Jak vodotěsná jsou zařízení s označením 5 ATM?

0

Ať již kupujete chytré hodinky, fitness náramky nebo třeba telefon, můžete u parametrů objevit i odolnost proti vodě, která se značí ve stupnicích IPxy nebo v atmosférách, tedy ATM. 4ím vyšší čísla u obou stupnic najdeme, tím lépe je zařízení chráněno proti vniknutí vody. U IP je první číslo ochranou proti prachu, teprve to druhé oznamuje ochranu zařízení proti vodě.

Jak velká je odolnost 5 ATM?

Odolnost proti vodě ve výši 5ATM najdete například u Apple Watch Series 4 a 5, HUAWEI Watch GT 2, Xiaomi Mi Band 4, Honor Band 5 a u mnoha dalších modelů. Například Alpina AlpinerX Space Edition nabídne 10 ATM. Ale najdeme i modely se 3 ATM. Škála odolnosti je pestrá, tak se na ni pojďme podívat blíže.

Vodotěsnost nebo voděodolnost chytrých hodinek nebo fitness náramků, ale i telefonů a další elektroniky se ve skutečnosti měří ve statickém nebo nehybném stavu, pod vodou. „Atmosféra“ je množství tlaku, kterému hodinky mohou odolat. Jedna atmosféra je, jak všichni víme, desetimetrový sloupec vody. Takže odolnost 5 ATM odolává tlakům ekvivalentním 50 metrů nebo 164 stop pod vodou.

Huawei GT 2
Huawei GT 2

Jde o tlak, nikoliv o hloubku!

Je důležité si uvědomit, že jde o míru tlaku, ne o hloubku. 5ATM neznamená, že hodinky mohou být použity na potápění do hloubky 50 metrů! Proč ne? Protože nejde o statickou záležitost. Potápění je dynamické, tlaky se během něj mění.

Proto v současnosti většina sportovních hodinek a náramků nepodporuje potápění, nýbrž plavání. Dokonce některé wearables umějí sledovat průběh plavání, a to jak vevnitř v bazénu, tak venku například na přehradě, v řece, v moři.

Ale pozor, pokud chcete s hodinkami do horké lázně, do páry, do teplé sprchy. Náhlé zvýšení teploty nedělá zařízení vůbec dobře. Lépe odolá plavání ve vodě s pokojovou teplotou než horké sprše! Teplota totiž mění tlak okolí velmi rychle.

Jak převést ATM na IP a opačně?

Přímý převod se často nedělá, ale v podstatě se dá říci, že odolnost 5 ATM odpovídá odolnosti IPx8. „x“ je v tomto případě odolnost proti prachu, ve spojení s odolností proti vode na úrovni 8 je odolnost proti praxu většinou na úrovni 6. Takže pokud najdete zařízení s IP68, většinou se jedná o vodotěsnost na úrovni 5 ATM.

5 ATM, to je již vodotěsnost. Ale 3 ATM hodinky či náramek jsou pouze voděodolné, takže jim nevadí postříkání, zmoknutí, mytí rukou. Plavat byste s nimi rozhodně neměli. Ve škále IP bývají hodinky na této úrovni označeny coby IP56 – IP67.

Tactics Delta
Tactics Delta

Co vzít na potápění?

Pokud se chcete s hodinkami potápět, hledejte odolnost 10 ATM. V tomto případě je odolnost jak vůči sladké, tak vůči slané vodě. Najít můžete i vojenské certifikace odolnosti, které jsou u hodinek pro extrémní sporty stále populárnější. najdete je třeba u modelů Alpina AlpinerX Space Edition nebo Garminu Tactix Delta.

Na plavání vybírejte hodinky s 5 ATM. A na běžné nošení ty se 3 ATM. Za zajímavější ceny než u nás můžete nakupovat třeba na Amazon.com.


Kupóny

www.kuponovnik.cz/obchod/amazon-com

O autorovi

Domácí kuchyně, přírodní kosmetika, bylinky, zdravá výživa, ale i třeba cestování po ČR, to jsou témata, kterými žiji. Vzhledem k tomu, že mám dvě malé děti, dost se zajímám o produkty pro ně (oblečení, hračky, potraviny), a také o to, kde je dobře koupit.