Jak vybrat pracovní obuv

0

Jsme ochotni utrácet tisíce za kvalitní sportovní obuv, přestože se většina z nás sportu věnuje pouze zanedbatelný čas oproti tomu, kolik času trávíme v práci. Výběr pracovní obuvi, ve které trávíme většinu našeho života, bohužel podceňujeme. Nestačíme se potom divit, proč je čekárna u ortopedů přeplněná, proč nás bolí záda a proč přibývají další zdravotní problémy. V dnešním článku se zaměříme na výběr kvalitní pracovní obuvi. Samozřejmě každý druh práce vyžaduje jiné požadavky, proto rozdělení berte s nadhledem.

Pánská pracovní obuv
Muži pracující ve stavebnictví, továrnách, v zemědělství, údržbě či jinak podobně fyzicky náročných pracích by pracovní obuvi měli rozhodně věnovat velkou pozornost. Kolikrát totiž zranění jako například pády, mohou být způsobeny právě nekvalitními boty. Zaměřit byste se měli především na pevnou, měkkou, protiskluzovou podrážku a pevný materiál, nejlépe kožený. Doporučuje se zvolit kotníčkovou obuv, aby celá noha byla zpevněna. Ujistěte se, že šněrování je praktické a dlouhé tkaničky nebudou trčet do stran. Dle druhu povolání je dobré zamyslet se i na odolnostech vůči teplotám. Při práci venku je důležité měnit obuv dle ročního období!

Dámská/pánská pracovní obuv
Co se týká práce ve zdravotnictví, rozhodně se zaměřte na obuv přímo určenou pro zdravotnictví. Jde většinou o ortopedicky přijatelné „pantofle“ a polobotky. Zaměstnanci v obchodech, skladech, restauracích, módních salonech a dalších zaměstnáních vyžadující hodně pohybu nebo stání by dle svých potřeb měli opět věnovat pozornost výběru a stejně tak se zaměřit na zdravotní obuv. Dnes už i zdravotní obuv vypadá jako ta běžná, nemusíte se tedy bát ošklivého designu. A stejně, jde o zdraví, ne o parádění.

Podpatky
Některá povolání především v hotelech a restauracích vyžadují každodenní nošení podpatků. V tomto případě je více než důležité zvolit kvalitní boty, spíše na nižším a širším podpatku. Pokud je dovoleno, můžete zvolit i platformu, která je stabilnější. Rozhodně investujte do kožených podpatků a ujistěte se, že vám perfektně sedí, tedy nevyzouvají se nebo naopak netlačí. Boty zpravidla nepovolí, proto na to nespoléhejte a dle mého rozhodně nestojíte o zničené paty, nebo odumřelé nehty na prstech.

Pro lidi, kteří mají sedavé zaměstnání a například celý čas tráví v kanceláři, nemusí být výběr tak náročný. Stačí pouze, když se v kanceláři budou přezouvat, aby nohy pravidelně „provětrali“. Je to z hygienických důvodů, ale i kancelář uvítá, když tam po deštivém dni nenašlapete.

Do pracovní obuvi rozhodně investujte, někteří zaměstnavatelé vám obuv proplatí nebo alespoň přispějí. Zvolte specializované prodejny, kvalitní obuv vám vydrží i delší dobu. V obchodě se poraďte s odborníkem ohledně péče, abyste trvanlivost ještě prodloužili. To se týká hlavně kožených bot.


Kupóny

www.kuponovnik.cz/obchod/spartoo-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/svetbot-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/branditvintage-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/bata-cz

O autorovi

Je mi 20 let, momentálně studuji v zahraničí obor cestovní ruch. Ve volném čase fotografuji, sportuji a píši články. Nejvíce mě zajímají témata jako sport, zdravý životní styl, móda a design.