Jak stříhat a napojovat LED pásky?

0

LED pásek je velmi praktický dekorativní pás s LED diodami, který se v každodenním životě hojně používá. Výrobce jej dodává často v balení po 100m, 50m a 20m, což samozřejmě nikdy nesedí přesně na požadavky vašeho interiéru nebo exteriéru. Jak tedy můžete zkrátit LED pásek, když nemá vhodnou délku? A jak nainstalovat LED pásek?

Jak zkrátit LED pásek?

Výrobcům je samozřejmě jasné, že budeme potřebovat různé délky LED pásků, a tak na ně umisťují tzv. řezné body. Řezné body jsou rovnoměrně rozloženy na každém LED proužku. Takže když potřebujeme, můžeme zkrátit LED pásek podle této linie řezu.

Linie řezu
Linie řezu

Je samozřejmě velmi důležité řezat pouze na dané vyznačené čáře řezu, která je mezi měděnými tečkami. Řez mimo tato vyznačená místa bude mít za následek, že následující část pásku už fungovat nebude. Seberete jí totiž správně rozloženou elektřinu.

Jak na samotné řezání LED pásku??

Krok 1: Určete si délku LED pásku, kterou potřebujete.

Krok 2: Najděte v tomto místě čáru řezu.

Krok 3: Pomocí ostrých nůžek odstřihněte LED pásek rovně dolů danou linií řezu.

Krok 4: Po oříznutí LED proužku je nutné nainstalovat konektor, abyste do pásku vrátili napájení. Podrobněji v další části textu.

Jak nainstalovat konektor na LED pásek?

Rychlé konektory, tzv. rychlospojky LED strip, které se na pásky dodávají, lze použít, pouze pokud jejich horní část směřuje nahoru i na LED pásku. Nesmějte se… Je velmi důležité správně určit polaritu na LED pásovém světle. Jinak byste mohli, pokud dojde k překřížení barev z opačného konce vodičů, způsobit zmatek. V podstatě si pásek odpravíte.

Trochu si zaelektrikaříte
Trochu si zaelektrikaříte

Jak připojit a nainstalovat LED pásek?

Krok 1: Najděte horní část konektoru, tzv. rychlospojky LED Strip.

Krok 2: Otevřete svorku z bočního konektoru a vložte LED pásek do konektoru. Ujistěte se, že máte „+“ a „-“ správně. (Nesmíte ale příliš rychle zatáhnout, tím byste poškodili ruchlospojku LED strip.).

Krok 3: Odloupněte izolaci 3M (za LED páskem) v délce necelého jednoho centimetru.

Krok 4: Pak už jen propojte LED pásek na konci s rychlospojkou, zkontrolujte, zda jsou částečně viditelné měděné tečky se symboly polarity.

Pak už jen umístíte LED pásek tam, kde jej chcete mít. To je vše. Každý kutil to zvládne. A když ne napoprvé, naučíte se to při opakovaném pokusu. Hlavní je řez na správném místě a dodržení polarity.

Trochu si zaelektrikaříte
Trochu si zaelektrikaříte

Kupóny

www.kuponovnik.cz/obchod/gearbest-com

O autorovi

Domácí kuchyně, přírodní kosmetika, bylinky, zdravá výživa, ale i třeba cestování po ČR, to jsou témata, kterými žiji. Vzhledem k tomu, že mám dvě malé děti, dost se zajímám o produkty pro ně (oblečení, hračky, potraviny), a také o to, kde je dobře koupit.