Jak na podzimní splíny? Zkuste přírodní antidepresiva! (1)

0

Není to nic složitého, stačí mít jen pár informací a chuť je vyzkoušet! Podzim je definitivně tady. Letos se sice léto prodloužilo v podstatě o měsíc, oproti běžnému kalendáři, ale už nám to začne tak jako tak – chladné, vlhké a strašně vlezlé počasí, výrazně krátké dny, málo sluníčka, stále zima a nevlídno, prostě: není o co stát. A to, co nás čeká, bude příjemné a vlídné ještě méně. Zima je prostě na krku, vyhnout se jí nelze a musíme se jí nějak prokousat.

Tahle vidina dobrou náladu nepřinese. Takže si k dobré náladě musíme pomoci sami. A není to až tolik těžký úkol. Stačí jen vědět, do čeho se pustit, co si dopřát nebo čím se odměnit. Pojďme se podívat na deset tipů na přírodní antidepresiva, která nám s podzimními splíny a zimními depresemi pomohou spolehlivěji než chemické přípravky na předpis. A co víc, podpoří i naše zdraví a imunitu, takže ve výsledku trefíme několik much jednou ranou. To už za vyzkoušení stojí!

Přírodní antidepresivum č. 1 – bylinky

Ano, už to možná zní jako klišé, ale bylinky mají téměř kouzelnou moc. Vždyť ve starověkých i středověkých apatykách se to léčivými přípravky z bylin vždy jen hemžilo. A naše současné léky jsou ve valné většině založeny na původním základu bylinných látek, které dokázaly pomoci s mnoha problémy. Stejné je to v oblasti depresí, špatné nálady nebo únavy. Stačí vědět, po které bylince sáhnout.

třezalka

třezalka

Třezalka proti špatné náladě

Třezalka je odvěkou bylinkou na nervy. Známý třezalkový odvar by měl pít každý, kdo se cítí podzimem podrážděný, kdo pociťuje nedobrou náladu při sebemenším pomyšlení na nadcházející zimní problémy a komplikace spojené se sněhem, náledím, studeným vichrem, prostě se vším, co k zimě patří. A nemusíte se bát, že by vyvolávala ospalost. Nikoliv. Netlumí celý mozek. Jen ta místa, která jsou zodpovědná za špatnou náladu. A v tom je největší kouzlo třezalky, bylinky zalité sluncem.

Bazalka proti úzkostem

S úzkostmi způsobenými obavami, jak zvládnete všechny zimní nástrahy, včetně krátkých tmavých dnů, pomůže bazalka. Umí totiž úzkosti účinně tlumit. A to díky silicím, které příznivě ovlivňují nervovou soustavu. Dokonce i tlumí bolesti hlavy vyvolané stresem. Zlepšuje náladu, zahání splíny – a to dokonce účinněji než alkohol. A samozřejmě bez následků.

Levandule pro lepší spaní

Podzimní dny přímo vyzívají k delšímu spánku. Jsou totiž kratší. Dřív se setmí, později rozední. No, do práce sice chodíme stále na stejnou hodinu, ale nezapomeňte, že od listopadu budeme vstávat o hodinu později. Můžeme chodit spát o hodinu dříve, protože světelné podmínky k tomu přímo navádějí. A tak je fajn si díky levanduli pojistit kvalitní hluboký spánek plný střídavých fází spánku hlubokého a lehkého. Ten je totiž tím nejpřínosnějším. Levandule zklidňuje a umožňuje mozku snadněji se ponořit do hlubokých vln spaní. Podobnou službu poskytne i meduňka.

Heřmánek

Heřmánek

Heřmánek na probuzení

Po dobrém spaní je nutné se i dobře probudit. Jestliže se však v podzimních a pak i zimních ránech ne a ne rozhýbat, je potřeba pomoci bylinkovým šťouchnutím. Tím je heřmánek, který umí zvýšit chuť do života, dodat energii, prostě nakopnout do náročného dne plného pracovních povinností (nebo o víkendu povinností rodinných).

Nezapomínejme na kozlík

Kozlík lékařský dokáže podobná kouzla jako dříve zmíněná třezalka. Tlumí deprese, je známý tišícími účinky při stavech úzkosti, nespavosti a neklidu. Podpoří klidný a hluboký spánek. Ale pozor, má sedativní účinky, proto jej pijte až večer, kdy víte, že půjdete brzy spát. Pití ráno nebo během dne, zejména ve větším množství a koncentraci doporučit nelze. Leda byste si přáli mít velmi klidný a prolenošený víkend.

čočky

čočky

Přírodní antidepresivum č. 2 – luštěniny

Přestože se jim někteří lidé vyhýbají kvůli problémům při trávení, měli bychom luštěniny do jídelníčku občas zařadit všichni. Zejména čočku, fazole a cizrnu. Všechny totiž obsahují nejen kvalitní výživné látky, ale také komplexní složité sacharidy, které umějí v mozku vybudit tvorbu serotoninu, takzvaného hormonu štěstí.

K tomu si přidejte vysoký obsah kyseliny listové, která je také spolutvůrkyní dobré nálady. A v neposlední řadě vyzdvihněme ještě i širokou škálu dalších vitamínů skupiny B, které se na stavech naší mysli dokáží výrazně podílet – při nedostatku jej zhoršují, při dostatečném zásobení jej výrazně zlepší.

čočoky

čočky

Pro příště

Jaká jsou další antidepresiva, na kterých si jistě také pochutnáte? O tom si povíme příště.

 

Luštěniny můžete výhodně nakoupit třeba i s dovážkou až domů. Mrkněte na Rohlík.cz. Jestliže si dáváte záležet na konzumaci bio bylinek i luštěnin, hledejte ve specializovaných eshopech, třeba u Countrylife.cz.


Kupóny

www.kuponovnik.cz/obchod/countrylife-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/rohlik-cz

O autorovi

Domácí kuchyně, přírodní kosmetika, bylinky, zdravá výživa, ale i třeba cestování po ČR, to jsou témata, kterými žiji. Vzhledem k tomu, že mám dvě malé děti, dost se zajímám o produkty pro ně (oblečení, hračky, potraviny), a také o to, kde je dobře koupit.