Jak vybrat dětskou chůvičku

0

Dětská chůvička je zařízení, které rodičům může výrazně usnadnit život. Umožňuje mít dítě pod dohledem, i když u něj rodič není zrovna fyzicky přítomen. V tomto článku se dočtete, co můžete od chůvičky očekávat a podle čeho ji vybrat.

Co je to vlastně chůvička

Také se dá označit jako dětský monitor, nebo dětská kamera. Hlavní funkcí tohoto přístroje je monitorování aktivity dítěte, zatímco rodič je zaměstnán jinou činností. Chůvičky mohou zprostředkovat zvukové i vizuální podněty, některé více specializované chůvičky detekují i pohyby dítěte. Skutečností je, že miminka potřebují neustálý dohled a péči, ale zároveň je nepředstavitelné, že by u miminka nepřetržitě někdo byl. Chůvička Vám pomůže překonat tento problém.

Rané modely zachycovaly pouze zvuk a umožňovaly tak maminkám poslouchat dítě z jiného pokoje. Jak šel vývoj dopředu, přibylo chůvičkám mnoho vlastností a funkcí, jako například video kamery a sledování na dálku, nebo i funkce pro zabezpečení domova. Chůvička tak nemusí sloužit pouze pro dohled nad dítětem, ale také jako síťová kamera, která zachytí aktivitu ve Vašem domě, když tam nejste. K pokročilejším funkcím patří ještě také noční vidění, takže můžete dítě sledovat i při spánku, aniž byste ho rušili. Ovládání chůvičky je většinou zprostředkováno rodičovskou jednotkou, existují ale i chůvičky s napojením na mobilní aplikace.

i s videem

i s videem

Jak chůvičku vybrat?

Na trhu se vyskytuje nespočet více či méně kvalitních chůviček. Zde Vám tedy bude navrženo, čím se při výběru řídit.

Základní funkce

Ty jsou buď určeny přímo k zajištění bezpečí Vašeho miminka (jako například kamera a mikrofon), nebo velmi jednoduché (budík, teploměr).

Chůvičky vybavené kamerou jsou mnohem praktičtější než jednoduché audio monitory, protože díky nim můžete sledovat děťátko na videu v reálném čase a případně i pořizovat obrázky. Zde je třeba zvážit kvalitu záznamu, který je kamera schopná produkovat, a to obzvlášť ve zhoršených světelných podmínkách. Parametry kamery (rozlišení, senzory, noční vidění) jsou tak první věcí, na kterou se musíte při koupi chůvičky zaměřit.

Základní funkce

Základní funkce

Ještě důležitější než kvalita obrazu je ale citlivost mikrofonu, který by měl zachytit i ty nejnepatrnější zvuky. Dražší modely jsou vybaveny detektory pohybu a automaticky Vás na pohyb dítěte upozorní. K dalším užitečným funkcím patří budík, který Vám může připomínat třeba čas pro krmení.

Doporučit lze chůvičky s baterií, kterou lze snadno dobít, a které vydrží dlouho v pohotovostním režimu, aby vydržely miminko sledovat ve dne v noci.

Rozlišení obrazu

Některé chůvičky disponují obrazovkou, kde se živě zobrazuje video nebo obrázky zachycené kamerou. Velikost a rozlišení této obrazovky budou u různých modelů variabilní a budou mít velký vliv na komfort užívání.

Většina novějších chůviček používá obrazovku typu LCD, která má obvykle velmi dobrý barevný kontrast a vysoké rozlišení. Výhodou některých obrazovek je nastavitelný jas, protože usnadňuje používání chůvičky v noci bez nepohodlí pro Vaše oči. Rozhodně se tedy při výběru vyplatí věnovat pozornost parametrům obrazovky.

i s videem

i s videem

Dosah signálu

Dosah signálu je opět velmi důležitý parametr. Hlavní funkcí chůvičky je, že se můžete od dítěte vzdálit bez obav, že nad ním ztratíte dohled. Chůvička s malým dosahem tedy pozbývá smyslu. Důležitý je dále počet kanálů, který Vám umožní najít takový, kde nebude signál rušen z okolí. Chůvička může dále disponovat Wi-Fi připojením, dítě tak lze sledovat odkudkoliv s internetovým připojením.

Nastavitelná kamera

Pokud správně vyberete, tak se Vám nestane, že odejdete z domu a zjistíte, že není kamera v dobré pozici. Je velmi užitečné, když můžete snadno upravit úhel kamery a přiblížení. Některé modely to umožňují nejen na místě, ale i přes dálkové ovládání.

Zaměnitelná čočka kamery

V závislosti na umístění kamery budete mít různé nároky na úhel záběru. Když dáte kameru k dětské postýlce blízko, budete potřebovat větší šíři záběru. A naopak když ji dáte na poličku několik metrů od postýlky, stačí Vám úhel úzký. Výměnou čočky můžete zajistit maximální kvalitu obrazu za daných podmínek.

dogotální model

dogotální model

Komunikační funkce

Většina rodičů chce přes chůvičku svoje děťátka nejen vidět, ale i s nimi komunikovat. Proto je tato funkce u moderních chůviček velmi rozšířená a dobře propracovaná. Mikrofon a reproduktor najdete na dětské i rodičovské jednotce a komunikace je tedy obousměrná. Některé chůvičky umožňují miminku také přehrávat různé ukolébavky a hudbu.

Snad Vám tento článek dostatečně rozšířil obzory o parametrech a funkcích dětských chůviček a pomůže Vám vybrat spolehlivý model, se kterým budete spokojeni. Samozřejmostí by mělo být upozornění na ztrátu signálu.

Velkou nabídku chůviček potkáte třba zde:

www.prodeti.cz/chuvicky-a-monitory-dechu
www.feedo.cz/chuvicky-a-monitory-dechu/


Kupóny

www.kuponovnik.cz/obchod/prodeti-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/feedo-cz

O autorovi

Domácí kuchyně, přírodní kosmetika, bylinky, zdravá výživa, ale i třeba cestování po ČR, to jsou témata, kterými žiji. Vzhledem k tomu, že mám dvě malé děti, dost se zajímám o produkty pro ně (oblečení, hračky, potraviny), a také o to, kde je dobře koupit.