Jak si správně vybrat nůž na kempování a survival?

0

Nůž neodmyslitelně patří do výbavy každého, kdo se alespoň někdy vypraví za hranice běžného konzumního života a chce strávit pár dní nebo alespoň víkend mezi vegetací. Takzvané kempingové neboli survivalové nože jsou dnes na trhu zastoupeny v široké nabídce a vybrat si pro sebe ten správný není zrovna snadné.

Asi ne nestane, že byste na první pokus vybrali model, který vám stoprocentně sedne. Ale můžete si díky našemu návodu značně zúžit výběr přesně na takovou skupinku nožů, mezi kterými pak už budete vybírat s vědomím, že každý z nich splní spoustu vašich požadavků na výbornou. Už prostě budete vědět, že nešlápnete vedle.

Pevný?
Pevný?

Nůž zavírací nebo pevný?

Je bez pochyb, že náročnější úkony, jako je práce se dřevem (ořezat klacík na opékání buřtů) nebo vykuchat králíka, to lépe zvládne nůž pevný, který nemá zavírací mechanismus, ale který je uložíte do pouzdra, pochvy. Naopak ty snadné úkoly, jako je například oloupat ovoce nebo přeřezat provázek, se snadno provedou i s nožem zavíracím, který díky často menší velikosti je na jemnou práci mnohem pohodlnější.

Jenže co když potřebujete nůž univerzální? Pak sáhněte po systému, tady po multifunkčním zavíracím noži, tzv. noži švýcarské armády. Má několik čepelí, několik integrovaných nástrojů, které můžete využívat na mnoho způsobů.

Délka čepele

Délka čepele, celkově velikost nože je tím nejdůležitějším aspektem, který rozhoduje o tom, jak moc je váš nůž pohodlný k nošení stále s sebou, ve své KPZ. Nehledě na to je v mnoha státech jasně definovaná maximální velikost nože, respektive délka čepele, kterou má člověk dovoleno nosit při sobě. Ve většině zemí jsou povoleny všechny nože s čepelí pod 10 cm.

Zavírací?
Zavírací?

Nejpohodlnější na stálé nošení s sebou jsou nože s délkou čepele pod 5 cm. Také s nimi zvládnete většinu běžných úkonů, jakými je řezání provázků, krabic nebo příprava ovoce.

Středně velké čepele měří do 10 cm. Jsou vhodnější pro náročnější úkony, lépe obstojí právě i venku, ve volné přírodě, pokud si budete muset pomocí nože obstarat přírodní materiály. Jsou o něco těžší, ale stále ještě se dobře nosí s sebou.

Materiál čepele

Další parametr, podle kterého budete svůj kempingový nůž vybírat, je také materiál čepele, zda bude ocelová nebo keramická. Keramické nože se u nás rozšířily před cirka patnácti lety, a od té doby mají své zastánce i odpůrce. Rozhodně nejsou zázračným receptem na to, aby nakrájené ovoce nezvětrávalo nebo aby mělo kouzelné zdravotní účinky. Ale keramika je lehoučká, což jistě výhodou je. Pojďme se podívat na základní vlastnosti obou materiálů.

Nerezová ocel

  • Obsahuje 12% (nebo více) chrómu
  • Poskytuje vynikající odolnost proti korozi s vysokou retencí hran
  • Je lépe odolná v podmínkách zvýšené vlhkosti
  • Kovové nože se snáze brousí, ale také to znamená, že se rychleji ztupí
  • Nerezová ocel je rozhodně nejlepší volbou pro kempování venku
Jakou čepel?
Jakou čepel?

Keramika

  • Ve srovnání s nerezovou ocelí je složitější ji naostřit, také se tak rychle neztupí
  • Je odolnější vůči rzi a déle udržuje ostrou hranu
  • Snadněji se zlomí, je zcela nepružná, při pádu nebo setkání s příliš tvrdým materiálem se vylamují kousky ostří, což je pak již neřešitelné
  • Keramika není tak citlivá na korozi jako nerezová ocel
  • Vhodný pro pohodlné krájené ovoce a zeleniny, v terénu však jen stěží použitelná

Další parametry ke zvážení

Tohle samozřejmě není vše. Zda zavírací nebo, jakou velikost a typ čepele, to jsou základní otázky, které musíte vyřešit, než se po nožích začnete dívat. Později se ještě budete rozhodovat, jaký si vyberete tvar čepele, jaký způsob zavírání nože, zámek, materiál střenky (rukojeti), nakonec ještě i celkový design.

Teprve pokud znáte účel, na jaký budete svůj kempingový nůž používat nejčastěji, a odpovíte si na otázky popsané výše, můžete začít vybírat. Většina nabídky se protřídí a zůstane vám jen několik podobných nožů, z nichž pak už nikdy nevyberete vyloženě špatně.


Kupóny

www.kuponovnik.cz/obchod/luxusni-noze-cz

O autorovi

Domácí kuchyně, přírodní kosmetika, bylinky, zdravá výživa, ale i třeba cestování po ČR, to jsou témata, kterými žiji. Vzhledem k tomu, že mám dvě malé děti, dost se zajímám o produkty pro ně (oblečení, hračky, potraviny), a také o to, kde je dobře koupit.