Jak ráno vstávat i bez kafe? Vyberte si některý z osmi triků!

0

Ranní vstávání není žádný med. Bez kávy nedáte ani ránu. Jenže pak se stane, že vám lékař nebo zubní hygienista doporučí, abyste se kávy vzdali, alespoň té ranní. A co dál? Jak teď vstávat, když probouzeč jménem kafe nebudete moci použít? Nevěšte hlavu, i bez ranní kávy můžete vstávat celkem lehce a s grácií. Jen se na to musíte předem připravit a naladit. Zde je osm triků, které vám (ne všechny najednou) mohou s ranním bezkávovým vstáváním pomoci.

1. Protažení, matka svěžesti

Když se hned v posteli protáhnete, budete vstávat mnohem svěžejší. Stačí se jen natáhnout za rukama a za nohama, trochu se prohnout v zádech a také u toho pořádně dýchat, nejlépe si rovnou zhluboka zívnout. Krev se v těle rozproudí a hned vám bude lépe, i navzdory tomu, že je teprve ráno a vy teprve lezete z pelíšku.

Jen pozor, pokud jste člověkem se sklonem ke svalovým křečím, hlavně pokud jste předchozí den měli větší fyzickou námahu. Pak na protahování opatrně, aby očekávané rozproudění krve neskončilo vyrobením velké bolesti v nohou nebo v zádech. Jestliže k této skupině lidí patříte, vždy se spoléhejte na preventivní hořčík a také na rozumné protahování.

2. Povzbuzující aromaterapie

Jsou aromatické látky, které doslova rozproudí energii v těle. Patří k nim esenciální oleje, hlavně ty citrusové, například citron, pomeranč, grep, limetka. Když si k nim hned po probuzení čichnete, jistě pocítíte vlnu větší chuti do dalšího dne.

Jak ráno vstávat i bez kafe?
Jak ráno vstávat i bez kafe?

3. Voda zázračná a energická

K fungování potřebujeme mít rozprouděnou krev. Protažení je sice super, ale pokud je krev příliš hustá nedostatkem tekutin (po celé noci), stěží se její proudění udrží v dostatečné rychlosti. A tak je potřeba dodat tělu sklenici vody, aby se krev naředila a mohla snadněji doproudit i do poslední vlásečnice. Když do vody dáte pár kapek citronu, efekt se zmohutní.

4. Pravidelný režim

Zkuste vstávat v pravidelnou denní dobu, a to i v případě, že jste šli spát později. Další den půjdete spát dříve, tělo si s dřívějším odchodem do postele poradí lépe než s pozdějším vstáváním. A jak o víkendech? O víkendech přece vstávat nemusíme, no ne?

budíka si dejte dál
budíka si dejte dál

5. Budík dávejte daleko

Budík nepokládejte hned k posteli. Ano, sice jím nechcete vzbudit partnera nebo partnerku, tak jej chcete vypnout co nejrychleji, ale každý hlasitý budík probudí všechny spáče v místnosti. Jestliže tedy vstáváte jako první, spolehněte se spíše na chytrý náramek, který vám bude vibrovat na ruce – opakovaně, dokud se nedostanete do svislé polohy a nezačnete se hýbat.

No, a jestliže jste v místnosti sami, dejte si budík tak daleko od postele, abyste při jeho zaklapávání museli nejdříve přejít alespoň půlku místnosti. Pak se samozřejmě už do postele nevracejte a protáhněte se třeba na koberci na zemi.

6. Plánovaný den

Předem naplánovaný den, do kterého se vešlo i něco příjemného, to je den, do kterého se vstává snadno i bez oné ranní kávy. Příjemné věci si můžete odbýt hned ráno a být jimi po zbytek dne dokonale nabitá, nebo na to běžte opačně.

Sice začněte den povinnostmi, ale během nich se těšte na to pěkné, co jste si naplánovali. Stačí chvilka čtení v klidu pokoje, smoothie s kamarádkou nebo pracovní oběd s kolegy, se kterými je vždy fajn „pokecat“.

Těšení se na příjemný hřeb dne vás dokáže nastartovat hned ráno. A že nemáte nic příjemného, co by se dalo použít? Tak se porozhlédněte okolo sebe a něco vymyslete. Nebo se poptejte svých známých, třeba vám poradí libůstky, které vás opravdu zaujmou.

Jak ráno vstávat i bez kafe?
Jak ráno vstávat i bez kafe?

7. Hudba není sprosté slovo

Co takhle nějaké energické hity hned po ránu! Že se vám to zdá divné? Divné možná, ale rozhodně ne marné. Vyzkoušejte si pustit si své oblíbené hity, klidně i velmi staré. Nejdříve je pouštějte tišeji, postupně ale přidávejte na hlasitosti (pokud tedy nikoho nebudíte). A uvidíte, že budete odcházet z domu s pocitem větší energie než po dvou ranních kávách.

Jen pozor, při poslouchání hudby se snadno zapomíná na plány a úkoly. Takže pokud máte ráno něco udělat, zařídit, zabalit, připravit, vždy si to večer napište na dobře viditelné místo. Jinak byste ve víru tance mohli zapomenout, co jste to vlastně měli udělat.

8. Vlažná sprcha

Nic neosvěží víc než vlažná sprcha, dokonce ani ta studená ne. Tak ji zkuste!


Kupóny

www.kuponovnik.cz/obchod/drmax-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/supraphonline-cz

O autorovi

Domácí kuchyně, přírodní kosmetika, bylinky, zdravá výživa, ale i třeba cestování po ČR, to jsou témata, kterými žiji. Vzhledem k tomu, že mám dvě malé děti, dost se zajímám o produkty pro ně (oblečení, hračky, potraviny), a také o to, kde je dobře koupit.