Jak vybrat vhodnou powerbanku

0

Stále více lidí tráví spoustu svého času na cestách. Při této příležitosti je mobilní zdroj energie téměř nezbytný. Co je ale třeba zvážit při jeho výběru?

Kapacita powerbanky

Kapacita powerbank se obvykle pohybuje v rozmezí od 2 000 mAh po více než 10 000 mAh. Je důležité zmínit, že tato hodnota platí při 3,7 V, takže pokud nabíjíte zařízení s jiným napětím baterie, musíte provést konverzi na kapacitu při daném napětí. Nabíjení mobilů přes USB probíhá obvykle při 5 V. Při vybíjení powerbanky i při nabíjení zařízení dochází ke ztrátám, takže například 2 000 mAh powerbanka nemusí nutně stačit k nabití 1 420 mAh mobilní baterie.

Váha powerbanky

Většinou se váha powerbanky pohybuje do 500 g. Pokud už s sebou nosíte poznámkové bloky, psací potřeby, tablet, kosmetiku a tak podobně, může být zbytečně těžká powerbanka, tou poslední metaforickou kapkou, která udělá nošení Vašeho zavazadla nepohodlné. Zvažte, jakou kapacitu skutečně potřebujete, a neignorujte její váhu.

Malé powerbanky se vejdou i do kapsy

Malé powerbanky se vejdou i do kapsy

Kvalita bateriových článků

Nejčastěji používané jsou válce 18650, ty mají průměr 18 mm a délku 65 mm. Powerbanka jich obsahuje několik. Maximální kapacita, které je u článku této velikosti možné dosáhnout je 3 500 mAh. Výrobcem uváděná kapacita ale u nekvalitních článků nebude odpovídat skutečnosti. Vývoj jde dopředu, zlepšuje se kapacita i životnost baterií. I ty články, jejichž kapacita nejdříve odpovídala deklarované, mohou tuto kapacitu, pokud jsou zastaralé, ztrácet za mnohem méně nabíjecích cyklů než novější modely.

Vstup a výstup

Mnoho přenosných zdrojů energie (hlavně s menší kapacitou) akceptuje nabíjení pouze přes 1 A vstup. Protože při nabíjení dochází ke ztrátám, bude tak rychlost nabíjení menší než 1 000 mAh za hodinu. Pro vyšší kapacity je tak důležité hledat powerbanku buď alespoň se vstupem pro proud 2 A (při napětí 5 V, což je standard pro USB kabel), nebo s funkcí rychlonabíjení Quick Charge 3.0, která umožňuje nabíjení při vyšším napětí a mnohdy i proudu. Funkci rychlonabíjení musí podporovat nabíječka i powerbanka.

Dva výstupy se mohou hodit

Dva výstupy se mohou hodit

Pokud je zařízení při svém nabíjení aktivně využíváno, například ke sledování videa, či hraní her, nemusí rychlost nabíjení menším proudem převyšovat rychlost spotřeby elektrické energie, což nám uživatelům rozhodně nevyhovuje. Vyšší rychlosti nabíjení připojeného zařízení lze dosáhnout pomocí vyššího výstupního proudu powerbanky.

Pokud máte dvě nebo více zařízení, je lepší zvolit powerbanku se dvěma výstupy. Obvykle je jeden z výstupů pro proud 1 A a druhý 1,5 A nebo 2 A v závislosti na kapacitě powerbanky. Také vlastníci iPadu nebo Android tabletu by měli radši volit dva výstupy, aby měli k dispozici výstup pro proud 2 A. Některé powerbanky s vysokou kapacitou mají funkci rychlonabíjení i pro výstup. Obdobně jako u vstupu musí tuto funkci podporovat i kabel a nabíjené zařízení.

Funkce Pass trough

Tato funkce umožňuje zároveň nabíjet powerbanku a nabíjet z ní další zařízení.

I powerbanka může vypadat stylově

I powerbanka může vypadat stylově

Závěrem

Zamyslete se nad parametry, které skutečně potřebujete. Pokud nabíjíte jen Váš mobilní telefon a máte možnost tak učinit každý den doma anebo v práci, potom Vám bohatě stačí kapacita pro jedno až dvě nabití. Můžete si tak vybrat powerbanku s výrazně menší hmotností. Pokud často cestujete a využíváte zařízení jako například iPad, měli byste se při výběru zaměřit na powerbanky s kapacitou větší než 10 000 mAh.

Pokud používáte každý den telefon i tablet a máte powerbanku s funkcí Pass through a dvěma výstupy, můžete je nabít přes noc všechny z jedné zásuvky. Stačí powerbanku zapojit do zásuvky a přes výstupy zapojit obě další zařízení, nejlépe tak aby tablet byl připojen na výstup s větším proudem.

Kvalitní powerbanka musí disponovat ochrannými funkcemi proti zkratu, přehřátí a přebíjení.


Kupóny

www.kuponovnik.cz/obchod/euronics-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/okay-cz

O autorovi

Domácí kuchyně, přírodní kosmetika, bylinky, zdravá výživa, ale i třeba cestování po ČR, to jsou témata, kterými žiji. Vzhledem k tomu, že mám dvě malé děti, dost se zajímám o produkty pro ně (oblečení, hračky, potraviny), a také o to, kde je dobře koupit.