Jarní mytí oken nemusí nechat stopy na vašich rukou!

0

Znáte to: přišlo jaro a s ním i jarní úklid. Je to taková klasika – po zimě pořádně provětrat domácnost, vyhodit nepotřebné a vyčistit vše, co se dá, abychom veselejší období roku přivítali, jak se patří. Už nemusíme být tolik zavření doma, do domů a bytů si můžeme pustit více sluníčka a vzduchu.

Součástí jarního úklidu by mělo být i mytí oken

Tato činnost není zrovna příjemná, asi nikoho nebaví. Ale je nutná. Okna jsou po celé zimě zanesena nepořádkem, prachem z topenišť, polétavým popílkem a také hmyzem, který většinou rád navštíví naše okenní rámy v představě, že to je to nejlepší místo k přezimování.

Jak si mytí oken co nejlépe zorganizovat?

Hlavně si k mytí vybereme počasí bez velkého větru. Déšť tolik nevadí, ale vítr nadělá strašnou paseku. Navíc bychom mohli u otevřených oken nepříjemně prochladnout, což by pak asi nejvíc odnesla naše záda.

Začneme přípravou okolí oken. Sundáme záclony a závěsy, případně textilní rolety, pokud je máme, a dáme je vyprat. Přichystáme si také místo, kde necháme vyprané textilie vyvěsit a vyschnout. Dále si uklidíme vše z nejbližšího dosahu tak, abychom si mohli pohodlně odkládat potřeby k mytí oken. Nezapomeneme ani na kytky citlivé na výkyvy teplot, nesmí nám na ně „táhnout“.

Začneme sítěmi, žaluziemi a rámy

Rámy a sítě jsou nejšpinavější, proto je vezmeme jako první a máme to nejhorší za sebou. Vždy mysleme na to, že pokud neumyjeme sítě, první déšť s větším větrem nám špínu ze sítí nastříká na naše umytá okna.

Žaluzie stačí většinou jen vysát, snížíme však výkon vysavače. Pokud je na nich například trus hmyzu, musíme je vyčistit i mokrou cestou. Stačí rozstřihnout obyčejnou houbičku napůl, navléct oba kousky na kuchyňskou pinzetu a hned máme pohotové čistítko na žaluzie.

Pak teprve skla

Skla můžeme umývat klasickou cestou, tedy vodou se sodou, octem či solí. Dále můžeme použít čisticí prostředky určené přímo na mytí a pak i leštění oken. Po běžném mytí totiž vždy zůstanou šmouhy. Leštění alkoholovými přípravky urychluje práci.

Můžeme se však spolehnout i na elektrické čističe okenních skel. K nim jsou většinou dodávány či doporučovány speciální čističe oken. Tento stroj šmouhy nezanechává, takže nám ušetří dost času s leštěním, ale i námahy s mytím. A hlavně při jeho použití nikde nestéká voda.

Vždy myslíme ochranu rukou

Ať doma manipulujeme s jakýmikoliv čisticími prostředky, vždy myslíme na ochranu rukou. Nejenže budeme mít z pokožky a nehtů na rukou lepší pocit, ale také ušetříme nemalé peníze na následnou kosmetiku k nápravě poškození různými odmašťovači, které jsou součástí všech čisticích prostředků.


Kupóny

www.kuponovnik.cz/obchod/kosik-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/okay-cz
https://www.kuponovnik.cz/obchod/vmd-drogerie-cz

O autorovi

Domácí kuchyně, přírodní kosmetika, bylinky, zdravá výživa, ale i třeba cestování po ČR, to jsou témata, kterými žiji. Vzhledem k tomu, že mám dvě malé děti, dost se zajímám o produkty pro ně (oblečení, hračky, potraviny), a také o to, kde je dobře koupit.