Jak správně nabíjet chytrý telefon

0

Baterie jsou jedny z nejdůležitějších součástí mobilních telefonů. Stává se ale, že je uživatelé poškozují špatnými nabíjecími návyky. V tomto článku si přiblížíme Lithium-iontové baterie a navrhneme pár vědecky podložených zásad pro jejich nabíjení.

Lithium-iontové baterie jsou využity ve většině mobilních telefonů. Jednou z jejich největších výhod je vysoká hustota energie, která umožňuje baterii poskytovat vyšší napětí. Různé typy Lithium-iontových baterií sdílí nulový paměťový efekt, velmi mírné samovybíjení, když nejsou v provozu, a nenáročnost údržby.

9 rad pro správné nabíjení

Zde zodpovíme 9 nejčastějších otázek o nabíjení baterií mobilních telefonů. Vhodná péče chrání kapacitu, efektivitu při vybíjení a životnost baterie. Dodržování navržených zásad by mělo umožnit, aby Vám baterie sloužila i za pár let téměř stejně dobře jako nyní.

  1. V jakých procentech nabití bychom měli udržovat náš telefon?

Nejrozšířenější je rada, že byste svůj telefon měli udržovat trvale lehce nad 50% nabití. Obecně je doporučeno nenabíjet až na 100%, hlavně ne pravidelně. Nabíjet Váš telefon vždy až na 100% snižuje znatelně životnost baterie.

Mobily se vybíjejí poměrně rychle

Mobily se vybíjejí poměrně rychle

Samozřejmě existují situace, kdy prostě potřebujete mít telefon plně nabitý – když jedete na delší výlet, očekáváte dlouhý den v práci a tak podobně. Experti také říkají, že přibližně jednou do měsíce byste měli nechat telefon téměř úplně vybít a poté ho nabít až na 100%. Tak provedete rekalibraci baterie. Většina baterií by měla těchto cyklů mezi úplným vybitím a nabitím vydržet cca 400, poté se kapacita začne snižovat a telefon při užívání se bude rychleji vybíjet.

Uvolněnější doporučení je nenechat nabití baterie klesnout pod 20% a snažit se udržovat rozsah nabíjení mezi 40% a 80%. I tento návyk stačí k tomu, abyste udrželi svou baterii déle v co nejlepším stavu.

  1. Snižuje nabíjení z powerbanky životnost baterie?

Powerbanka je ve všedním životě velmi užitečná, ale její časté užívání může mít na baterii nepříznivý vliv. Závisí hlavně na kvalitě konkrétní powerbanky a jakou poskytuje ochranu proti problémům jako přepjetí či zkrat. Většina powerbank se automaticky odpojí těsně před dosažením plné kapacity baterie v telefonu. To by negativně ovlivňovalo životnost baterií s paměťovým efektem, vliv na Lithium-iontové baterie je v tomto ohledu sporný. Na druhou stranu bez odpojení powerbanky by baterie mohla být na konci nabíjení delší dobu vystavena vysokému napětí, což bateriím rozhodně nevyhovuje.

Nabíjecí adaptér s více výstupy se může hodit

Nabíjecí adaptér s více výstupy se může hodit

  1. Je bezpečné užívat telefon při nabíjení?

Možná jste na webu viděly poplašné zprávy, že současné nabíjení a užívání telefonu může vést k explozi. Pravdou je, že při normálním nabíjení, se to stát nemůže. Nekvalitní nabíječka, ale určité riziko představuje. Abyste byli v bezpečí, nemusíte mít nutně nabíječku od výrobce Vašeho telefonu, existuje spousta kvalitních nabíječek od třetích stran. Důležité je se ale vyhnout levným napodobeninám.

  1. Škodí baterii připojení na nabíječku po úplném dobití?

Ano, škodí. Je to jeden ze zlozvyků při nabíjení, které dělají péči o stav mobilní baterie takovou výzvou. Stálé dobíjení i těch nejmenších ztrát je pro baterii velkou zátěží, také ji to vystavuje vysokému napětí, a způsobuje to tak drobné nevratné změny v jejím chemickém složení. Časem tak dochází k poškození baterie. Pamatujte si tedy, že máte plně nabitý telefon vždy co nejdříve odpojit.

K nabíjení bez obalu

K nabíjení bez obalu

  1. Můžeme telefon nabíjet v pouzdru?

Telefonní pouzdra zpomalí rozptyl vydávaného tepla do okolí, takže je doporučeno je před nabíjením sundat. Teplota, které telefon a tedy i baterii vystavujeme, by v ideálním případě neměla stoupat nad 35°C, poté už může vést k trvalým ztrátám v kapacitě baterie.

  1. Co máme dělat, pokud se telefon při nabíjení zahřívá?

Baterie chytrých telefonů jsou na teplotu citlivé. Obecně je třeba telefon před vysokými teplotami chránit, ať už se jedná o zahřátí samotného telefonu nebo o teplotu v jeho okolí. Pomůže telefon vyndat z pouzdra, nepoužívat ho při nabíjení nebo ho nabíjet přerušovaně. Zamyslete se také, zda máte kvalitní nabíječku.

  1. Škodí baterii nabíjení přes noc?

Pokud telefon připojíte na nabíječku před spaním, dá se očekávat, že dosáhne plného nabití výrazně dříve, než ráno vstanete. Udržujete ho tak delší dobu plně nabitý a vystavujete ho vyššímu napětí. Hrozí také zahřívání. Jak již bylo zmíněno, zkracují tyto okolnosti životnost Vaší baterie. Sice lze poměrně snadno koupit baterii novou, jenže v některých modelech nelze baterii uživatelsky měnit.

Náhradní baterie

Náhradní baterie

  1. Jak na skladování?

Pokud chytrý telefon či samotnou baterii delší dobu neužíváte, platí, že by měla být nabita na cca 50% a telefon vypnut. Pro uložení je vhodné suché místo a pokojová teplota.

  1. Jak telefon nabíjet rychleji?

Existují způsoby, jak nabíjení urychlit. Vhodné je nabíjení ze zásuvky oproti připojení USB k jinému zařízení či powerbance. Posloužit Vám může také nabíječka pro vyšší proud – při napětí 5 V je maximum 2 A, spousta nabíječek ale poskytuje proud pouze 1 A. Můžete si také pořídit nabíječku s funkcí rychlonabíjení. Standardně zvýšené napětí a případně i proud technologie Quick Charge zajistí znatelný rozdíl v rychlosti nabíjení. V obou případech se ujistěte, že Váš chytrý telefon a kabel tyto podmínky nabíjení podporuje.

Dále můžete omezit spotřebu energie při nabíjení uvedením do režimu „v letadle“ nebo úplným vypnutím telefonu. Nižší teplota má příznivý vliv na efektivitu nabíjení, takže je přínosem vyndat telefon z pouzdra a umístit ho na vhodné místo.


Kupóny

www.kuponovnik.cz/obchod/aliexpress-com
www.kuponovnik.cz/obchod/expert-cz

O autorovi

Domácí kuchyně, přírodní kosmetika, bylinky, zdravá výživa, ale i třeba cestování po ČR, to jsou témata, kterými žiji. Vzhledem k tomu, že mám dvě malé děti, dost se zajímám o produkty pro ně (oblečení, hračky, potraviny), a také o to, kde je dobře koupit.