Jak vybrat kuchyňské grily

0

Se stále více teplými dny se nezadržitelně blíží i sezóna grilování. Tato oblíbená letní aktivita s sebou ovšem přináší několik požadavků, které je potřeba zařídit. Jedním z nich je samozřejmě i gril a k němu požadované venkovní prostředí. Ne vždy nám také přeje počasí, a tak se ve finále grilovaného steaku ani nemusíme dočkat. Omyl! Své chuťové buňky můžete utěšit i v domácím uzavřeném prostoru a to s domácími grily, které v klidu uschováte ve své kuchyni. Na trhu je široká nabídka typů, velikostí i funkčních možností, jaký si tedy vybrat a jaké jsou jejich výhody?

Proč si gril pořídit?
Prvním krokem ke koupi je samozřejmě rozhodnutí, jestli gril opravdu potřebujeme. Výhod je tu ale hned několik. Grilovat můžete vesele i během zimy, ušetříte za dřevo či uhlí a jiné příslušenství, grilování je také zdravější, rychlejší a většinou chutnější. V neposlední řadě mají některé druhy bonusové možnosti jako například zapékací misky.

Jaký typ zvolit?
Jestli jste přesvědčení, můžete vyrazit do obchodu. Nicméně možná budete překvapeni, kolik možností máte. Pro lepší orientaci rozdělím grily do dvou základních skupin: kontaktní a otevřené. Obě dvě skupiny fungují za pomoci elektřiny.
Kontaktní grily připomínají velké toustovače. Fungují i na stejném principu, na plochu vložíte maso a přiklopíte víkem. Tímto způsobem dochází ke grilování z obou stran zároveň. Desky bývají ploché, vhodné i na přípravu palačinek, či žebrované, pro maso. Výhodou je nastavitelné zvýšení víka, můžete tedy grilovat maso, ale i bagety. Také můžete víko nechat otevřené a jen opékat. Jsou také ideální pro zapékání. Nevyžadují ani použití olejů, protože nehrozí připékání. Tento typ je vhodný na trvalé umístění v kuchyni.
Druhou skupinou jsou grily otevřené, neboli stolní. Ty jsou ideální pro snadné skladování a přenášení. Umístit je můžete doprostřed stolu, ogrilovat maso či zeleninu před přáteli a gril hned zase uskladnit. Tyto grily mají lehký sklon, aby mohla odtékat šťáva do odkapávacích misek. Stejně jako u předchozího typu v obchodech najdeme plochu hladkou či žebrovanou. Některé typy jsou také vybaveny zapékacími miskami, které se umístí pod plochu. Tento typ je vhodný na časté přenášení a příležitostné grilování.

Na co při výběru dávat pozor?
Nenechte se zlákat levnými verzemi, chvíli vám možná budou dělat radost, ale často se velmi brzy objeví problémy s přilnavostí či teplotou. Při výběru koukejte na velikost, váhu a také možnosti regulace teploty či časovač. Vše vybírejte dle svého uvážení. Oblíbené značky jsou například Tefal, Catler, Sencor či Eta. Poradit si určitě nechce i ve specializovaných prodejnách.


Kupóny

www.kuponovnik.cz/obchod/euronics-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/kasa-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/grilykrby-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/euronova-shop-cz

O autorovi

Je mi 20 let, momentálně studuji v zahraničí obor cestovní ruch. Ve volném čase fotografuji, sportuji a píši články. Nejvíce mě zajímají témata jako sport, zdravý životní styl, móda a design.