pro samý shon užít ten základní fakt: že žijeme.

Co nás Hygge naučí?

Ve zkratce řečeno se díky Hygge můžeme naučit nepodléhat každodennímu stresu, nesměřovat svůj život k věčnému stěžování si na to, jak jsme zaneprázdnění. Naopak nás naučí vychutnat si i drobné chvilky pohody, které nás dokáží nabít a připravit na další každodenní boj.

Dánové se naučili vytěžit z každé dobré chvilky maximum pocitu štěstí, naplnění a pohody. Ke každému úkolu přistupují tak, aby si jej dokázali zpříjemnit. I když jde třeba o protivný úklid nebo nutné každodenní vaření. A jak to, že jim to tak jde? Jsou k tomu vedení od malička, svými rodiči.

My se to sice budeme učit až teď, v dospělosti ale když budeme chtít se do toho pořádně opřít, úspěch bude zaručen!

Jak se do Hygge pustit?

Hlavně individuálně! Každého z nás totiž dokáže potěšit, naladit a posilnit něco zcela jiného. Někdo si u kávy přečte kousek knihy, jiný si „začetuje“ s přáteli, další z nás rádi poslouchají příjemnou hudbu jako podbarvení každodenních povinností. Někomu stačí pár chvilek v houpacím křesle a dalším zase vyhovuje půlhodinka na procházce lesem či parkem.

Nicméně, u každého z nás se najdou drobnosti, ze kterých máme všichni podobné potěšení. Které to jsou?

Hygge koutek

Každý potřebujeme kousek příjemného soukromí. Místo, kde budeme moci být alespoň pár minut denně sami se sebou, se svými myšlenkami, knihou, kávou, hudbou anebo hříšně dobrou čokoládou. Vůbec to nemusí být celá místnost! Stačí křeslo, vaše postel, židle pod pergolou anebo místo příjemně blízko krbu.

Sem si dokážete sednout a zastavit se. Vychutnat si sílu okamžiku a neřešit nic. Negativní myšlenky, problémy, komplikace – to všechno z hlavy vypinkejte a soustřeďte se na to, jaká může být v životě pohoda. Denně aspoň na chviličku. Brzy se na tyto chviličky budete těšit a budou to světlé momenty všech vašich dní.

Příjemné rituály

Někdo to tak má – denně potřebuje dělat sadu činností, které mají přesné pořadí a přesné místo, pravidelně se opakují, den za dnem. Není na tom nic špatného. Naopak. Je to neskutečně pevná psychická kotva ve vašem životě, díky které vás žádná bouře jen tak neurve.

Je úplně jedno, jestli je to přesné pořadí ranních činností, ranní vápení se v posteli s dětmi ještě patnáct minut po zazvonění budíku (posuňte si ho ale dopředu), příprava lahodné kávy stále stejným postupem anebo třeba večerní příprava na spaní, kdy máte prostor v koupelně jen sami pro sebe.

Vychutnávejte si tyto okamžiky den co den a soustřeďte se během nich jen na pocit pohody a spokojenosti. Že vás čeká náročnější den než obvykle, na to můžete myslet až později, až budete zase pěkně ukotveni a posíleni.

Společné jídlo

Společné stolování s ostatními členy rodiny anebo s přáteli, případně s kolegy, to jsou okamžiky, které nám dávají spoustu dobré nálady a hlavně pocitu sounáležitosti a toho, že někam patříme. To je pro nás, coby společenské bytosti, velmi důležité k tomu, abychom byli schopní být spokojení a uvolnění.

Domov

Domov je místo, kde se máme cítit dobře. Když si ho přeplácáme zbytečnostmi, plasty anebo nepořádkem, dobře nám v něm nebude. Ano, chce to trochu zabrat a pustit se úklidu a případné reorganizace bydlení, ale dobrá hudba nám v tom pomůže. A partner třeba také.

Cílem je vzdušné bydlení plné přírodních matriálů, pozitivních barev a také spousta světla. Prostředí, ve kterém nebudou zbytečnosti, ale kde se budete cítit dobře, bezpečně a kdykoliv tu zrelaxujete.

Dobré vztahy

Středem Hygge filosofie jsou dobré vztahy nejen se sebou samým a v rodině, ale všeobecně s okolím. Nezavírat se před světem, neodsuzovat sousedy, že bydlí jinak, neřešit malicherné spory. Usmát se a jít spolu na procházku. Vychutnat si to, že máme s okolím dobré vztahy, které jsou základním pilířem pocitu spokojenosti.

K té pravé Hygge pohodě vám nemalo měrou pomůže příjemná deka, vynikající víno anebo dobrá kniha.


Kupóny

www.kuponovnik.cz/obchod/vicom-vino-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/povlecemevas-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/martinus-cz

O autorovi

Domácí kuchyně, přírodní kosmetika, bylinky, zdravá výživa, ale i třeba cestování po ČR, to jsou témata, kterými žiji. Vzhledem k tomu, že mám dvě malé děti, dost se zajímám o produkty pro ně (oblečení, hračky, potraviny), a také o to, kde je dobře koupit.