Jak si zpříjemnit čekání na jaro? S knihou a svíčkami neuděláte chybu!

0

Únor se blíží svému konci, ale zima ještě zdaleka ne. A tomu, kdo si v chladném počasí zrovna nelibuje, může ta letošní zima již nekonečná. Vždyť se zatáhlo prvního září a od té doby je chladno, nepříjemno a vlhko. A v nejbližší době se na tom bohužel nic nezmění. Proto je potřeba se obrnit trpělivostí a také si dlouhé čekání na pěkné počasí a venkovní posezení u kávy nebo pivka dostatečně zpříjemnit. S jistotou můžete sáhnout po knize nebo svíčkách. Anebo obojím. Zkrátit si dlůouhý večer příjemným románem nebo zajímavou literaturou faktu, provonět si přitom byt a ještě si užít kouzlo živého ohně v bezpečném vydání, to je příjemná vyhlídka.

Živý oheň je neomrzitelné představení

Na živý oheň se lidé rádi dívají od pradávna. Tato záliba nám tedy zůstala už od našich předků. A tak si domů často kupujeme krby, krbová kamna nebo alespoň simulátory živého ohně. V menším vydání jsou tímto živým ohněm i svíčky, které navíc mohou umět i příjemně vonět.

Když se dobře rozmístí a nechá vyniknout síla jednotlivých plamínků, máme kouzelné a třeba i voňavé představení. Jen nikdy nezapomínejte na to, že oheň, i sebemenší, bere kyslík. A tak spousta svíček v malé uzavřené místnosti, kterou je většinou koupelna, vůbec nemusí být dobrý nápad. Jestliže chcete relaxovat při svíčkách a ve vaně, vždycky zajistěte alespoň minimální větrání.

Zábavná ropa

Zní to jako nesmysl, ale není. Většinu svíček, i těch voňavých, máme díky ropě. Tedy parafínu, který je vedlejším produktem při výrobě nafty a motorového oleje z ropy. Onen vedlejší produkt je tedy surový parafín, který se dále rafinuje a filtruje. No a čím lépe se vyčistí, tím kvalitnější svíčky z něj poté jsou.

Svíčky samozřejmě nejsou jen holým parafínem. Do vzniklé voskové lázně se totiž pak ještě přimíchávají různé další chemické látky, které mění vlastnosti vzniklého vosku tak, jak potřebujeme. Třeba tak, že je možné vyrobit svíci lucerničku, která hoří jen vevnitř, ale její stěny zůstávají pevné.

Gel je také ropa

Anebo umíme vyrobit i svíčku, která je průhledná a má tedy podobu gelu. Na gelové svíčky je nutné použít ten nejkvalitnější parafín. A k němu přidat příslušné chemikálie, po nichž parafín zgelovatí. Pokud by to výrobce „ošidil“, gel by sice také vznikl, ale vzňala by se po zapálení knotu svíčka celá, nejen ten knot. I to je důvod k tomu, aby svíčky gelové byly o poznání dražší než ty z „obyčejného“ vosku.

Ale pokud chcete pálit gelové svíčky, vyberte k tomu je ty čistě gelové, bez jakýchkoliv přidaných ozdob z jiných materiálů. Nikdy totiž předem nevíte, zda nezačnou hořet také. Například smotek skořice se v gelové svíčce může proměnit ve velký a těžko zkrotitelný knot.

Včely i palmy

Dalšími zdroji pro výrobu svíček jsou samozřejmě včelí vosk nebo vosk palmový. Zatímco včelí vosk je žlutý až okrový, krásně voní včelami a medem, je vosk palmový zdrojem pro výrobu svíček zvláště zrnitých nebo těch  s krystalickým povrchem.

U obou typů svíček jde opět o dražší suroviny a tím pádem i výsledek. Palmový vosk pochází z vylisovaných plodů palem z plantáží jihovýchodní Asie. Někdy nese název stearin. Palmový vosk má tu výhodu, že je tvrdý a tvarově stálý, navíc hoří jasným a čistým plamenem.

Zato včelí vosk je měkký poddajný, svíčku si z něj můžete snadno vyrobit i doma (z běžného vosku a gelu také, samozřejmě). Hlavním smyslem použití svíček ze včelího vosku je provonět a zkrášlit byt, protože medovému aroma se prostě nic nevyrovná. Zejména v zimě přijde vhod.

Všichni je známe, ale přece jen

Pravidla pro pálení svíček známe všichni, učíme se je odmalinka. Ale i tak neškodí si několik z nich připomenout. Například to, že v okolí svíčky musíte nechat volný prostor, že pod svíčkou vždy musíte mít podložku, která dokáže udělat tepelnou izolaci, abyste si nepoškodili materiál třeba stolu, na kterém svíčka stojí.

Knot udržujte 3 – 5 mm dlouhý. Pokud je kratší, bude svíčka hůře hořet. Pokud je delší, může svíčka nepříjemně čadit. Takže pokud je knot před prvním zapálení delší, ustřihněte ho. Svíčka, aby ukázala celou krásu svého plamene, měla se pálit alespoň 15 minut. Na druhou stranu byste ji měli zhasnout po maximálně čtyřech hodinách.

Vonná svíčka a alergici

Obyčejná svíčka bez přidání jakékoliv vonné esence většině alergiků nijak neublíží. S těmi vonnými už je to jinak. I když jde o svíčky s přírodními vonnými esencemi, mohou si s nimi alergici koledovat o průšvih. Relaxace se tak může změnit ve velmi nepříjemné chvilky.


Kupóny

www.kuponovnik.cz/obchod/decodoma-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/i-living-cz

O autorovi

Domácí kuchyně, přírodní kosmetika, bylinky, zdravá výživa, ale i třeba cestování po ČR, to jsou témata, kterými žiji. Vzhledem k tomu, že mám dvě malé děti, dost se zajímám o produkty pro ně (oblečení, hračky, potraviny), a také o to, kde je dobře koupit.