Jak vybrat LED světlo

0

Již několik let je technologie LED využívána jako nový typ světelného zdroje. Její vysoká zářivost, bezpečnost a úspornost ponouká mnoho zájemců k jejímu zakoupení. Zde je ale vhodné připomenout, že při volbě LED světla byste si měli být vědomi mnoha skutečností.

Nedávno jsme se soustředili na podrobné vysvětlení parametrů LED svítidel.

Podrobné informace najdete ve dvou textech, a to zde (1. díl) a zde (2. díl).

Nyní nabízíme stručné shrnutí toho, co je nutné o LED světlech, tedy žárovkách i celých svítidlech, před jejich pořízením vědět.

LED svítidla mají nekonečné možnosti

LED svítidla mají nekonečné možnosti

Klíčové parametry LED světelných zdrojů jsou tyto:

  1. Zářivost

Zářivost LED světelného zdroje se dá vyjádřit dvěma způsoby. Jas značený L je světelný tok daného zdroje do jednotkového prostorového úhlu vztažený na plochu zdroje. Světelný tok Ф, který vyjadřuje množství světla vyzářeného zdrojem za sekundu. Jeho jednotka lumen tedy udává, jak silně zdroj září. Čím vyšší jsou hodnoty obou veličin, tím jasnější je zdroj světla.

  1. Vlnová délka

LED svítidla mají nekonečné možnosti se stejnou vlnovou délkou mají stejnou barvu. Pro výrobce bez LED spektrometru je obtížné vyrábět monochromatické produkty.

LD světla umějí měnit barvy

LD světla umějí měnit barvy

  1. Teplota světla

Barevná teplota, jejíž jednotkou je Kelvin, také udává barvu světla. Žluté světlo bude mít méně než 3300k, ledově bílé světlo nad 5300k, oblíbené jsou tak světelné zdroje v rozmezí 3300k – 5300k. Zákazníci si mohou vybrat vhodnou barevnou teplotu podle osobních preferencí, plánovaného umístění, cílené podoby výsledného osvětlení a navozené atmosféry. Anebo sáhnout po svítidle, které dokáže barvu světla měnit.

  1. Unikající proud

Zdroj světla LED vede proud jen v jednom směru, a pokud se v okruhu jeho zapojení vyskytuje proud opačného směru, dá se označit jako unikající. Velký unikající proud zkracuje životnost LED světelného zdroje.

  1. Ochrana před rušením

Elektromagnetická pole v okolí svítidla mohou mít negativní efekt na jeho funkci a životnost. Zároveň i LED svítidlo může způsobovat ve svém okolí rušení, hlavně například pro rádia.

  1. Životnost

I když nedojde k úplné ztrátě funkce, dochází u LED svítidel k postupné degradaci světelného toku. To znamená, že se časem jejich jas snižuje. Nižší degradace je obvykle spojená s delší životností.

Ven musí mít svítidlo speciální vlastnosti

Ven musí mít svítidlo speciální vlastnosti

  1. Design

Každý produkt bude jinak navržen, a tak vhodný pro různé účely. Spolehlivost designu LED světelného zdroje zahrnuje elektrickou a požární bezpečnost, bezpečnost svítidla v daném prostředí a při manipulaci se svítidlem. Třeba do venkovního prostoru musíte vybrat zcela jinak než do interiéru.

  1. Spotřeba

Energetická třída poskytuje zákazníkům informaci o energetické spotřebě a účinnosti, což jim usnadňuje výběr výkonného svítidla.

Čemu se při nákupu vyhnout?

Volba levných či naopak velmi drahých produktů

Cena se odvíjí od výrobních nákladů, kvality a značky. Obzvláště levné produkty, tak budou často výrazně nižší kvality. Na druhou stranu opravdu drahé LED světelné zdroje mohou mít cenu uměle navýšenou.

Svíčku v tvorbě atmosféry nic nenahradí

Svíčku v tvorbě atmosféry nic nenahradí

Multifunkční svítidla

Čím více funkcí produkt má, tím je přirozeně jeho cena vyšší. Mnoho funkcí je ale pouze reklamním tahákem a v praxi je téměř nevyužijete. Ať už tedy hledáte moderní světelný zdroj nebo lampu, která romanticky osvětlí obývací pokoj, nekomplikujte si zbytečně život.

Vždy vysoký jas

Pro různé příležitosti se hodí různá míra osvětlení. Trvání na vysokém jasu tak může být plýtvání, a tento jas může být poté až nepříjemný. Zamyslete se nejdříve, kam bude svítidlo určeno, a jaký tedy bude požadavek na jeho jas.


Kupóny

www.kuponovnik.cz/obchod/alza-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/svet-svitidel-cz

O autorovi

Domácí kuchyně, přírodní kosmetika, bylinky, zdravá výživa, ale i třeba cestování po ČR, to jsou témata, kterými žiji. Vzhledem k tomu, že mám dvě malé děti, dost se zajímám o produkty pro ně (oblečení, hračky, potraviny), a také o to, kde je dobře koupit.