Jak na výběr kuchyňského robota I

0

Koronakrize a nucená karanténa nám ukázaly, že návrat k domácímu vaření není vůbec špatný. Spousta lidí začala péct domácí pečivo, aby se v maximální možné míře mohla vyhnout návštěvám obchodů, jiní si dokonce začali vyrábět vlastní nakládané dobroty a mražené zásoby na dny, kdy není zrovna moc času na dlouhé vyvařování. Ujala se dokonce i výroba domácích uzenin.

Ke všem těmto dobrotám se skvěle hodí kuchyňský pomocník v podobě robota nebo více přístrojů, které nám pomohou zvládnout tu nejnáročnější manuální práci během vaření, pečení, nakládání, zavařování. Jenže jak ho vybrat? Podle čeho se řídit – a dát přednost jednomu univerzálnímu přístroji nebo raději více kouskům, ale specializovanějším?

Podíváme se na nejdůležitější parametry, podle kterých se při výběru kuchyňského robota rozhodovat.

1. Konstrukce (použité materiály)

Kuchyňské roboty mohou být v plastovém nebo v kovovém provedení, a to jak na plášti, tak zejména vevnitř. Proto jedna z prvních věcí, kterou byste u robota měli hledat, je „materiál vnitřních převodů“, doporučujeme kovový, pokud máte v plánu robota používat pravidelně, většího robota a s větším množstvím zpracovávaných surovin – pro větší rodinu.

Philco

Jestliže bude robot spíše jen do počtu, občas na něm uděláte těsto z půl kila mouky anebo šlehačku, krém, sníh z bílků, nemusíte se bát ani převodů plastových. Takový robot bude výrazně levnější a svou práci také odvede. Jen musíte myslet na to, že ho nesmíte přetížit a také není možné jej používat (několikrát) denně.

Velkou nabídku robotů najdete v obchodě Datart.cz.

2. Výkon

Kuchyňské roboty mají výkon od cirka 500 W do (zatím) 2 000 W, přičemž ty druhé jmenované už jsou na pomezí mezi domácími roboty a profi zařízeními do menších provozoven. Pro menšího robota pro malou domácnost klidně stačí 600 – 1000 W, ale velká rodina by se měla ohlížet po robotovi s výkonem až okolo 1 500 W, respektive přijatelným minimem je 1 200 W.

Povinnou součástí pak je tepelná pojistka a samozřejmě bezpečnostní pojistka proti nechtěnému spuštění. Na trhu najdete i roboty se dvěma motory, které se vzájemně střídají a při práci doplňují, ale pozor, výrobce často udává výkon jako součet obou motorů, jenže při práci jede většinou jen jeden z nich – zapojují se podle toho, jak těžká úloha před nimi stojí.

Méně univerzální

3. Velikost nádoby

Míchací nádoba bývá nejčastěji nerezová, což je materiál schválený i pro velké gastro provozy. Dobře se s ním zachází, snadno se čistí, u lepších robotů je dokonce možnost ji dávat do myčky, pokud se do ní vejde. Metly a háky, které se pohybují takzvaným planetárním systémem míchání, se mohou o stěnu nerezové mísy otírat, aniž by ji poškrábaly, poškodily. Díky tomu bude zpracované opravdu vše, nic nezůstane viset po stranách.

Menší roboty nabídnou mísy s cirka třemi litry objemu, ty velké mají až 7 litrů. Ale pozor, vždy je nutné hledat údaj „využitelný objem“, protože mísa musí být větší než náplň, aby se v ní dalo pohodlně míchat. Dalším důležitým údajem je maximální váha piškotového těsta, kynutého těsta a také těsta na chléb nebo na nudle. Pokud chcete zpracovávat větší objem tuhých těst, jakým je například těsto na nudle nebo na cukroví, tento údaj si nikdy nezapomeňte v parametrech vyhledat. Někdy není součástí základního popisu v e-shopu, ale bývají ke stažení manuály, kde se vše dočtete.

 Pak je tu ještě kryt na mísu, zda je v balení. Ten bývá otevírací, aby v něm mohly pochodovat metly a háky, ale aby se dal uzavřít a skladovat vše v původní míse, když třeba chcete nechat zpracované suroviny odpočinout.

Malá Eta

4. Zpracovatelné množství surovin (min a max)

S velikostí mísy a s výkonem robota souvisí i minimální a maximální možné množství zpracovávaných surovin. To minimální je stejně důležité jako ono maximální, neboť když pořídíte velkého robota, budete se pak divit, že vám sníh ze dvou bílků neudělá, bude potřebovat minimálně čtyři, aby se „chytil“a sníh k něčemu vypadal.

To stejné platí například se šlehačkou a podobnými dobrotami, které ne vždy potřebujeme v tak velkém množství. Když budete chtít velkého robota, dejte přednost tomu, který může mít dvě mísy různé velikosti, abyste v té menší mohli zpracovat to, čeho bude potřeba opravdu jen troška.

Recezne robotů si můžete projít na tomto odkazu.


Kupóny

www.kuponovnik.cz/obchod/datart-cz

O autorovi

Domácí kuchyně, přírodní kosmetika, bylinky, zdravá výživa, ale i třeba cestování po ČR, to jsou témata, kterými žiji. Vzhledem k tomu, že mám dvě malé děti, dost se zajímám o produkty pro ně (oblečení, hračky, potraviny), a také o to, kde je dobře koupit.