Jak prodloužit životnost monitoru?

0

Abyste se o monitor mohli správně postarat a prodloužit jeho životnost, je nejprve nutné znát faktory, které životnost monitoru ovlivní, které ji zkrátí a které obrazovkám naopak svědčí. Takže než si monitor přivezete domů nebo pokud máte doma novější kousek, přečtěte si, čemu se vyhnout a co jim naopak dopřát.

První momenty jsou lidé pečliví, na údržbu už pak ale nedbají

Zákazníci jsou obecně velmi pečliví, co se týká výběru obrazovky. Rozhodování je ovlivněno rozlišením, šířkou pásma, obnovovací frekvencí, schopností obnovení barev atd. Jenže tím jejich péče a pozornost často končí, po zakoupení ignorují údržbu, která je základním předpokladem dostatečné životnosti obrazovky.

Ignorovaná údržba vede k problémům, kterými jsou nejen zkrácení životnosti displeje, ale i brzké snížení kvality zobrazení. Podle statistik servisů je 50 % selhání displeje způsobené špatnými okolními podmínkami, 30 % je způsobeno nesprávným provozem nebo nesprávným zacházením a pouze 20 % obrazovek je přirozeně poškozených v důsledku špatné kvality nebo stárnoucích komponentů. Je tedy zřejmé, že je důležité o displej správně pečovat.

Teplota

Základním důležitým faktorem je teplota. Pokud je okolní teplota příliš nízká, krycí deska uvnitř CRT se zdeformuje, což způsobuje, že se obrazovka jeví jako nepravidelný barevný blok, je deformovaná. Podchlazení má za následek pohyb a rozmazání nebo chvění magnetického pole, což vede ke chvění obrazu.

Zvláštní připomínka: Pokud byl monitor právě přenesen zvenčí, kde je teplota okolo nuly a nižší, nezapínejte jej okamžitě. Vevnitř totiž doje k orosení, materiály změní svou velikost a při příchodu elektrického proudu by se mohl displej zničit.

Pokud je okolní teplota naopak příliš vysoká, má to za následek tepelné poruchy komponentů obvodu a poškození displeje, vyzařovaný obraz může být méně jasný a práce s monitorem méně pohodlná.

Monitor Samsung
Monitor Samsung

Široký výběr monitorů najdete na stránkách Euronics.cz

Vlhkost

Pokud je vlhkost příliš vysoká, dostane se i dovnitř do monitoru. Pak může dojít k probití poškození FBT nebo jiných komponentů. Pokud dojde k rosení nebo kapičkám vody, dávejte si pozor, i když v takovém případě se jedná o opravdu extrémní stav. Následkem by mohl být zkrat a větší poškození. Pokud je v okolí příliš sucho, teoreticky by se mohla vygenerovat statická elektřina, což může vést k úrazu elektrickým proudem, zranění lidí nebo poškození obvodu.

Prach

Anodové napětí uvnitř displeje je 20 kV / 30 kV, což snadno přitahuje prach ve vzduchu, s tím máme všichni své bohaté zkušenosti. Když je displej umístěn v prašném prostředí, prach je zařízením nasáván a hromadí se na desce plošných spojů. Výsledkem je špatný rozptyl tepla a poškození komponent obvodu displeje. Dokonce se může podle odborníků stát, že komponenty obvodu změní hodnotu.

Co s prachem? Nejlepším řešením je protiprachový kryt, který se na monitor nasadí po každém použití. Pohodlné to sice vůbec není, ale účinné ano. I prachový kryt je nutné jednou ta čas vyprat.

Monitor AOC
Monitor AOC

Světlo

Obrazovka displeje nesmí být vystavena přímému slunečnímu světlu ani jinému silnému světlu, protože fotony urychlují stárnutí fosforu CRT. Kromě toho jsou naše oči při silném světle náchylné na únavu, pohodlí sledování displeje v příliš silném světle je veškeré žádné.

Správné umístění vyžaduje monitor i z pohledu bezpečnosti, vždy jej musíte mít nejen na správném místě z pohledu dopadu světelných paprsků, ale také na bezpečném a stabilním místě, nejlépe na pracovním stole, odkud nemůže být náhodně shozen například při procházení okolo stolu.

Vzduch

Pokud pracujeme u monitoru, předpokládá se, že sedíme v čistém prostředí bez příměsi kyselých, korozivních a jiných plynů. Jestliže však potřebujeme mít monitor v místech, kde my sami používáme respirátor nebo jiné ochranné dýchací pomůcky, nebude se tu dařit ani monitorům.

Antistatický nátěr na povrchu CRT se naruší a komponenty obvodu by se mohly předčasným stárnutím poškodit. Ale nemusí jít ani o tak extrémní případy. Monitorům nesvědčí například ani přítomnost v místnosti, kde se spaluje plyn (plynové sporáky), kde se topí tuhými palivy apod.


Kupóny

www.kuponovnik.cz/obchod/euronics-cz

O autorovi

Domácí kuchyně, přírodní kosmetika, bylinky, zdravá výživa, ale i třeba cestování po ČR, to jsou témata, kterými žiji. Vzhledem k tomu, že mám dvě malé děti, dost se zajímám o produkty pro ně (oblečení, hračky, potraviny), a také o to, kde je dobře koupit.