Jak vybavit akvárium: osvětlení, kompresory atd.

0

Říká se, že když chcete nenáročné zvířátko do vaší domácnosti, máte si pořídit rybičku. Jenže je to s těmi rybičkami opravdu tak jednoduché? Bohužel vás budu muset vyvést z omylu. Rybičky možná nevyžadují neustálou péči jako psi či kočky, nicméně akvaristika by se rozhodně neměla brát na lehkou váhu, jen tak totiž docílíte úspěchu a radosti z vašeho chovu. Vyvarujte se začátečnickým chybám a ještě před tím, než si domu přinesete pár kouzelně barevných rybek, věnujte pozornost samotnému akváriu a připravte si všechno tak, jak má být.

Akvárium
Samotný výběr akvária je často největší problém. Nenechte se zlákat levnými nádržemi od překupníků a raději investujte do kvalitního slepovaného akvária.Pokud nenakupujete u prodejce, dobře zkontrolujte poškrábání i těsnění. Minimální velikost by měla být 100 litrů, záleží na vašich potřebách. Zapomeňte na oblíbená kulatá akvária z filmů a zvolte spíše tvar hranolu, který je mnohem praktičtější. Nádrž postavte na klidné místo, které není na přímém slunci.

Dekorace
Spousta lidí se pyšní krásnými barevnými akvárii, nicméně nic se nemá přehánět. Dno samozřejmě můžete ozdobit kameny či nejrůznějšími rostlinami, rybky se totiž také rády schovávají. Jako první si ale pořiďte vyživující podložku, na kterou umístěte písek. Do akvária netahejte věci z volné přírody, mohly by způsobit spíše trable než etestetický krásu. Pozor také na ostré předměty.

Osvětlení a kryty pro akvárium
Denní světlo bohužel není dostatečný světelný zdroj, proto se budete muset spolehnout na umělé osvětlení. Vyvarujte se zbytečnému pořizování žárovek, které zcela nesplní účel, lepší je pořídit si rovnou kryt na akvárium se zabudovanými zářivkami, tedy světelnými trubicemi. Vybírejte ale s rozmyslem a nechte si poradit od odborníků, aby světlo bylo dostatečné. Výkon se běžně počítá jako 0,5 W na 1 litr vody. Rybičky potřebují svítit alespoň 12 hodin denně.

Kompresory do akvárií
Žádné akvárium se neobejde bez vzduchování, je to nutné pro život vašich rybek. K tomu slouží tak zvané kompresory, které se dělí na několik typů. Pořízení a investici do vzduchového zařízení dobře zvažte, levnější varianty můžou být hlučné, případně je bude brzy nutné vyměnit. Kvalitnější varianty zase nabízejí všechny potřebné součástky. Důležitým faktorem by pro vás měl být i proud vody, aby nedocházelo k příliš silnému bublinkování. Kompresor lze nahradit i některými druhy filtrace, nelze se na to ale 100% spoléhat. Co se samotných filtrů týče, částečně nám pomohou udržovat kvalitní vodu, nicméně nezapomínejte na pravidelné čištění!

O všech detailech se poraďte ve specializovaných obchodech, nenechávejte nic náhodě, jen tak zajistíte rybičkám dlouhý a spokojený život. Teprve až když máte doma vše připravené, přichází čas, kdy můžete vyrazit do obchodu pro své nové zvířátka.

 


Kupóny

www.kuponovnik.cz/obchod/pesklub-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/vltava-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/kasa-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/amazon-com

O autorovi

Je mi 20 let, momentálně studuji v zahraničí obor cestovní ruch. Ve volném čase fotografuji, sportuji a píši články. Nejvíce mě zajímají témata jako sport, zdravý životní styl, móda a design.