Ještě nepoužíváte zelený jíl? Tady jsou důvody, proč s ním začít co nejdříve!

0

Zelený jíl je novodobý kosmetický zázrak. Ale nikoliv nový. Používal se jako kosmetika již ve starověkém Egyptě, nebo dokonce již v pravěku (ale to pouze pro výrobu keramiky). Díky svému složení, zejména železu podobnému tomu v naší krvi, se stal znovu společenským hitem. Dává se do šamponů, zubních past, pleťových masek, krémů, léčivých přípravků. I vy byste se s ním měli seznámit co nejdříve!

Nezpevněná sedimentární hornina

Co je jíl? Přesně to, co vidíte v nadpisu: nezpevněná sedimentární hornina. Tvoří jej jílové minerály, což je křemík, vápník, hliník, železo, hořčík, sodík, draslík, stříbro, titan, měď, zlato a stopové prvky. Ne každý jíl má vše vyjmenované.

V kosmetice se nejvíce využívá jíl zelený, bílý, růžový a červený (neboli marocký, taktéž Rhassoul). Na výsluní se nyní nejvíce dostává jíl zelený, právě proto, že obsahuje dvojmocné železo, tedy stejné železo, které je základem našeho krevního hemoglobinu.

Díky tomu dokáže léčit i různé potíže v podobě zánětů, vředů, ran. Má bohaté využití i k terapeutickým účelům, ale vede stále přece jen kosmetika a obecně péče o tělo, hygiena.

Jílové masky mají účinek
Jílové masky mají účinek

Zelený jíl pomůže každému typu pleti

Díky bohatému spektru minerálů a stopových prvků nabízí zelený jíl každému typu pleti každého věku dostatečně silnou pomocnou ruku. Co všechno od něj můžeme čekat?

  • detoxikaci — velmi účinně na sebe váže toxiny, proto je vhodný pro modelaci postavy (formou zeštíhlující kosmetiky a přípravků na celulitidu), také je výbornou volbou pro aknózní pleť
  • regeneraci — urychluje obnovu kožních buněk, proto je vhodný pro zralou pleť a pokožku s kožními problémy, např. s ekzémy, vyrážkami, suchými místy a na lupy
  • zjemnění — při pravidelném používání kosmetiky se zeleným jílem nebo po vydatné pleťové masce je pleť hebká, rozzářená, sjednocená a má záři. To samé platí pro vlasy
  • zmatnění — redukuje nadměrnou tvorbu mazu, takže bývá velmi často součástí krémů a pleťových masek pro mastnou pleť
zelený jíl
zelený jíl

Jaký zelený jíl koupit? Ten v prášku!

Ze zeleného jílu v prášku si totiž doma můžete vyrobit kosmetiku přesně podle toho, co právě potřebujete. To je hlavní důvod, proč se vyplatí koupit právě zelený jíl v prášku, nikoliv hotové produkty. Samozřejmě, pokud nemáte čas, hotové produkty také nebudou k zahození. Ale jestli pokukujete po domácí kosmetice, můžete se do ní vrhnout právě se zeleným jílem. Jak?

Zubní pasta

Čištění zubů jílem je velmi moderní mezi lidmi, co používají domácí kosmetiku. Jíl má skvelé čisticí účinky, navíc dokáže nasát škodlivé bakterie zubního plaku, takže skvěle pomáhá i se zánětem dásní nebo proti tvorbě zubního kamene.

S jílem
S jílem

Pleťová maska

Výživa pro pleť – do pleťové masky z jílu můžete přidat květovou vodu, špetku sušených bylinek nebo malinko rostlinného oleje, nejlépe slunečnicového, lze i olivový.

Maska na vlasy

Ta se nanáší hlavně na kořínky vlasů, kde zvládne boj s lupy. I do této masky můžete přidat květovou vodu nebo trošinku vůně v podobě aromatického oleje.

Šampon

Jako šampon se jíl skvěle hodí. Jen smíchejte prášek ze zeleného jílu, vodu a pár kapek olivového nebo arganového oleje. Stejně jako u šamponu ze žitné mouky bude příjemně překvapení, jak dlouho efekt umytých vlasů vydrží!

S jílem
S jílem

Koupel nesmí chybět

Dopřejte si lázeň se zeleným jílem. Ta pomáhá od bolestí kloubů a svalů, vyrážek, ekzému a pomáhá detoxikovat pokožku. Do vody přidejte 50 ml jílu a nechejte ho volně prolnout s vodou. Přidat můžete pár kapek vonný olej, aby byla koupel doplněna i o aromatický účinek.

Vnitřní užití!

Ano, zelený jíl dokonce můžeme užívat i vnitřně. Maminky vědí, že je skvělý při střevníc infekcích, protože jej jistě dávaly i svým miminkům. Ale pomáhá i s hemeroidy. Dokáže zatočit se záněty hrtanu, s osteoporózou, bércovými vředy nebo svalovými křečemi. Svůj vliv má i u menstruace nebo depresí. Prostě, všestranný pomocník!


Kupóny

www.kuponovnik.cz/obchod/avon-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/uvlasku-cz

O autorovi

Domácí kuchyně, přírodní kosmetika, bylinky, zdravá výživa, ale i třeba cestování po ČR, to jsou témata, kterými žiji. Vzhledem k tomu, že mám dvě malé děti, dost se zajímám o produkty pro ně (oblečení, hračky, potraviny), a také o to, kde je dobře koupit.