Jak vybrat ta správná LED svítidla a žárovky pro vaši domácnost? (1)

1

Černý pátek vrcholí, ty nejvýhodnější nákupy v roce budou možné už jen několik dní. A právě Černý pátek je výbornou příležitostí k nákupu jinak celkem drahých věcí, které bychom si během roku a za běžné ceny možná ani nekoupili. K dražšímu sortimentu patří i LED žárovka nebo LED svítidla s ledkami již zabudovanými napevno.

Že jejich základní výhodou je úspora ve svícení, to víme všichni. Spotřebují cirka pětinu elektřiny, ve srovnání s běžnými wolframovými žárovkami. A jsou mnohem úspornější než halogenové výbojky, které jsou přechodovým stupněm mezi žárovkami a ledkami. Navíc jsou výbojky málo prakticky použitelné, protože ke správnému výkonu potřebují dlouhý náběh. A ne ve všech místnostech potřebujete svítit celou hodinu. Někde jen bliknete a zase jdete za chvilku pryč.

Víme ale všichni, jak se do výběru LED žárovek a LED svítidel pustit, abychom neprohloupili? Tahle svítidla a žárovky mají svá velká specifika, která je předurčují do konkrétních místností a ke konkrétním činnostem. Tak se pojďme podívat, jak správně LED žárovku nebo celé LED svítidlo vybrat.

Vzhledem k tomu, že LED žárovky a LED svítidla jsou trochu komplikovanější záležitostí a je nutno toho o nich vědět více, než si je půjdete nakoupit ve velkém, rozdělíme naše doporučení do dvou textů, abychom opravdu měli prostor soustředit se na vše, co je nutné před nákupem LED žárovek a LED svítidel zvážit předem.

K relaxaci jedině světlo žluté

K relaxaci jedině světlo žluté

Vlastnosti LED žárovek a LED svítidel uvedené na obalu

V obchodech, až budete LED záležitosti vybírat, najdete čtyři základní údaje o každé žárovce nebo svítidle s ledkami. Jde o barvu světla, intenzitu světla, typ závitu a krytí (odolnost) žárovky nebo svítidla. Pojďme se na jednotlivé vlastnosti podívat blíže a říci si k nim, co znamenají, ale hlavně kam a na co se jaká hodí.

Barva světla emitovaného LED žárovkou nebo LED svítidlem

LED žárovky a svítidla v základním nastavení (bez speciálních efektů typických pro dálkové ovládaná Bluetooth svítidla) dokáží svítit jen úzkým spektrem barevných tónů. Změna barvy je způsobena chemickým složením destičky, o kterou se emitované světlo v ledce odráží. A možností zatím moc nemáme. Původní barva ledky je modrá. Ostatní barvy už jsou výsledkem úpravy, protože modré umělé osvětlení je pro lidi zcela nevhodné.

V obchodě samozřejmě barvu osvětlení neuvidíte. Ale její vyjádření najdete na krabičce, pomocí takzvaných kelvinů (značka K). To je teplota vyzařovaného světla. Čím je nižší, tím více žluté nebo naoranžovělé světlo budete mít. A čím je vyšší hodnota kelvinů, tím bude světlo bělejší až modřejší.

Intezivní bílá do pracovního koutku, třeba k počítači

Intezivní bílá do pracovního koutku, třeba k počítači

Levné a nedokonale vyrobené LED žárovky nebo LED svítidla emitují světlo zelených odstínů. Ale to je zcela špatně, v takovém světle totiž skoro nic neuvidíte.

Barvy, respektive barevné odstíny světla emitovaného LED svítidlem nebo LED žárovkou a jejich vyjádření v kelvinech (K) jsou následující:

  • žluté až žlutooranžové světlo (marketingově označováno jako teplé tóny světla): 1 000 – 2 500 K
  • přechod mezi žlutým a bílým světlem, takzvané světlo denní nebo světlo krémové: 3 000 – 5 500 K
  • intenzivní bílé světlo, takzvané chladné bílé tóny: 6 000 – 7 500 K
  • namodralé světlo: 8 000 – 10 000 K

A teď je nutné zaznamenat následující spojitost mezi barvou světla a mezi činností, kterou u světla chceme „provozovat“. Čím teplejší tón (nižší hodnota K), tím vhodnější je světlo k relaxaci, odpočinku, večernímu čtení nebo jen tak přisvícení při večerním posezení u vína s partnerem. Naopak s narůstající hodnotou kelvinů a chladnoucím tónem světla je svítidlo či žárovka vhodnější k práci, aktivnímu sportu nebo činnosti, u které se potřebujete soustředit, a hlavně na ni dobře vidět, tedy hodí se k umístění třeba nad kuchyňskou linku.

Barva světla podle místností

Zůstaňme stále ještě u první vlastnosti LED svítidel a LED žárovek – tedy u barvy světla. A pojďme si říct typické rozmístění podle barevnosti. Začněme kuchyní. V kuchyni je nutné mít obě základní spektra barev, tedy jak ta odpočinková, tak pracovní.

Stropní světlo pro pracovní náladu

Stropní světlo pro pracovní náladu

Teplejší odpočinkové tóny využijeme ráno při snídaňových dýcháncích, večer při klidnějším režimu po večeři a třeba po uložení dětí do postýlek. I když teplejší tóny bychom měli rozsvěcovat hned z večera, než půjdou děti spát – samozřejmě pokud nemáme v kuchyni práci opravdu náročnou na oči.

Pracovní studené tóny v kuchyni využijeme při větším vaření. Stejné to bude v obýváku, ložnici nebo v pokoji. Studenější tóny dejme na stěny a na strop, případně do stojací lampy do pracovního koutu pokoje, ložnice či obýváku. Teplejší tóny svítidel a žárovek dávejme zase do lampiček, kterými si budeme svítit na čtení, které prosvítí místnost večer, kdy už budeme zklidňovat sebe i děti před spaním.

Teplejší tóny jsou specialitou LED žárovek v retro stylu

Teplejší tóny jsou specialitou LED žárovek v retro stylu

I koupelna si zaslouží dva tóny světla. Teplejší na běžný režim, intenzivnější do koutku u zrcadla, kde se věnujeme přípravě na vykročení mezi lidi. Co se chodby, schodiště, toalety nebo třeba předsíně týká, tady je barva světla celkem fuk. Tady je důležitá bezpečnost a schopnost vidět zde i v době, kdy je prostě tma.


Kupóny

www.kuponovnik.cz/obchod/kasa-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/mall-cz

O autorovi

Domácí kuchyně, přírodní kosmetika, bylinky, zdravá výživa, ale i třeba cestování po ČR, to jsou témata, kterými žiji. Vzhledem k tomu, že mám dvě malé děti, dost se zajímám o produkty pro ně (oblečení, hračky, potraviny), a také o to, kde je dobře koupit.