Jak správně vyčistit nerezový dřez nebo sporák a jak je udržovat v co nelepším stavu?

0

Umělý nebo i přírodní kámen je sice v kuchyni stále modernější záležitostí, i tak ale zůstává nerezový dřez dominantně zastoupeným typem dřezů v domácnostech, samozřejmě i v profesionálních vývařovnách. I plynové nebo elektrické sporáky se často dělají v nerezovém provedení. Důvodů je mnoho, zejména téměř nulová zdravotní závadnost nebo vysoká odolnost proti vnějším vlivům, kdy zejména plameny mohou méně odolný materiál snadno poškodit. Nerez se však nedá. Ovšem i tak odolný materiál, jakým nerez je, si vyžaduje správné zacházení.

Jak správně vyčistit nerezový dřez nebo sporák
Jak správně vyčistit nerezový dřez nebo sporák

Jak se správně pustit do očisty nerezového dřezu a jak ho co nejdéle udržet v co nejlepší kondici tak, aby byl stále ozdobnou dominantou vaší kuchyně i bezpečným prostředím bez hromadění patogenních zárodků? Pojďme se na správný postup v čištění nerezových dřezů podívat.

Nejprve vybereme a naneseme čistič

Rozhodně nesahejte po agresivních čističích, louzích nebo dokonce po kovových drátěnkách. Za to by vám váš dřez rozhodně vděčný nebyl. Na čištění dřezu je vhodné vybavit se jedlou sodou, octem a neabrazivní houbičkou.

Nejprve dřez posypeme jedlou sodou tak, aby se dostala na co nejvíce míst. Pak si do střičky dáme ocet, který postupně nastříkáme na všechna místa, kde je soda. A pokud někde chybí, vzniklou reagující pastu sem přeneseme houbičkou. Soda a ocet budou reagovat a budou z nerezového povrchu jemně odstraňovat všechny usazeniny, aniž by jej jakkoliv poškodily.

Složky čištění necháme působit

Proces nechte běžet alespoň deset minut, pak jemně spláchněte a dotřete již zmíněnou neabrazivní houbičkou. Soda a ocet se postaraly o veškeré čištění, které sice odstranilo všechen organický materiál a také vodní kámen, co se na dřezu usadily, na druhou stranu však ani v nejmenším nepoškodily nerezovou úpravu povrchu vašeho dřezu.

Jak správně vyčistit nerezový dřez nebo sporák
Jak správně vyčistit nerezový dřez nebo sporák

Vše pak pořádně osušte bavlněnou nebo lněnou utěrkou, takže dřez bude jednak skvěle lesklý, jednak připraven k dalšímu bezpečnému použití. Aby vydržel s lesklým a nepoškozeným povrchem co nejdéle, zde je pár tipů, na co nezapomenout:

Plastová podložka a také čisté sítko

Pokud chcete dřez ve vaší kuchyni držet co nejdéle s novým a nepoškozeným povrchem, je nutné, abyste jej odpovídajícím způsobem chránili. To znamená pořídit si plastovou nebo gumovou podložku na dno dřezu, která zabrání tomu, aby se dřez poškrábal, když do něj postavíte hrnec nebo cokoliv jiného těžkého.

Jak správně vyčistit nerezový dřez nebo sporák
Jak správně vyčistit nerezový dřez nebo sporák

Dalším prvkem, který zabrání změnám ve vzhledu dřezu, je pravidelná údržba odpadního sítka. Čím déle v něm budete nechávat zbytky, tím snadněji se kyseliny z těchto zbytků budou zahryzávat do povrchové úpravy nerezu. Odpadní sítko, respektive výpusť z dřezu by brzy měly matný, flekatý vzhled, o což samozřejmě nikdo z nás nestojí.

Buďte pravidelní

Stejně, jako tomu bylo u nerezového nádobí a hrnců, je i v případě čištění nerezových dřezů postupovat systematicky a hlavně pravidelně. Kdykoliv řez ušpiníte, je nutné jej omýt. Jednou za čas důkladněji – metodou, kterou jsme popsali výše. Tím budete povrch dřezu chránit spolehlivě.

A vždy se vyhněte abrazivním drátěnkám, zejména těm kovovým. V povrchu dřezu by totiž zůstaly rýhy, které vy sami už nikdy zcela neodstraníte. Stejné je tomu v případě použití drátěnky na povrchu sporáku.

Jak správně vyčistit nerezový dřez nebo sporák
Jak správně vyčistit nerezový dřez nebo sporák

Co platí pro nerezový dřez, platí i pro nerezový sporák

Stejný postup čištění aplikujte i na nerezové sporáky. Jen se splachováním budete samozřejmě postupovat malinko jinak, budete sodu, ocet a uvolněnou špínu stírat houbičkou, která však nemá abrazivní vrstvu. Vynikající jsou přírodní nebo viskózové houby. A pokud přece jen potřebujete přitlačit, zkuste to třeba s drátěnkou na teflon.

Všechny zmíněné pomůcky pořídíte v domácích potřebách nebo v drogeriích, a to dokonce i online.


Kupóny

www.kuponovnik.cz/obchod/drogerie-domu-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/4home-cz

O autorovi

Domácí kuchyně, přírodní kosmetika, bylinky, zdravá výživa, ale i třeba cestování po ČR, to jsou témata, kterými žiji. Vzhledem k tomu, že mám dvě malé děti, dost se zajímám o produkty pro ně (oblečení, hračky, potraviny), a také o to, kde je dobře koupit.