Jak na první pohled poznat kvalitu trička aneb jaké tričko se nezkroutí a nezažmolkuje hned po prvním vyprání?

0

Většinou je to sázka naslepo – bude to tričko dobré nebo nebude? Zkroutí se hned po prvním vyprání nebo dlouho zůstane ve správném tvaru? Srazí se? A o kolik? Poradíme vám, na co se zaměřit, abyste hned věděli, na čem s nabízeným tričkem jste.

Gramáž není všechno

Vysoká gramáž textilu, ze kterého je triko ušito, ještě není zárukou kvality materiálu. Stopadesátigramová látka (150g na metr čtvereční) může být mnohem kvalitnější než látka dvousetgramová nebo dokonce látka s gramáží 220 g/m2 (ale to už je spíše na lehkou mikinu). I látka s vysokou gramáží se může výrazně srazit hned po prvním vyprání.

S malým sražením počítají i normy

Každé triko se po vyprání o trochu srazí. Je to běžné i u těch nejkvalitnějších triček a počítají s tím i normy, které stanovují procento sražení, co ještě vyhovuje požadavkům na kvalitní materiál). Voda a zejména pohyb látky v ní s následným schnutím totiž působí na jednotlivá vlákna a ta se do sebe během procesu zaklesnou, zmenší se mezery mezi jednotlivými oky.

Složení materiálu vypovídá nejen o kvalitě, ale i o pohodlí

Teď se bavíme o tričkách na běžné nošení – ne o funkčních materiálech. I běžná trika se vyrábějí s příměsí průmyslových látek, zejména  elastanu, polyesteru apod. Čím více umělých látek, tím hůře se v tričku budeme cítit. Největší komfort je v bio bavlně, protože je pěstovaná tradičními metodami, a proto je jemná a velmi příjemná na dotek. Průmyslově pěstovaná bavlna tyto vlastnosti zdaleka nemá.

Prohlédneme si povrch trička

Pokud to jde, prohlédneme si povrch trika, nejlépe proti světlu a tak, že triko „na placato“ zvedneme do výšky očí. Čím chlupatější materiál je, tím hůře bude vypadat hned po prvním vyprání. Žmolky a hrubá místa na sebe nenechají dlouho čekat.

Sledujeme i olemování, zejméná průkrčníku – musí být natolik pružné, aby vždy bylo schopné se vrátit do původního stavu.

Velmi záleží na ušití trika.

Nejen materiál, ale i stříhání je pro kvalitu a trvanlivost trička naprosto zásadní. Správně střižené triko poznáme zejména díky bočnímu švu. Jak?

Oka úpletu totiž musejí běžet kolmo ke švu, nikoliv šikmo.

Proč jdou u méně kvalitních trik oka do švu šikmo? Důvody jsou v podstatě dva – jednak je náročné ve velkovýrobě udržet střih úplně rovně a jedna se šikmým střihem dá vyšetřit materiál na několik dalších trik.

Příště už budete vědět, zda koupit nebo ne 😉


Kupóny

www.kuponovnik.cz/obchod/tchibo-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/bezpotisku-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/trikovnik-cz

O autorovi

Domácí kuchyně, přírodní kosmetika, bylinky, zdravá výživa, ale i třeba cestování po ČR, to jsou témata, kterými žiji. Vzhledem k tomu, že mám dvě malé děti, dost se zajímám o produkty pro ně (oblečení, hračky, potraviny), a také o to, kde je dobře koupit.