Jak popohnat naše spalování po vánočním zahálení?

0

Mnohdy není vůbec jednoduché dostat se po svátcích zpět do kondice. A někdy ani do kalhot, které jsme nosili ještě v polovině prosince – než jsme začali péct cukroví a chystat oříšky a další dobroty na vánoční tabuli.

Můžeme si však v našem úsilí pomoci s tzv. spalovači tuků. Tedy těmi, co jsou vyrobeny na přírodní bázi. Pomohou nastartovat metabolismus, zahřejí nás během zimy a zvýší úspěšnost při zimních snahách o formování postavy.

Je několik druhů spalovačů …

Bez pohybu nespálíme nic - ani s pilulkami

Bez pohybu nespálíme nic – ani s pilulkami

… a to například termo spalovače, l-karnitin, komplexní spalovače, CLA a HCA, kofein nebo lecitin. Každý z nich má jinou hlavní účinnou složku a také funguje na jiné bázi. Pojďme se na ně trošku podívat:

Termo spalovače

Termogenní spalovače už svým názvem napovídají, že fungují na principu termogeneze. Ta je vyvolána zejména fyzickou aktivitou. Při ní se naše tělo rychleji, více a na delší dobu zahřeje. Tím se urychlí spalování tuků. Také se zvýší rychlost našeho metabolismu.

Výsledkem kombinace pohybu a termogenních spalovačů je skutečnost, že tuky se pak spalují i tehdy, když zrovna necvičíme. Časem však opět musíme proces restartovat pohybem.

L-Karnitin

L-Karnitin je k dostání často v tekuté formě

L-Karnitin je k dostání často v tekuté formě

Látka s důležitou rolí v energetickém metabolismu, to je L-Karnitin. Pracuje tak, že přenáší mastné kyseliny k mitochondriím. To jsou elektrárny našich buněk. Zde jsou mastné kyseliny spáleny a přeměněny na energii.

Když tělu dodáme více L-Karnitinu, zajistíme, že v buňkách bude více dostupného pohonu pro výrobu energie. Odkud L-Karnitin mastné kyseliny bere? Samozřejmě, že zejména v tucích. Když tělu dodáme dodatečný L-Karnitin, zvýšíme množství energie v našem těle, budeme méně unavení, bude nám tepleji a ještě napomůžeme rychlejšímu spalování tuků, také zvýšíme detoxikaci organismu.

Ale ze všeho nejvíc platí, že aby byly buňky nuceny vyrábět více energie, musí na to přijít požadavek. Ten zajistíme jedině pohybem. Pokud se nebudeme hýbat, stěží budou naše buňky chtít vyrobit více energie – nebudou k tomu mít důvod. I proto se L-Karnitin užívá cca 30 minut před cvičením.

Komplexní spalovače

Kdo říká, že bychom se při hýbání nemohli dobře bavit?

Kdo říká, že bychom se při hýbání nemohli dobře bavit?

Tento druh spalovačů ocení spíše lidé, kteří se aktivně věnují fitness, posilování a body buildingu. Komplexní spalovače totiž obsahují i složky, které pomáhají v rýsování postavy.

Obsahují jak nestimulační složky – například L-karnitin, CLA, chrom; tak ty stimulující – kofein, synefrin, zelený čaj. A k tomu všemu ještě balíček vitamínů a minerálů.

CLA a HCA

Spalovače označované zkratkami: CLA pro konjugovanou kyselinu linolenovou a HCA pro kyselinu hydroxycitrónovou. Obě látky nejenže pozitivně ovlivňují snižování hmotnosti, zároveň zvyšují množství svalové hmoty, dokonce dokáží zpomalovat přeměnu sacharidů na tuky a také snižují chuť k jídlu.

CLA aktivně brání úbytku svalové hmoty, kdežto HCA zpomaluje přeměnu sacharidů na tuky, tělo tedy s její pomocí energii přednostně spálí a tolik ji neusazuje.

Kofein

Nabudit se kofeinem je jeden ze způsobů, jak spáitt více tuků

Nabudit se kofeinem je jeden ze způsobů, jak spáitt více tuků

Notoricky známá látka nejen stimuluje mozek v době, kdy potřebujeme zůstat déle bdělí, také vyvolává vyšší energetický výdej – právě proto, že tělo je čilejší a podává vyšší výkony. Kofein před cvičením dokonale nabudí, a díky tomu dokážeme spálit další energii, a tedy i tuk.

Lecitin

Výtěžek ze sójových bobů v podobě lecitinu se používá zejména ke snižování hladiny cholesterolu, zlepšování paměti či během regenerace po extrémnější fyzické zátěži. Dokáže to díky cholinu, který je účinný právě při odbourávání a spalování tuků.

Mimo jiné zlepšuje lecitin využití bílkovin v těle, takže i po větším cvičení máme dostatek stavební hmoty na regeneraci a posílení svalů. Tím se také urychluje metabolismus na delší období než jen hodinku po cvičení.

Lecitin se doporučuje jako doplněk k ostatním spalovačům tuků.

Nejdůležitější doplněk ke všem spalovačům se však koupit nedá

S pohybem nám může pomoci třeba nás pejsek

S pohybem nám může pomoci třeba nás pejsek

A který že to je? Pohyb. A také rozumná strava, v menších porcích a častěji.

Spalovače tuků pomohou. Ovšem jen tam, kde vyvineme i jinou snahu než pouhé polykání pilulek.


Kupóny

www.kuponovnik.cz/obchod/pilulka-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/gymbeam-cz

O autorovi

Domácí kuchyně, přírodní kosmetika, bylinky, zdravá výživa, ale i třeba cestování po ČR, to jsou témata, kterými žiji. Vzhledem k tomu, že mám dvě malé děti, dost se zajímám o produkty pro ně (oblečení, hračky, potraviny), a také o to, kde je dobře koupit.