Jaký je rozdíl mezi LCD a LED monitorem či televizí?

1

Staré elektronové monitory a televizory, tzv. CRT, které byly hluboké, velké a nesmírně těžké, jsou dávno z trhu pryč. Překonány byly prvními LDC monitory, kde se princip elektronových paprsků přetočil do principu tekutých krystalů. To ušetří hromadu místa a hmotnosti, vylepší zobrazení, pozorovací úhly apod. Ale stále to není ono, od zobrazovací techniky toho prostě chceme víc. Dalším v pořadí je LED monitor, který se v názvu liší pouze jedním písmenkem, ale v technologii jde zase o docela velkou změnu. V čem je rozdíl mezi LCD a LED? A kde zůstala plazma?

LCD displeje

Technologie LCD pracuje s takzvanými tekutými krystaly (Liquid Crystal Display). To sice novější LED displeje také, ale s trochu jiným využitím těchto krystalů. LCD technologie pracuje na principu vrstev filtrů a samotných tekutých krystalů, kdy se krystaly vlivem podsvícení reflektorky a polarizace natáčí. A jak všichni z fyziky víme, krystaly lomí světlo a dělí jej na jednotlivé vlnové délky. Proto při různém otáčení a s využitím filtru ve výsledku vidíme požadované barvy a barevné odstíny.

LCD monitory jsou lehké, tenké, samozřejmě mají díky méně energeticky náročné technilogii i výrazně nižší spotřebu než straé CRT zobrazování ve starých hlubokých monitorech a TV obrazovkách. A hlavně: tak výrazně neblikají! Díky tomu je jasné, že nemohou blikáním ani tolik poškozovat zrak. Co je nevýhodou? Nižší kontrast a také horší zobrazení čistě černé barvy.

Jaký je rozdíl mezi LCD a LED monitorem či televizí?
Úspora místa. Výrazná

LED displeje

Novější LED zobrazení přineslo nové výhody. Princip je sice stejný jako u LCD, ale rozdíl samozřejmě najít musíme, jinak by nešlo o novou technologii. jako světelný zdroj se tu totiž nepoužívají klasické reflektorky, ale nám všem dobře známí LED diody (Light Emitting Diode).

A jak také víme, svícení LED diodami je méně energeticky náročné, pokles energetické spotřeby ve srovnání s LCD jsou až desítky procent. Výhodou je navíc lepší kontrast a černější černá. Nevýhodou je pak samozřejmě cena, protože jde o technologii novější, kterou si výrobci nejprve musejí nechat bohatě zaplatit. Ale trendy velí vyšším počtům nákupů LED obrazovek, a tak se cenově LED a LCD k sobě už postupně přibližují.

Rovnou kupujte LED

Pokud se rozhodujete o koupi monitoru nebo televize, je nasnadě, že LED se vyplatí i při vyšší pořizovací ceně. Spotřeba je totiž výrazně menší a kontrast, jinými slovy schopnost zobrazení, je vyšší. LED je nástupcem LCD, ke kterému se postupně přikloní většina trhu, a to až do doby, než vládu převezme technologie novější. Prohlédnout nabídku LED TV si můžete v obchodě Patro.cz

Jaký je rozdíl mezi LCD a LED monitorem či televizí?
Úspora místa i energie

Co je LED LCD TV?

Když budete vybírat televizi nebo monitor, můžete se setkat s označením LED LCD TV. Jde o LED obrazovku uvedenou v celém jejím pojmenování. Ale pozor, pokud bude štítek LED/LCD, může jít pouze o LCD. Proto vždy chtějte přesné parametry nebo jasnou odpověď na jasně položenou otázku.


Kupóny

www.kuponovnik.cz/obchod/patro-cz

O autorovi

Domácí kuchyně, přírodní kosmetika, bylinky, zdravá výživa, ale i třeba cestování po ČR, to jsou témata, kterými žiji. Vzhledem k tomu, že mám dvě malé děti, dost se zajímám o produkty pro ně (oblečení, hračky, potraviny), a také o to, kde je dobře koupit.