Jak vybrat ta správná LED svítidla a žárovky pro vaši domácnost? (2)

0

Černý pátek vrcholí, ty nejvýhodnější nákupy v roce budou možné už jen několik dní. A právě Černý pátek je výbornou příležitostí k nákupu jinak celkem drahých věcí, které bychom si během roku a za běžné ceny možná ani nekoupili. K dražšímu sortimentu patří i LED žárovka nebo LED svítidla s ledkami již zabudovanými napevno.

Minule jsem si už řekli o tom, že LED svítidla LED žárovky mají spoustu vlastností, které musíme při jejich nákupu, respektive výběru, respektovat. Každé LED svítidlo nebo LED žárovka mají na obalu (nebo v parametrech uvedených na stránkách eshopu) uvedeny čtyři základní údaje. Jde o barvu světla, intenzitu světla, typ závitu a krytí (odolnost) žárovky nebo svítidla.

Ještě k barvě světla

V minulém textu jsme se podrobně zaměřili na barvu světla. Čím je chladnější a více se blíží jasně bílé až modré, tím více je toto LED svítidlo (nebo žárovka) určeno ke svícení tam, kde se bude pracovat, kde bude člověk aktivní. Naopak čím žlutější nebo dokonce oranžovější tón světla, tím více je žárovka nebo svítidlo určeno k relaxaci, čtení před spaním, prostě ke zklidnění.

Vhodné k relaxaci

Vhodné k relaxaci

Prodávají se i různé lampičky, nebo závěsná světla, která dokáží tón emitovaného světla měnit. To je hodí do prostor, kde trávíme více času a kde děláme jak aktivní činnost, tak zde odpočíváme. Typicky jsou to dětské pokoje, obývací pokoje nebo pracovny, které používáme i jako místnost, kam se uklidíme, když si chceme oddechnout.

Teď už se ale pojďme se podívat blíže na další vlastnosti žárovek a svítidel, podle kterých je nutné se také rozhodnout. A říci si k nim, co znamenají, ale hlavně kam a na co se hodí.

Intenzita světla

Každé svítidlo nebo žárovka svítí jinak silně. Toho využijeme do různých místností. Například na chodbu stačí základní intenzita (pokud tudy běžně jen procházíme a nemáme tu vestavěné skříně, do kterých potřebujeme dobře vidět). Stejné je to na schodišti, v předsíni. Naopak silnější světlo se bude hodit do kuchyně, do pracovna, do obývacího pokoje.

Stropní svítidlo na jemnější přisvícení

Stropní svítidlo na jemnější přisvícení

Intenzita světla se rozděluje přibližně do těchto kategorií:

  • noční světýlko – pro snadnou orientaci v bytě: 1 – 2 W
  • lampička na večerní čtení: 3 – 5 W
  • svítidla k osvětlení menšího prostoru, třeba toalety: 6 – 10 W
  • nástěnná a stropní svítidla: 10 – 15 W
  • intenzivní osvětlení do větších prostor určených k aktivním činnostem: 20 – 30 W

Takže do obýváku na strop nebo na stěny vybereme světlo silnější, do koupelny stačí něco slabšího. Veranda, předsíň nebo schodiště chtějí jen menší svítivost. Ale kuchyňská linka potřebuje být osvětlena silněji.

Krytí (odolnost) svítidla

Krytí svítidla není nic jiného než schopnost zamezit vniknutí prachu a vody dovnitř do svítidla. Podle toho rozlišujeme svítidla do běžného interiéru, do koupelen, ven, avšak pod střechu anebo zcela ven či třeba přímo na hladinu vody v bazénu.

Krytí se označuje jako IP a dvě číslice. Čím vyšší číslice, tím vyšší odolnost. Takže do interiéru stačí krytí IP22, do koupelny, kde je vlkho, dejte vždy alespoň IP44. Ven vždy vyberte minimálně IP65. A pokud si chcete posvítit na vodu v bazénu, volte svítidlo s krytím IP68.

Velikost závitu

Tahle vlastnost se týká pouze LED žárovek, které se montují do nějakého již předem koupeného svítidla. Většina LED žárovek může mít klasický závit, jaký mívaly i běžné žárovky, na která jsme byli po dlouhá léta zvyklí.

Svítidlo vyžadující žárovky v menší velikosti

Svítidlo vyžadující žárovky v menší velikosti

Ovšem s vývojem technologií, kdy LED žárovky vyžadují jen minimální přísun elektrického proudu, se vyvinuly i jednodušší závity, díky kterým je mnohem snazší žárovky nasadit. Proto se vždy podívejte, jaký závit vaše svítidlo má, musí to být na svítidle napsáno.

Tvar a velikost svítidla nebo žárovky

Při výběru musíme brát v potaz i tvar nebo velikost svítidla či žárovky, na které se chceme zaměřit. Třeba nad kuchyňskou linku nebo na schodiště si můžeme dát LED pásek. Ten osvítí dlouhý prostor naprosto rovnocenně, nebudete se zlobit s jakýmikoliv stíny, které byste si vytvářeli, pokud byste měli pouze jedno bodové světlo.

LED pásek

LED pásek

Na chodbu se bude hodit více bodových svítidel v řadě, s většími rozestupy mezi sebou. A do bodových svítidel přijdou malé žárovky se speciálním závitem i tvarem. Další žárovky a svítidla, kde je potřeba se ohlížet na tvar, jsou ta určená k posvícení si na čtení, jako bludička na noc, abychom bezpečně trefili na toaletu. Nebo jako malé přisvícení třeba do botníku.


Kupóny

www.kuponovnik.cz/obchod/alza-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/svet-svitidel-cz

O autorovi

Domácí kuchyně, přírodní kosmetika, bylinky, zdravá výživa, ale i třeba cestování po ČR, to jsou témata, kterými žiji. Vzhledem k tomu, že mám dvě malé děti, dost se zajímám o produkty pro ně (oblečení, hračky, potraviny), a také o to, kde je dobře koupit.