Jak na výběr vysavače? Začněte u filtru

0

Pokud se chystáte na výběr nového vysavače, je dobré se zaměřit na ty, které mají nejnovější filtry, jde o tzv. HEPA 12 a HEPA 13 filtry. Jejich nespornou výhodou je fakt, že dokáží odfiltrovat i velmi jemné částice vysávaného prachu. Všechno ostatní jsou doplňkové funkce, které zvyšují pohodlí při používání vysavače.

Nerozhoduje počet filtrů, ale jejich kvalita

  Jakmile ve vysavači nenajdete HEPA filtr, jděte od něj rovnou pryč. I kdyby výrobce udával, že vysavač má pět či sedm filtrů, ale ani jeden z toho nebude HEPA, nikdy nedosáhne vysavač nutné úrovně filtrace tak, aby vypouštěný vzduch nebyl plný prachových mikro částeček, kterým se nadmíru líbí v našich dýchacích cestách.

I tak ale platí, že u vysávání bychom vždy měli mít otevřená okna. Čím více bude vzduch cirkulovat, tím menší koncentrace prachu se u nás doma vytvoří. A po vysávání by měl následovat úklid prachu jako takového – ovšem třeba až za hodinu, až si tzv. sedne.

Jak je to s watty?

Tady je to podobné, jako s filtry. Ne, že by se kvalita wattů ve vysavačích lišila, to jistě ne. Ale liší se účinnost vysavače jednak podle kvality motoru, ale také podle toho, jak je tvarovaná sací kobercová či podlahová hubice, případně rotační kartáč.

Může se totiž stát, že vysavač s nižším příkonem vám vysaje lépe než vysavač s příkonem hrubě přes 1000 W. Proto se při výběru vysavače zaměřte hlavně na sací výkon, ale pozor, jen na ten, který byl výrobcem naměřen pro kobercovou hubici (kartáč), resp. její trysku.

Délka kabelu a příslušenství

Délka kabelu je důležitá zejména tam, kde je větší domácnost, aby se během vysávání nemuselo přepínat mezi zásuvkami. Pokud máte byt běžné velikosti a zásuvku také někde uprostřed, měl by devítimetrový kabel pohodlně stačit (jistou délku má pak ještě i vysavač a hubice – součet délky celého vysavače nese název akční rádius).

Sáček nebo nádobu?

Sáčkové vysavače jsou vhodnější hlavně pro alergiky a astmatiky, protože manipulace s vysátými nečistotami je hygienická – tedy bez kontaktu s nimi. Provoz takového vysavače se sice během let mírně prodražím, ale vykoupí se pohodlností a snadností manipulace.

Kdo chce za každou cenu ušetřit na nákupu sáčků, nechť pořídí vysavač bezsáčkový. Musíte však potom počítat s většími či menšími komplikacemi při vyprazdňování nádoby. Jednak to musíte dělat venku, jednak nejlépe kompresorem. A hlavně se toho pak nenadýchat.

Srovnávací testy nejsou nikdy k zahození

Pokud chcete vědět, s jakými vysavači máte tu čest, mrkněte na srovnávací testy. Tam sice nemusejí být porovnány zrovna ty vysavače, mezi kterými vybíráte, ale alespoň se podíváte, jak celkově dopadá výrobce, od kterého byste si vysavač rádi vzali.

A pamatujte, že multifunkční vysavače jsou kapitolou samy pro sebe.


Kupóny

www.kuponovnik.cz/obchod/eproton-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/mall-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/kasa-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/dtest-cz

O autorovi

Domácí kuchyně, přírodní kosmetika, bylinky, zdravá výživa, ale i třeba cestování po ČR, to jsou témata, kterými žiji. Vzhledem k tomu, že mám dvě malé děti, dost se zajímám o produkty pro ně (oblečení, hračky, potraviny), a také o to, kde je dobře koupit.