Jak uskladnit houby, aby vám vydržely až do další houbařské sezony?

0

Vypadá to, že se přece jen dočkáme vytrvalejších dešťů, tedy i hub, které už nyní v létě mají mít svou sezonu. Kde není katastrofální sucho, tam houby začaly hojně růst již koncem června, na ostatním území si budeme muset počkat, než se podhoubí „napije“ po posledních větších deštích. A jak s houbami naložit, až si je přineseme domů? Zde je několik tipů, co s nimi udělat:

Tepelná úprava

Houby vyžadují tepelnou úpravu. Takže ať se je chystáte konzumovat hned nebo později, vždy je nechte přejít varem. Výjimkou je sušení, kdy se houby suší v syrovém stavu, vaří se až těsně před vlastní spotřebou. A další výjimkou může být nakládání hub do kyselého nálevu.

Jak uskladnit houby
Jak uskladnit houby

Nejsnazší se podusit a zamrazit

Houby je velmi snadné podusit na cibulce. To znamená, že nejprve zpěníme cibulku, nejlépe na sádle. Pak na ni dáme očištěné a na menší kousky nakrájené houby. Většina hub se varem nerozpadne, takže krájejme hned na menší kousky. Co nakrájíme, to bude ve výsledku v našem podušeném produktu. Houby se sice mírně smrsknou, ale nijak výrazně se nerozptýlí.

Dušené houby většinou jen solíme a pepříme, můžeme k nim přidat mletý kmín. Další dochucení přijde na řadu až při konečném využití hub.

Podušené houby pak můžeme použít na stovky způsobů. Lze je nanést na chleba jako pomazánku, smíchat s vejci a vyrobit tzv. smaženici. Můžeme je dát na slaný koláč, do masových jídel, udělat z nich karbanátky, prostě fantazii se meze nekladou. Houby mají svou specifickou lahodnou chuť, která se hodí v mnoha úpravách. Ale za jedné podmínky: že máte chuť a konzistenci hub rádi.

Podušené houby vydrží v lednici cirka tři dny. Jestliže je chce skladovat déle, dejte je do sáčku nebo do krabičky a zamrazte. Zde vydrží i více než rok.

Jak uskladnit houby
Jak uskladnit houby

Podušené houby můžete i zavařit

Zavařování je dalším oblíbeným způsobem uskladnění hub. Není nutné je dávat jen do octa, můžeme zavařit právě i podušené houby. Musíme ale dodržet několik pravidel, která zaručí úspěch. Houby se totiž velmi podobají masu, stejně rychle a snadno se i kazí. A tak musíme být při zavařování obezřetní.

Pokud budete zavařovat podušené houby, je nutné je plnit do sklenic jen do cirka dvou třetin jejich objemu. Pak zalít jednou lžící vody, aby bylo lépe dosaženo následného podtlaku při chladnutí po zavaření. Zavíčkujete a dáte zavařit na 95 stupňů po dobu minimálně 40 minut. Je možné i déle.

Zavařené dušené houby vydrží cirka devět měsíců, ale za předpokladu, že víčko „nepustí“. Během skladování pravidelně kontrolujeme zavařené sklenice, zda stále dobře drží.

Jak uskladnit houby
Jak uskladnit houby

Zavaření v octě je méně náročné

Díky kyselému prostředí se mnohem lépe zavařují houby do kyselého nebo sladko kyselého nálevu. Prostředí vytvořené octem totiž nepodporuje růst bakterií, a tak v kyselém prostředí je pravděpodobnější, že zavařené houby zůstanou déle poživatelné.

Zavařujeme tvrdé i měkké houby, můžeme zavařit samotné nebo v kombinaci se zeleninou. Dobře se hodí plosobá zelenina, jako je například paprika, cuketa, okurky. Nebo zelenina kořenová, košťálová. Vynikající jsou naložené houby například s květákem nebo s hráškem. Výbornou chuť jim dodá vodnice, kedlubna či tuřín.

Ingredience na nálev jsou následující:

  • 0,6 l octa
  • 2 lžíce soli

Dále přidáme koření, nejlépe v pytlíčku na koření nebo v plátěném kapesníku, aby se pak dalo snadno vyndat. Nebo můžeme nálev po uvaření scedit.

  • 1 lžíce hořčičného semínka
  • 1 lžička celého pepře
  • 1 lžička nového koření
  • 1 lžička koriandru
  • několik hřebíčků
  • 2 bobkové listy

Vše dolijeme do 2,5 litru vodou. A dáme vařit. Nálev by měl vařit asi 10 – 15 minut, aby v něm vynikla chuť koření. Poté necháme vychladnout a koření odstraníme. Při nakládání hub postupujeme tak, že do sklenic dáme očištěné a nakrájené hřiby či houby, zalijeme nálevem tak, aby náplň sklenice sahala maximálně do 4 cm pod okraj sklenice. To je podmínka úspěšného zavaření. Houby můžeme jakkoliv prokládat připravenou zeleninou.

Jak uskladnit houby
Jak uskladnit houby

Jak na sušení hub? Sušička je spolehlivý pomocník

Sušení hub je dlouhodobým a ne zrovna voňavým procesem. Ovšem pokud si pomůžeme sušičkou, kterou postavíme třeba na balkon, usnadníme si proces i si ušetříme nepříjemné aroma, které se dost těžko vysvětluje například přišedším návštěvám.

Sušičky mívají předem naprogramované sušicí programy pro houby, případně volíme nejvyšší stupeň, abychom vysušili i všudypřítomné červíky, které jsme při krájení ani nemuseli vidět. Navíc nám sušička umožní zpracovat i mírně červivé hřiby, protože červíky usuší i s houbami. Ti nebudou v sušených houbách nadále škodit.

Pozor na moly!

Moli přímo zbožňují sušené houby. A tak když se k nim dostanou, okamžitě vám je zničí a ještě se pak rozletí po celém bytě. Sušené houby je nutné mít dokonale suché, abyste je mohli skladovat v dobře uzavřené nádobě.

Potřeby k uskladnění hub, jako jsou zavařovací sklenice, zavařovací hrnec nebo sušička potravin, najdete na Mall.cz.


Kupóny

www.kuponovnik.cz/obchod/mall-cz

O autorovi

Domácí kuchyně, přírodní kosmetika, bylinky, zdravá výživa, ale i třeba cestování po ČR, to jsou témata, kterými žiji. Vzhledem k tomu, že mám dvě malé děti, dost se zajímám o produkty pro ně (oblečení, hračky, potraviny), a také o to, kde je dobře koupit.