Jak správně vybrat LED svítilnu?

0

Chystáte se na outdoorový pobyt se školou, s dětmi, na táboře? Chcete doma mít svítilnu, která vám poslouží, kdykoliv budete potřebovat malé osvětlení do tmavých prostor, třeba za skříňku či pod ni? Chcete mít doma LED svítilnu, která vám bude prospěšná, kdykoliv vypadne proud? Chcete svítilnu pro děti, aby mohli objevovat kouzla, která se s paprsky světla dají vyrobit? V tom případě se s námi pojďte podívat, jak na výběr LED svítilny právě pro vaše potřeby.

Svítit mobilem?

Svícení mobilem je pohodlné, ale nehodí se do každé situace. Za prvé se s ní nedostanete do užších prostor, za druhé mobil často není vodotěsný a za třetí se svícením mobilem (dlouhodobějších) zbytečně spotřebováváte baterku. Je mnoho situací, kdy je se vyplatí vlastnit LED svítilnu a mít ji na dosah nebo přímo u sebe.

Počet LEDek a jejich kvalita

U svítilen je dobré věnovat se při jejich výběru počtu LED diod. Neměl by být přehnaně vysoký. Pro domácí a základní outdoorové využití stačí, aby svítilna měla do 12 LED diod. Vyšší počet je zbytečným mrháním vašich peněz a později i energie z baterie. Profesionální svítilny používané k jiným účelům jsou samozřejmě osazeny více diodami, ale o těch tento text rozhodně není.

Kvalita LEDek je dalším předpokladem správného výběru. Levné LEDky totiž oddělují zelené a modré světlo, mnohdy velmi nepravidelně, což ve výsledku znamená mizernou viditelnost v tomto světle. Kvalitní LEDky se pomaleji rozsvěcují a pomaleji zhasínají.

Tvar svítilny, respektive otvoru

Otvor, kterým světlo vychází ven, by měl mít čistě kruhový tvar. To zajistí pravidelnou distribuci světla všemi směry, což nám opět usnadní vidění v kuželu světla produkovaného naší svítilnou. Rozhodně nebudeme pořizovat svítilnu s nepravidelným tvarem svítícího otvoru.

Struktura vnitřních svárů

Zaměřte se na místa svárů vevnitř, v samotném okruhu osvětlení. Svítilna musí být bipolární, a proto zde na řadu přichází svařování jako forma spojení s obvodovou deskou. Pokud jsou sváry nedokonalé, brzy se svítilna pokazí.

Baterie

Každá svítilna potřebuje baterii jako zdroj energie pro produkci světla. A každá baterie má své vlastnosti. Vy byste se měli pídit po tom, jak dlouhou výdrž výměnou za možnost dobíjení upřednostníte. Dobíjecí lithium baterie vydrží totiž jen asi dva roky, kdežto trvanlivost svítilny je cirka deset let. Proto je nutné se rozhodnout, zda budete kupovat baterie obyčejné nebo ty dobíjecí.

Konstrukce svítilny

konstrukce svítilny splňují různé stupně certifikací voděodolnosti a vodotěsnosti. Zatímco na doma bude stačit svítilna voděodolná, venku upřednostníme tu vodotěsnou. Pak máme jistotu, že ji můžeme směle použít i v lijáku.

Jak správně vybrat LED svítilnu?
Jak správně vybrat LED svítilnu?

Pak je tu i odolnost proti otřesům, tedy v momentech, kdy nám svítilna upadne na zem. Čím vyšší odolnost proti otřesům, tím menší je pravděpodobnost, že ji zničíme. Komu záleží na vzhledu svítilny, může se zaměřit na těla vyrobená ze slitiny hliníku. Zde je velká škála barev i tvarů.

Tvar svítilny

Každou svítilnu můžeme používat k jinému účelu. A pro jiného člověka s jinak velkýma rukama. Proto vybíráme svítilny hubenější nebo silnější, s úchyty a podobně. Dětem samozřejmě bereme ty nejmenší a nejtenčí, které splní naše podmínky svítivosti. Zajímavým řešením jsou různé čelovky nebo svítilny na paže apodobně.

Životnost

Výrobce by měl uvádět životnost svítilny, která se optimálně pohybuje okolo 50 tisíc – 100 tisíc hodin.


Kupóny

www.kuponovnik.cz/obchod/alza-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/patro-cz

O autorovi

Domácí kuchyně, přírodní kosmetika, bylinky, zdravá výživa, ale i třeba cestování po ČR, to jsou témata, kterými žiji. Vzhledem k tomu, že mám dvě malé děti, dost se zajímám o produkty pro ně (oblečení, hračky, potraviny), a také o to, kde je dobře koupit.