Jak přilákat děti ke knihám?

0

To je zapeklitá otázka s ještě zapeklitější odpovědí. Když se porozhlédneme okolo sebe, jistě potkáme plno inspirace, jak na to.

Děti hledají, co je zaujme. Mnohdy dávají přednost snadnější zábavě ve formě sledování pohádek a různých videí, často rády hrají počítačové hry. Pobudit zájem o dobrodružství ukryté v knihách lze i přesto v téměř každém věku a v téměř každém dítěti. Jen se na to někdy musí „od lesa“.

My jsme se trochu porozhlédli a přinášíme vám osm tipů, jak zvýšit zájem dětí o knihy. Můžete zkusit třeba jen některé z nich, ale i všechny do kupy, navzájem se totiž nijak nevylučují!

1. Zkuste večerní čtení nebo čtení i před poledním spaním.

V knihách čeká dobrodružství i odpočinek

V knihách čeká dobrodružství i odpočinek

Když budeme dětem číst před spaním, zvyknou si na to, přirozeně se zklidní a bude se jim lépe usínat. Časem si z toho vytvoříme příjemný rituál, který nás bude provázat skoro každý den.

Děti brzy začnou být zvědavé, cože se to v jejich knížkách bude zase odehrávat. Nebo si možná zamilují jednu knihu na delší období, vám z toho sice už půjde hlava kolem, ale základ vztahu ke knihám bude postavený.

2. Vezměte je tam, kde se čte.

Někdy se děti nadchnou pro knihy, u kterých byste to vůbec nečekali.

Někdy se děti nadchnou pro knihy, u kterých byste to vůbec nečekali.

Třeba na živé čtení dětských knih. Anebo do knihovny, kde se vám budou moci věnovat knihovnice a knihovníci. V knihovně je mnohem širší nabídka titulů, než jakou můžete dětem poskytnout doma. Třeba se děti začnou zajímat o úplně jiné knihy, než byste předpokládali.

Zaměstnanci knihovny navíc mohou dětem dát zase jiný pohled na knihu, mohou je svým vyprávěním o knihách přímo nadchnout.

3. Přečteš mi, prosím?

Tady můžeme uplatnit i variantu „Přečteš, prosím, sestřičce/bráškovi?“

A vůbec se nemusí jednat o klasické čtení slov a vět, stačí číst obrázky. Možná budete překvapení, co všechno si děti dokáží k těm krásným obrázkům domyslet.

4. Originální knihy na míru

Vaše dítě může třeba potkat vílu Fialku.

Vaše dítě může třeba potkat vílu Fialku.

Všechny děti mají rády, když jsou příjemně středem pozornosti. Některé se přitom stydí, jiné to vyloženě baví, ale potěšeno je v této situaci každé z nich.

Dopřejme našim dětem, aby byly středem pozornosti v celé knize, aby bylo dokonce jejím hrdinou!

Že neumíte psát a tisknout knihy, a proto nemůžete ani umístit své dítě do nějaké knihy v roli hrdiny? To ale vůbec nevadí! Udělají to za vás v nakladatelství.

Některá totiž mají přichystány příběhy pro kluky či holky v různém věku. Stačí si knihu vybrat, objednat, sdělit jméno dítěte, případně sourozence či kamarád,a kde dítě bydlí. Kniha na míru bude pak brzy u vás doma. A to by bylo, aby se dítě o knihu, kde je hlavním hrdinou, nezajímalo!

5. I fotokniha se počítá

Prohlížejí si vaše děti rodinné fotky? Je jedno, jestli jen v tabletu nebo i ty vytisknuté. Sesbírejte pěkné fotky od jejich narození, poskládejte je, sepište k nim trefné komentáře nebo příběh jejich dosavadního života. A nechte vyrobit fotoknihu. Je to sice náročnější na čas, ale uvidíte, že zabodujete!

6. Audiokniha je také kniha.

Zatím na to možná nejsme tolik zvyklí – na poslouchání knih z přehrávače. Ale i audiokniha je knihou a najít se v tomto způsobu zábavy mohou převážně děti starší, které již tolik kontaktu s námi rodiči nevyhledávají. Audioknihy jim sice nepomohou natrénovat čtení. Ale zaručeně jim rozšíří slovní zásobu.

7. A co třeba kniha elektronická?

Elektronické knihy bývají pro děti někdy přijatelnější variantou.

Elektronické knihy bývají pro děti někdy přijatelnější variantou.

Děti milují moderní elektroniku. Zkuste jim nabídnout čtečku a v ní nějakou zajímavou knihu plnou veselého napětí.

Třeba jim tento formát knihy bude vyhovovat lépe než ten klasický, papírový.

8. Také si občas něco přečtěte!

Co si budeme povídat, děti se učí nápodobou. A když uvidí s knihou vás, je dost pravděpodobné, že po ní sáhnou také.

Tak co, zkusíte to?


Kupóny

www.kuponovnik.cz/obchod/cestovatelskyobchod-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/jahrdina-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/mrakyhracek-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/vltava-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/amazon-com
www.kuponovnik.cz/obchod/audioteka-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/alza-cz

O autorovi

Domácí kuchyně, přírodní kosmetika, bylinky, zdravá výživa, ale i třeba cestování po ČR, to jsou témata, kterými žiji. Vzhledem k tomu, že mám dvě malé děti, dost se zajímám o produkty pro ně (oblečení, hračky, potraviny), a také o to, kde je dobře koupit.