Jak si vyrobit vlastní DIY projektor? Není to nijak složité!

0

Digitální LCD projektory mohou být celkem drahá záležitost. Ale pokud nejste „cimprlich“ a trocha nedokonalosti vám při promítání vadit nebude, jistě byste mohli zkusit DIY projektor, který si vyrobíte sami, z tmavé krabice. Skvěle se pro tento účel hodí zejména krabice od bot. Pokud nejsou tmavé, tak je vevnitř prostě jen natřete nebo nastříkáte černou barvou. Zdrojem světla a obrázků bude samozřejmě váš telefon. A jak dál?

Co budete potřebovat?

Vlastní projektor je velmi snadno vyrobitelný, potřebujete k němu jen několik drobností. Vedle smartphonu a krabice od bot budete potřebovat ještě sponu, lupu nebo jiný typ zvětšovacího skla, nůž, černou elektrikářskou izolační pásku. A když krabice není černá, takže ještě tmavou a matnou barvu či sprej.

Nebo raději profi?
Nebo raději profi?

Krok 1: nakreslete na krabici správný otvor

Krabice na boty nebo podobná tmavá krabice bude pro vaše dílo v podobě projektoru skvěle fungovat. Vezměte lupu nebo jiné zvolené zvětšovací sklo a překreslete jej na vnější okraj jedné z krátkých stran krabice. Tudy pak půjde přes lupu světlo z „projektoru“ ven.

Krok 2: vyřízněte otvor v krabici

Co jste nakreslili, to teď vyříznete. Snažte se o hladké okraje a velikost těsně okolo lupy. Na opačné straně krabice prořízněte malou díru pro napájecí kabel telefonu, ze kterého budete pak z krabice promítat.

Pokud byste přece jen chtěli investovat do projektoru klasického, můžete se podívat třeba do Alza.cz nebo do Mall.cz

Nebo raději profi?
Nebo raději profi?

Krok 3: nasaďte čočku

Pokud má vaše lupa rukojeť, nejdříve ji z ní vyjměte. Potom teprve nalepte čočku na okénka, které jste vyřízli. Usaďte čočku v otvoru a pečlivě ji přilepte černou elektrikářskou izolační páskou ke krabici tak, aby okolo lupy nepronikalo žádné světlo a aby lupa v otvoru spolehlivě držela.

Krok 4: umístěte telefon

Postavte telefon do stojánku v krabici tak, aby byl vůči lupě v dokonalém úhlu, aby promítání bylo sledovatelé, aby nedocházelo ke křivení obrazu. Pozor, obrazovku budete muset otočit!

Krok 6: zaostřit

Na rozdíl od LCD projektorů nemá váš DIY projektor žádný zaostřovací kroužek. Musíte tedy zaostřit ručně. Ale jak? Stačí umístit telefon do stojanu poblíž zadní části krabice a posouvat ho postupně dopředu nebo dozadu, dokud se váš obrázek nezaostří.

Nebo raději profi?
Nebo raději profi?

Krok 7: nebojujte se světlem

Zapněte jas obrazovky telefonu na maximum, ale zhasněte světla v místnosti. Tím maximalizujete viditelnost promítaného obrazu. Sice nebude skvělý, ale bude váš vlastní! To jen umocní zážitek ze sledování fotek, domácích videí nebo i filmů!


Kupóny

www.kuponovnik.cz/obchod/mall-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/alza-cz

O autorovi

Domácí kuchyně, přírodní kosmetika, bylinky, zdravá výživa, ale i třeba cestování po ČR, to jsou témata, kterými žiji. Vzhledem k tomu, že mám dvě malé děti, dost se zajímám o produkty pro ně (oblečení, hračky, potraviny), a také o to, kde je dobře koupit.