Jak zvládnout karanténu a home office i s dětmi?

1

Díky koronavirové nákaze nechodí děti do školy. Jak na letošní neobvyklé „prázdniny“ s dětmi? Děti sice nemají úplné prázdniny a učitelé jim posílají domácí úkoly, přesto jsou doma víc času, než je obvyklé, všechny kroužky a mimoškolní kolektivní volnočasové aktivity padly. Právě tohle vyžaduje od dospělých mnoho trpělivosti, kreativity a přizpůsobivosti… K tomu pro mnoho z nich ještě i práci z domu. Pro všechny, kteří hledají inspiraci, jak s neobvyklou situací naložit, jsme připravili malou sérii rad. Jejím cílem je, aby se společné trávení času dalo nejen přežít, ale abyste tu našli tipy, jak skloubit práci s dětmi doma i s jejich učením. Zkrátka abyste si dokázali vše aspoň trochu užít.

Připravte pro každého prostor k práci nebo dohodněte střídání

Než se pustíte do lamentování nad nezvedeností svých potomků a jejich neschopností alespoň minutu dělat samostatně něco smysluplného, třeba do školy, rozhlédněte se kolem sebe. Realisticky zvažte přednosti a nedostatky uspořádání vašeho domova.

Pracovní stoly

Pokud jste nenadále nuceni pracovat z domova, je nezbytné, abyste si pro svou práci vyčlenili smysluplné místo. Stejně je tomu s dětmi a jejich úkoly. U dětí však předpokládáme, že své pracovní místo již mají. Jestli nemají a jestli si dosud vystačily s rychlým napsáním domácího úkolu na jídelním stole, je čas si uvědomit, že se situace změnila. Pokuste se najít nějaké řešení, aby měl i školák vlastní pracovní místo, ze kterého nebude muset uklízet všechny věci před každou svačinou či obědem.

S pracovním místem myslete i na sebe, neb to nejhorší, co můžete udělat, je pracovní místo vašeho dítěte zabrat bez toho, abyste se dohodli na rytmu střídání. Možná nebude od věci v tomto případě koupit menší kancelářský stůl. Ten se totiž doma hodí vždy. Nejlevnější varianty jsou k mání již od několika set korun. Podívejte se třeba do obchodu Sconto.cz.

Malé počítačové stoly v kovovém provedení a s velmi úspornými rozměry jistě též stojí za zvážení. Na rozdávání teď nikdo nemá. Ale investice do kancelářské židle se nyní vyplatí více než kdy jindy. Podívejte se na zkušenosti s dětskou rostoucí židlí Neon S-line, kterou také pořídíte na Sconto.cz.

TIP: Lepšímu soustředění pomáhá, když pracovní prostor oddělíte od zbytku místnosti. Toho snadno dosáhnete závěsem či posuvným regálem. Lepší pracovní atmosféře také pomáhají vhodné dekorace či fototapety.

Kam se vůbec posadit?

Snažit se podávat maximální výkony na počítači, který je položený těsně vedle kuchyňského dřezu nebo na něj prská rychlovarná konvice, rozhodně není ideální. Nemusíte se hned probourat k sousedům, abyste ke svému bytu přidali další místnost. Stačí, když si uděláte pracovní kout z klidnější části bytu, třeba obývacího pokoje.

Ideální je, pokud při sezení za stolem budete mít za zády zeď a dobrý výhled do místnosti. Pozor též na světlo od okna, ať nejde přímo do monitoru, velmi to unavuje oči. Stejně sezení proti oknu není pohodlné ani v nejmenším.

Se zdí za zády a světlem ze strany se budete cítit klidněji a rychleji se soustředit. V případě, že se staráte o menší děti, budete mít lepší přehled, co se zrovna děje. A pro rychlejší práci se rozhodně hodí větší monitor. Ten připíchnete k notebooku coby externí obrazovku. Když dodáte i klávesnici, máte plnohodnotný a pohodlný pracovní kout i přesto, že vlastníte třeba jen cestovní ultrabook.

Monitor Lenovo
Monitor Lenovo

22 palců LED nebo IPS LCD monitoru v ceně okolo dvou tisíc bude rozhodně dostačujících. A možná si se zaměstnavatelem dohodnete i formu úhrady za pořízení pracovního vybavení. Obhlédněte nabídku v Okay.cz. Jaký je rozdíl mezi LED a LCD monitory?

Nastavte si časový plán

Každý potřebujeme v životě mít určitou dávku rutiny. Pokud budou vaše dny probíhat v bezbřehém rytmu, děti se nenaučí v nové situaci soustředit a učení se bude neúměrně prodlužovat. Ale stejně to platí i o vaší práci v homeoffice.

Nemusíte sice děti honit z postele už na sedmou, ale pokud je necháte spát až do oběda, ztratíte i tu minimální šanci zažít v nejbližší době klidný a příjemný večer. Nicméně, i tato situace se dá využít, pokud jsou děti spáči. Vy můžete vstát dříve a v klidu pracovat, v tom případě ale myslete i na odpolední odpočinek, neb večery budou s vyspanými dětmi delší. Pro rodiče „sovy“ platí opačný režim, ale též s odpoledním odpočinkem.

Nezapomínejte rozdělit svoje dny na všední a víkendové a v těch všedních nastavte přísnější pravidla. Skvělé je, že si týden můžete otočit, víkend si nastavte například na středu a čtvrtek… Tuhle volbu má k dispozici opravdu málokdo, nyní si ji můžeme dosyta užít.

Kancelářská sluchátka
Kancelářská sluchátka

A jestli budete pracovat ve společný čas, což s většími dětmi rozhodně půjde, možná se budou hodit i sluchátka s mikrofonem. Hlavně pokud máte online výuku, pracujete i formou konferenčních hovorů apod.  Skvěle poslouží sluchátka s odfiltrováním vnějšího hluku, ať už s drátem, nebo ta bezdrátová. Nákup může začít již na několika desítkách korun. Přesvědčte se o tom třeba v obchodě Nej-ceny.cz! Můžete si i porovnat zkušenosti s některými modely sluchátek.

Zohledněte, jakým stylem se vaše dítě učí nejsnáze

Existují 3 základní způsoby, jak si lidé nejsnáze pamatují informace. Nikdo nepatří jenom k jednomu typu, přesto určitý obvykle převládá a učení tímto způsobem je jednodušší. Vizuální lidé potřebují materiály v tištěné podobě, auditivní to musí slyšet a pro kinestetické je důležité nové vědomosti prožít celým tělem.

Pokud dítě patří do prvních dvou skupin, máte vyhráno. Velmi totiž pomohou jak již zmíněná sluchátka, do kterých si výuku pustí, ale k jejímu zkvalitnění postačí základní laserová tiskárna. Jak která funguje, to můžete zjistit v recenzích. Dobrou zprávou je, že základní černobílý tisk zajistí již tiskárna od patnácti set korun, včetně prvního toneru s cirka 60% kapacitou samostatně prodávaných náplní. Projděte si jejich nabídku v Alza.cz.

Laserové tiskárny
Laserové tiskárny

Kinestetický typ potřebuje věci zkoušet, pohybovat se, vytvářet si vlastní učební pomůcky. Hlavně ho nenuťte, aby zůstával v klidu a v jedné poloze. Velmi pomůžou jak fixy, nůžky, papír a různé materiály, tak i například bezdrátový reproduktor, do kterého na pozadí pustíte online výuku. Tohle dítě totiž potřebuje všechno trochu namíchat. Co třeba bezdrátový reproduktor Niceboy od SuperGamer.cz za několik set korun? Bezdrátové reproduktory hrají poměrně dobře a užijete s nimi i spoustu zábavy, na kterou se podíváme příště.

Společně pečujte o domácnost

Domluvte se s dětmi, jaké mají školní povinnosti, a přidejte jim i nějaké domácí práce. Žijete v jedné domácnosti, a tak si zasloužíte, aby také úměrně k věku, dělaly něco hezkého pro vás. Pokuste se při tom zohlednit individualitu každého dítěte či studenta. Práce pro ostatní by neměla být trestem, ale běžnou součástí života.

Pokud vaše dítě nesnáší utírání prachu, může skládat nádobí do myčky, nebo vám vždy po ránu vyrobit kávu, ať ji máterádi z kávovaru nebo zalévanou…Většinou děti chtějí vařit, a tak zatněte zuby a nechte je alespoň jeden večer připravovat jídlo pro celou rodinu. I chleba s máslem a okurkou můžete vnímat jako hostinu, pokud je připravený s láskou.

Kontaktní grily
Kontaktní grily

Nezapomeňte každý přijatelný pokus (po kterém si děti po sobě i uklidí) pochválit. Během vaření vy můžete pracovat, u menších dětí však pozor na tepelnou úpravu jídla, té se raději věnujte s nimi. Možná ale právě teď oceníte automatické hrnce pro přípravu jídla, jako je například Sous Vide od Lauben.cz nebo rýžovar z Electronic-star.cz, nebo třeba kontaktní gril od Expert.cz.

S nastavenými pravidly, časem a pracovním prostorem půjde vše lépe. Když si rozdělíte domácí práce i přípravu jídla, nakonec můžete z karantény i významně vytěžit. Co? Přece jiný provoz domácnosti, kde se úkoly více rozdělí mezi členy rodiny.


Kupóny

www.kuponovnik.cz/obchod/sconto-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/okay-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/nej-ceny-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/alza-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/expert-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/lauben-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/electronic-star-cz

O autorovi

Domácí kuchyně, přírodní kosmetika, bylinky, zdravá výživa, ale i třeba cestování po ČR, to jsou témata, kterými žiji. Vzhledem k tomu, že mám dvě malé děti, dost se zajímám o produkty pro ně (oblečení, hračky, potraviny), a také o to, kde je dobře koupit.