Jaké přípravky na opalování vybrat?

0

Sluníčko již pomalu hřeje, a to nejednoho svádí k odložení oblečení, lehnutí na deku a opalování. Nicméně první letní paprsky mohou být zrádné, stejně tak jako ty na dovolené. Už ani není třeba připomínat rady lékařů, kteří každoročně varují před nebezpečným UV zářením a rakovinou kůže, které může nezodpovědné opalování způsobit. Nikdy proto není na škodu zopakovat si, jaké přípravky bychom se měli automaticky naučit používat.

Naše pokožka si pamatuje každé spálení a bohužel nám to ve stáří vrátí. Navíc kůže se poškodí i zevnitř, což pouhým okem ani nevidíme. Statistiky dokazují, že téměř polovina populace nepoužívá žádné ochranné přípravky. A pokud ano, tak se maže málo a nebo dokonce špatně. V čem je tedy ten háček? Nezáleží ani tak na tom, jestli zvolíte klasický opalovací krém, olej či mléko, rozdíly jsou nepatrné. Mléko se roztírá rychleji a také se rychleji vstřebává, olej vybírejte spíše vyjímečně, může hydratovat pokožku, ale mívá nižší stupeň ochrany. Mnohem důležitější je správně vybraný ochranný faktor. Nebojte se používat i vyšší čísla, opalování možná půjde o trochu pomaleji, ale přesně tak by to mělo být, aby se s tím tělo mohlo v klidu srovnat.

Pokud jdete na sluníčko poprvé po dlouhé zimě, zvolte klidně faktor 50, to platí i v případě, že vylézáte na sluníčko poprvé u moře, kde jsou paprsky mnohem intenzivnější. Poté už můžete postupně snižovat, nicméně krém s minimálním faktorem 30 nikdy nenechávejte doma. Velmi důležitou roli hraje i čas, namažte se minimálně 20 minut předem, stejně tak opalovací přípravek použijte po každém koupání i pravidelně během opalování, kdy se jistě potíte. Nepodceňujte situaci a mažte se zkrátka neustále, zapomeňte na řeči, že se tak nikdy neopálíte, není to totiž vůbec pravda. Naopak, nespálíte se!

Správný přípravek vás ochrání nejen před UVB paprsky, ale i před UVA, proto se ujistěte, že přesně to splňuje. V evropských podmínkách se dále rozdělujeme do 4 skupin podle takzvaného fototypu. I ten hraje během opalování svou roli. Fototyp 1 je nejrizikovější a jde o čistě světlé typy, které by měly dbát na zvýšenou ochranu pokožky. Fototyp 4 je naopak středomořský tmavší typ, kterému stačí nižší ochrana například s ochranným filtrem 10.

Zvláštní pozornost věnujte dětem. Nešetřete při nákupu a pořiďte jim opalovací přípravky určené přímo pro jejich pokožku. Samozřejmostí je vysoký ochranný faktor a ochrana před všemi škodlivými zářeními.

Péče o pokožku nekončí ani po samotném opalování. Po večerní sprše je ideální namazat se hydratačním krémem po opalování, který tělo i zpříjemně chladí. V případě popálenin používáme panthenol, který naneste na postižené místo a nechte pořádně vstřebat.


Kupóny

www.kuponovnik.cz/obchod/vivantis-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/avon-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/krasa-cz

O autorovi

Je mi 20 let, momentálně studuji v zahraničí obor cestovní ruch. Ve volném čase fotografuji, sportuji a píši články. Nejvíce mě zajímají témata jako sport, zdravý životní styl, móda a design.