Jak ulevit očím v zimě, kdy většinu času trávíme ve vytápěných a suchých prostorách?

0

Našim očím dáváme pravidelně zabrat. V létě klimatizací, v zimě vytápěním. K tomu připočtěme cirkulaci vzduchu v autě, věčné zírání do monitoru, obrazovek telefonů a tabletů, sledování televize, prostě žádná sranda – tedy pro naše oči. Lidé s citlivýma očima poznají tyto prohřešky brzy, protože jejich oči jim dají pocítit, že je něco špatně. Odolnější jedinci zprvu nereagují, ale o to větší problémy se později mohou u očí dostavit.

Jak se tedy postarat o to, abychom očím ulehčili jejich těžkou pozici v moderní době plné topení, suchého vzduchu a obrazovek?

Není to nezvládnutelný úkol, jen na naše oči musíme myslet častěji. A častěji se zpomalit, případně zcela zastavit a dopřát očím trochu pohody. Oči totiž velmi ocení příležitost ke zklidnění, k odpočinku, k úlevě od pálení. Někdy je podráždění očí způsobeno i alergiemi. To je však na posouzení lékařem.

Umělé světlo, ale i nízko stojící slunce dráždí oči

Umělé světlo, ale i nízko stojící slunce dráždí oči

Jestliže pracujete s počítačem nebo v suchém prostředí, kde se třeba i hodně práší, mějte v zásobě umělé slzy nebo alespoň oční vodu k proplachování a vlhčení oka. U počítače z počátku stačí jen cílené častější mrkání, díky kterému se chrání povrch oka. Navíc se i obnovuje přirozená ochrana rohovky.

Jestliže už u vás vznikl syndrom suchého oka, bez umělých slz nebo bez roztoků k navlhčení oka se to neobejde. V nabídce je například Refresh, Ocutein Sensitive nebo třeba Visine suché oči – ve všech třech případech se jedná o oční kapky pro zvlhčení oka. Klasický Visine pak využijete při podráždění, kdy už je oko červené, pálí, kdy se toho děje více než jen vysychání. Třeba kontakt s přemírou prachu.

Ke zklidnění očí využijte masáží očního okolí

Když cítíte, že oči mají nepohodlí nebo že už jsou dokonce i podrážděné tím, jak jste stále jen ve vytápěných prostorách, poskytněte jim úlevu v podobě masáže očního okolí. Ta spočívá v opatrném vykreslováním oblouků a v poklepávání na okolí oka. Pomůžete si samozřejmě očním krémem nebo gelem. Noste ho proto s sebou.

Oční krém ke zklidnění

Oční krém ke zklidnění

Jako prevenci podráždění můžete mít pořád přichystané plátky okurků nebo vychlazené pytlíky s černým čajem (již vylouhované pytlíky). Stačí je během dne několikrát položit na zavřené oči a prstě si na pět minut dát „voraz“.

Ulevte očím i změnou líčení

Spousta nepříjemných pocitů v očích může být způsobena líčením. A to buď agresivnějšími přípravky nebo nanesením líčidla až přímo do oka, kdy nám prostě ujede ruka hned máme v oku trochu stínů nebo řasenky. Jak se líčit lépe, aby se i citlivým očím ulevilo?

Začít musíme výběrem vhodných líčidel. Kosmetický firmy dobře vědí, že ne všechny ženy jsou schopné snést na očích úplně všechno. A tak vždycky vyrábějí i hypoalergenní řady líčidel, které jsou bez přílišné parfemace, tedy mnohem lépe akceptovatelné pro citlivé a podrážděné oči.

Na líčení pozor

Na líčení pozor

Když si chcete taková líčidla koupit, poohlížejte se po nápisech „neparfemované“, „hypoalergenní“ nebo „pro citlivé oči“. A jestli vás i takto upravená líčidla budou dráždit, bude nutné si nechat na alergologii udělat testy na kosmetické alergeny. Díky tomu budete přesně znát složky, které vám nedělají dobře.

Určitě byste neměly používat voděodolnou řasenku a ani řasenku jiné barvy, než je černá. Nesahejte ani po řasenkách se speciálními efekty typu prodloužení, zahuštění. Ty obsahují další látky, které vašim očím nemusejí vůbec vyhovovat. Obyčejná a základní řasenka je více než dost.

Řasenka s vitamíny

Řasenka s vitamíny

A rozhodně se vyhněte kleštičkám na ohýbání řas. Můžete si s nimi zavléci do oka nepříjemnou infekci. Také se snažte líčit pouze okolí očí, nikdy vnitřní linky pod řasami. Odtud se totiž chemie z líčidla dostane rovnou do oka – a zase jsme u podráždění.

Sluneční brýle

Snažte se maximalizovat nošení slunečních brýlí. Podzimní, zimní a jarní slunce svítí ve velmi nízkém úhlu, což je pro oči nepříjemné, náročné, unavující. Když jim ulevíte slunečními brýlemi, budete mít zrak každý večer v mnohem lepší kondici než po dnech strávených na slunci bez brýlí.

Posílení zraku a očí?

Své oči, zejména povrch rohovky, můžete snadno posílit pomocí světlíku lékařského. Jde o bylinku, která dokáže oči zklidnit a léčit jejich povrch. Vynikající jsou borůvky, které nabízejí složení lahodící právě oku. Jestli chcete sáhnout po výživových doplňcích, dívejte se po těch, co obsahují vitamíny A, C, E, selen, zinek, lutein a zeaxanthin. Podobné složení nabídnou i některé oční gely nebo krémy.


Kupóny

www.kuponovnik.cz/obchod/krasa-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/folly-cz

O autorovi

Domácí kuchyně, přírodní kosmetika, bylinky, zdravá výživa, ale i třeba cestování po ČR, to jsou témata, kterými žiji. Vzhledem k tomu, že mám dvě malé děti, dost se zajímám o produkty pro ně (oblečení, hračky, potraviny), a také o to, kde je dobře koupit.