Jak si vybrat sluchátka

0

Sluchátka představují pro mnoho lidí důležitého zprostředkovatele zábavy. Umožňuje nejen poslech hudby kdykoli a kdekoli, ale také vytěsnit hluk z okolí. I v kanceláři znamenají pro uživatele způsob, jak omezit rušivé vlivy a s pomocí hudby se lépe soustředit na práci. Je jich na trhu mnoho různých druhů. Při výběru těch nejvhodnějších sluchátek pro Vás se dají doporučit následující čtyři kroky.

1.                Zamyslete se, jak vysoké máte nároky

S výjimkou designu jsou základní tři parametry, které budete při koupi sluchátek zvažovat, kvalita zvuku, hmotnost a cena. Konkrétní volba bude tedy z velké části záviset na tom, který z těchto faktorů je pro Vás nejdůležitější.

Jedny z nejdražších a nejluxusnějších modelů

Jedny z nejdražších a nejluxusnějších modelů

Aby sluchátka byla schopná produkovat silný zvuk o vysoké kvalitě, budou jejich komponenty pravděpodobně robustnější a lépe zpracované. To se samozřejmě odráží výrazně také v ceně.

Bezdrátová sluchátka lehká jako peříčko se často potýkají s nižší výslednou kvalitou zvuku. Pokud hledáte skutečně kapesní model, budete muset obětovat některé zvukové efekty.

2.                Seznamte se se styly sluchátek

Podle krytí se sluchátka dají dělit na otevřená a uzavřená. Otevřená sluchátka nemají reproduktor izolovaný od okolí, mohou tak být rušivá pro okolí a hodí se spíše na doma. Výhodou je ale zachování podnětů z okolí pro uživatele. Většina sluchátek je uzavřená.

Základní rozdělení sluchátek podle tvaru je na circumaurální, supraaurální a intramurální sluchátka podle jejich vztahu k ušnímu boltci. Celé ucho obepínají circumaurální sluchátka. Zpravidla poskytují nejvyšší komfort a kvalitu zvuku.

Supraaurální sluchátka ucho pouze překrývají. Je u nich obětována pohodlnost a izolace od okolí, ale kvalita zvuku zůstává převážně zachována a jsou výrazně menší. Klasickým zástupcem tohoto typu jsou Koss Porta Pro.

Ta špuntová umějí dobře držet

Ta špuntová umějí dobře držet

Intraaurální sluchátka se dále dělí na pecky a špunty. Mají hlavní výhodu ve své skladnosti a malé hmotnosti. Kvůli malé velikosti reproduktorů však často produkují zvuk o menší kvalitě. Protože jsou tak blízko u zvukovodu nebo zasunutá dovnitř, mnoho lidí je považuje za nejméně pohodlná a nejsou tak určena pro dlouhé hodiny poslechu.

Sluchátka se ještě dají rozlišit na klasická a bezdrátová. Spojení pomocí Bluetooth je již natolik spolehlivé, že nijak nezmenšuje kvalitu zvuku. Za vyšší cenu se tak člověk může osvobodit od kabelů.

3.                Vymezte účel sluchátek

Naprosté většině lidí slouží sluchátka primárně k poslechu hudby, specifické požadavky se ale liší podle okolností, za kterých budou sluchátka využívána.

Pokud je budete využívat v kanceláři a chcete poslouchat hudbu při práci, musí být dostatečně pohodlná i po několika hodinách nošení. Také by měla být schopna omezit rušení zvuky z okolí. Navíc k přirozené překážce mezi okolím a Vaším zvukovodem a přebytí okolí puštěnou hudbou mohou být sluchátka vybavena funkcí aktivního potlačení hluku. Okolní zvuky jsou tak selektivně eliminovány a nenarušují soustředění na práci. Hlasitost vlastní hudby se pak také dá snížit, čímž šetříte svoje uši.

Pro časté dojíždění nebo cestování letadlem budou požadavky obdobné jako pro kancelář. Například pro spánek v rušné kabině letadla je ale účinnost funkce aktivního potlačení hluku naprosto zásadní. Počítat však musíte s tím, že za taková sluchátka si připlatíte. Populární modely s velmi účinným potlačením hluku jsou Bose QuietComfort nebo Sony WH-1000X.

Sportovní sluchátka, která drží i při otřesech těla

Sportovní sluchátka, která drží i při otřesech těla

Při cvičení budete chtít sluchátka lehká a pevná. Aby zamezili ztrátě sluchátka při intenzivní aktivitě, volí uživatelé obecně intraaurální sluchátka (například pecky a špunty), která jsou blíže ke zvukovodu. Pro sportovní a venkovní použití by sluchátka měla být odolná prachu, potu i dešti. Bezdrátová sluchátka dávají svým uživatelům svobodu pohybu. Ve spojení s mobilní aplikací se ze sluchátek může stát virtuální trenér, jehož pokyny pomohou zlepšit Vaši kondici. Sportovní sluchátka mohou být vybavena senzory pro sledování tepové frekvence nebo pohybu.

S nízkou hmotností bezdrátových sluchátek je spojená menší výdrž baterie, stále je to ale několik hodin. Sluchátka Jabra Sport Coach Wireless zachovávají kabel mezi levým a pravým sluchátkem a dobíjí se pomocí microUSB. Úplně bez kabelu jsou pak například Jaybird Run True Wireless Sport a Samsung Gear IconX. Oba modely jsou nabíjené z pouzdra, které je taktéž vybaveno baterií. Sluchátka od Samsung mají vlastní paměť a samostatný režim přehrávání.

Při výběru sluchátek přizpůsobených ke hraní počítačových her se sledují odlišné parametry. Vysoce kvalitní, přirozený a jasný zvuk u nich nestačí. Hráč bude věnovat pozornost funkci prostorového zvuku 7.1, díky které bude vědět, odkud ve hře přichází daný zvuk (například střelba nebo kroky spoluhráče či protivníka). Důležitá je také kvalita basů, které často provází exploze a střelbu. Kvalitní sluchátka tak hráči umožňují rychleji reagovat na události ve hře. Nezbytností pro jasnou komunikaci hráčů je mikrofon, nejlépe s potlačením hluku.

Značkové produkty dlouhodobě vedou

Značkové produkty dlouhodobě vedou

4.                Porovnání kvality zvuku u vybraných modelů

Po stanovení rozpočtu, účelu a s ním spojených funkčních požadavků bude výběr sluchátek značně omezen a pravděpodobně Vám tak již padne do oka několik modelů. Poté je na čase pročítat recenze a komentáře, abyste se informovali o silných a slabých stránkách zvažovaných sluchátek. Ještě lépe poslouží návštěva kamenného obchodu, kde některá sluchátka budete moci vyzkoušet, protože zvuky a hudbu vnímá každý trochu jinak. Pokud se inspirujete názory ostatních uživatelů, dejte si pozor, zda rozdíly v osobních preferencích sdílíte.

Žádná sluchátka nebudou dokonalá. Cílem je najít ve Vaší zvolené cenové kategorii taková sluchátka, která nejlépe splňují Vaše funkční požadavky.


Kupóny

www.kuponovnik.cz/obchod/smarty-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/nej-ceny-cz

O autorovi

Domácí kuchyně, přírodní kosmetika, bylinky, zdravá výživa, ale i třeba cestování po ČR, to jsou témata, kterými žiji. Vzhledem k tomu, že mám dvě malé děti, dost se zajímám o produkty pro ně (oblečení, hračky, potraviny), a také o to, kde je dobře koupit.